Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stroke: A: K Dumbleton (13) 77. B: J Pearson (26) 75. C'ship: A: D Richardson 263. B: S Greatorex 294. C: E Goss 357.

   AMSTEL: Women: Stableford: 9-hole: Ranfurlie: G Sullivan (25) 16 cb.

   ANGLESEA: Snr Par: E Greeves (29) 2 up. A: B Eskrigge (13) 3 up. B: S Downey (17) 5 up. C: B Harrell (22) 5 up.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: C Coleman (10) 62.

   AXEDALE: Women: Stableford: L Elvey (25) 30 cb. A: P Loretta (11) 30. B: P Davies (29) 33 cb. C: R Yum (30) 33.

   BACCHUS MARSH: Women: Stableford: A: M Dunne (12) 34. B: M Willaton (31) 29.

   BENALLA: Men: Stableford: A: G Dalton (7) 38. B: R Symes (16) 38. C: T Kidd (17) 39. D: P Houghton (23) 37.

   BENDIGO: Men: Par White: A: R Johnson (8) 5 up. B: B Coyle (17) 3 up. C: M McDowall (27) 4 up.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: V Agnello (29) 38.

   BOX HILL: Women: Stableford: A: M Walkinshaw (17) 36. B: D Graham (27) 38. C: L Weegberg (40) 39.

   BRIGHTON: Mxd: Stroke: Ambrose: L Maver B Leech H Tuddenham A Abraham (13) 57.

   BROADFORD: Men: Stableford White: I Newton (13) 40. Women: 9-hole: Y Jordan (43) 21.

   CAMBERWELL: Women: Stableford: T Arthur (42) 32.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stroke: S Ogilvie (39) 70 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: C'ship: G Prewett (27) 71.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: A: S Powell (10) 61. B: E Richie (30) 65.

   CHELTENHAM: Women: Par: P Shadbolt (32) 3 up cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stroke: American Foursome: Churchill Park: N Crebin (31) S Park (11) 67.5.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stroke: A: D Tellefson (19) 77. B: V Hedley (27) 75. C: B Johns (35) 77.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: M Rhode (15) 73.

   COHUNA: Women: Stableford: V Moylan (17) 36.

   COLAC: Men: Stroke: A: P Lucas (13) 71.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: G Jones (13) 36 cb.

   COMMONWEALTH: Women: Par: A: A Alston (11) 1 down. B: R Horgan (24) 4 up. C: N Crowley (38) 2 down.

   CRANBOURNE: Men: Par: A: B Westmoreland (7) 5 up. B: J Dore (18) 5 up. C: S Barton (24) 7 up.

   CURLEWIS: Men: Stableford: A: R Ryan (8) 40. B: P Bray (16) 37 cb. C: M Waters (21) 35. Green: R Griffiths (24) 39.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: A Bowden (36) 49. A: R Rees (11) 41. B: D Bennett (19) 46.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A: M Webber (26) 34. B: R Ackroyd (39) 39. Veteran Women: P Dixon (44) 19.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: R Hyde (18) 42.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: G Stephenson (19) 41. Div 2: B Dunk (22) 38.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: C Burch (11) 43. B: G Henderson (18) 39 cb. C: R Oakley (21) 41. Hole in one: J Rich at 8th.

   EUROA: Men: Stableford: A: B Wright (11) 37. B: G Carnegie (23) 40.

   FINLEY: Men: Stableford: A Hand (22) 35. Women: Par: K White (14) 2 up.

   FOSTER: Women: Stableford: A: G Tyers (15) 30. B: B Fuller (35) 39.

   GARDINERS RUN: Medley: Stableford Team Aggregate: White: D Allison D Rodgers J Matthews T Fedat 94.

   GISBORNE: Women: Par: A: K Richards (6) 2 up. B: L Barrow (22) 3 down.

   GLEN WAVERLEY: Women: Par: M Longworth (30) 1 down.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: C Thill (7) 36. B: B Mandouit (12) 42. C: M Pane (26) 37 cb.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: A: M Chapman (13) 37 cb. B: S Yip (20) 38 cb. C: G Bow (23) 41.

   HEIDELBERG: Men: Stableford Black: A: N Staples (6) 41. B: D Norman (17) 39 cb. C: J Gilham (20) 38 cb.

   HIDDEN VALLEY: Men: Stableford White: N Regan (13) 40.

   HORSHAM: Stableford: A: D Yendall (8) 39. B: D Wade (18) 41. C: R Brigden (22) 37.

   HUNTINGDALE: Stableford White: A Michaelides (21) 39. Hole in one: A Rose at 15th.

   KERANG: Stableford: L Boland (20) 30.

   KEW: Men: Stableford White: A: R Henshaw (10) 40. B: A Heuston (17) 42. C: G Emery (23) 43.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: M Stone (11) 40. B: J Webb (17) 37 cb. C: M Hogan (25) 42.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: A: K Bauerle (10) 40. B: H Wayland (14) 39. C: T Hogarty (19) 41.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: A: M Ross (25) 31 cb.

   KYNETON: Men: Stableford: W Stys (14) 34.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford Trophy: Black: A: G Sterjov (10) 35. B: A Burmeister (17) 38. C: R Garrett (27) 39. Women: J Bye (17) 37.

   LANG LANG: Women: Stroke: Medal of Medalists: A/Medal: P Sweeney (21) 75. B: R Dubuisson (39) 79.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: P Higgins (10) 38. B: L McCrimmon (16) 39. C: N Wheat (22) 41.

   LEONGATHA: Women: Stableford: A: J Howson (23) 40. B: L Schache (30) 38. C: L Adamson (45) 41.

   LONSDALE: Par Trophy: White: A: T Fletcher (15) 3 up cb. B: J Goodman (21) 2 up. C: D Cole (26) 4 up.

   MAFFRA: Men: Par: D Lamont (18) 4 up.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Ambrose: A Campbell (33) E Hall (26) 69.75. Stableford: 9-hole: W McCrann (29) 14.

   MANSFIELD: Women: Stableford: Div 1: S Bailey (17) 36. Div 2: M Franke-Williams (21) 33 cb.

   MARYBOROUGH: Stroke: A: D Jennings (18) 79. B: K Parsons (25) 76.

   MELTON VALLEY: Stableford White: A: P Lucas (10) 39. B: J Williams (24) 41.

   METROPOLITAN: Men: Stableford White: G Evans (25) 37 cb.

   MILDURA: Men: Stableford White: A: C Ashworth (12) 40. B: D Rogers (26) 39.

   MIRBOO NORTH: Women: Stableford: 2B Agg: C Gunn (19) J St Ellen (28) 68.

   MOE: Women: Stableford: 4B Agg: A: G Young (19) C O'Reilly (28) 72.

   MORNINGTON: Mxd: Stableford: A: S Winchester (12) 41. B: G Seeckts (13) 40. C: K Leskovec (19) 41.

   MORWELL: Stableford Veteran Men: White: A: P Ryan (36) 34. A Scr: T Humphreys 30. Women: Stableford: I Yoshimura (24) 36. S Karleusa (34) 35. 9-hole: J Karleusa (29) 12.

   MT MACEDON: Men: Par: Bisque: K Miles (22) 8 up.

   MT MARTHA: Men: Stableford: B Jeanes (21) 45 cb. Trophy: M Evans (19) 86.

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: Foursome: A: M Kiley (13) D Frame (35) 71.

   NORTHERN: Men: Stableford White: A: K Krisna (10) 38. B: P Sharwood (16) 40 cb. C: P Gorman (19) 42. D: B Williams (27) 35.

   NUMURKAH: Women: Stroke: J Daniel (14) 73.

   OAKLEIGH: Women: Stableford: M Harbour (35) 37.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford White: A: R Kraxner (12) 40. B: A Moller (20) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Par: Kingswood: A: M McCole (7) 5 up. B: M McLean (22) 4 up. C: A Sloane (27) 6 up. Medal Nov: A: A Sloane (27) 6 up. Hole in one: G Wills at 4th. Stableford: Peninsula Composite: A: J McMillan (9) 38. B: B Sullivan (11) 40. C: C Doyle (21) 39.

   PORTARLINGTON: Women: Stroke: A: J Webber (19) 73. B: D Utt (22) 71. C: H Newwitt (31) 74.

   PORTLAND: Women: Stableford: A: T Florakx (21) 38. B: L Brooksby (25) 35.

   PORTSEA: Women: Stableford: B Hayball (36) 36.

   QUEENSCLIFF: Par: A Jensen (19) 4 up.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stableford 9-hole: White: D Jorgensen (40) 20.

   RICH RIVER: Women: Stableford: 9-hole: West: A Holmes (36) 20.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: H Roberts (10) 38. B: D Pinfold (19) 71. C: L Hammond (30) 37.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: S Kunz (25) 40. B: N Sudholz (36) 33.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Par Green: A: J Curley (29) 1 up. B: A Aristotle (41) 1 up.

   RIVERVIEW: Women: Stableford: A: E Slaviero (21) 36. B: P Stephenson (32) 35. C: Y Davis (39) 39.

   ROSANNA: Women: Stroke: A: J Burns (17) 75. B: D Malcolm (19) 73 cb. C: J Buller (34) 76. Stableford: L Booth (35) 37.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: East: J Eaton (12) 35 cb. West: A: L Clynes (10) 39. B: R Shrimpton (13) 36 cb. C: R Bowlen (28) 41.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke C'ship: White: A: L Leudar (23) 298. B: G Bawden (32) 353.

   ROSSDALE: Women: Stroke: Ambrose: J Adams B Rogers K Schmidt G Thorne (8) 64.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: Composite: F Dickson (36) 44. K Derham Moore (35) 42.

   SAFETY BEACH: Stableford: D Ryan (27) 38.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: D Roseburgh (7) 35. B: E Lober (12) 33 cb. C: S Freeman (20) 30.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: A: C Mahon (6) 35. B: P Dixon (24) 35. C: V Farley (36) 36.

   SOUTHERN: Stableford: Div 1: B Fleming (12) 39. Div 2: P Toohey (19) 37 cb. Div 3: G Button (26) 38 cb.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: A Goldfinch (15) 44. B: P Labb (27) 39.

   STAWELL: Women: Stableford: 4B Agg: C McKendrick (19) L Johnston (19) 73.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: J Gregg (34) 41.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: T Dixon (5) 36. B: M Molloy (14) 30. C: B Di Virgilio (25) 34. Henley: A: D Reiter (4) 33. B: P Mastores (16) 35. C: J Cutterham (25) 33.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: J Dixon (12) 71.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stroke White: A: L Vassallo (7) 70. B: P Conquest (17) 66.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: T Ashton (7) 38. B: M Ashworth (15) 38. C: G Brentnall (36) 36. Women: A: C Monahan (16) 36 cb. B: J Roberts (42) 38.

   TIRHATUAN: Women: Stroke: A: B Sage (31) 78. B: I Bettonvil (33) 84. Medal of Medalists: I Alexander (27) 79.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: R Booth (+3) 35. B: D Barker (16) 35. C: G Gartner (20) 35.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: C Brown (8) 35. B: B Shipsides (16) 40. PM: A: R Papworth (9) 36. B: R Hutchins (22) 38. Resort: B Harvey (32) 40. Visitor: N May (Bellarine Lakes 15) 36.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: D Larsen (20) 32.

   TRARALGON: Women: Stroke: A Chapman (22) 68. A: M Alexander (10) 69. B: B Suttton (21) 69. C: L McCulloch (32) 70. C'ship: A Scr: M Alexander 246. A: H Cameron (13) 209. B Scr: J Catherwood 277. B: A Chapman (23) 214. C Scr: L McCulloch 308. C: L McCulloch (32) 212. Trophy: M Alexander 246.

   VICTORIA: Women: Stableford: J Round (32) 40.

   WANGARATTA: Men: Stableford: P Clemson (19) 35.

   WARBURTON: Mxd: Stableford White: A McMath (24) 37.

   WARRAGUL: Women: Stableford: A: J Marriott (13) 34. B: D Campbell (24) 37. C: W Henshall (32) 39.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: L Boyd (24) 36. B: K Valkoff (29) 36.

   WHITTLESEA: Men: Stableford White: A: R Yates (6) 36. B: K Rogers (13) 38. C: J Haynes (23) 41. Women: Par: W Boardman (25) 3 down.

   WODONGA: Men: Stableford: G Connolly (23) 42.

   WOODLANDS: Women: Par: 4B: S Kerr (24) C Vorrath (26) 8 up.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: Div 1: W Smith (14) 30. Div 2: V Dodds (37) 28.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: F Presnell (13) 35. B: D Roosen (23) 33 cb. C: S Williams (35) 32.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Par: Lake: J White (26) 1 up cb.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: B Young (13) 38.

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 6

The Hassett Group 0 (even) lost to Wolfpack 3 (even) 

The Beak 1 (+2) lost to The Upstarts 2 (even) 

GenYGolf 1.5 (-7) squared with Thorn Dogs 1.5 (-6) 

CLXXV 2 (-15) defeated The Bandits 1 (-1) 

Snipers Den 1.5 (+4) squared with Moore Magic 1 (-1) 

20 February 2018
Ballarat, Port Fairy and Portsea have hosted regional qualifying rounds early this week for the Vic Four-Ball. Read more
16 February 2018
For a second consecutive day, Jin Young Ko ruled Kooyonga, and the South Korean superstar has a three-shot buffer over the rest of the field at the ... Read more
20 February 2018
BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: B Perumal (19) 38. Read more
MyGolf
Golf Victoria