Victorian club golf results - Wednesday

 

   AMSTEL: Women: Stableford: Ranfurlie: C Westrip (22) 38. J Kennedy (28) 34 cb.

   ANGLESEA: Men: Stableford Black: A: A Daffy (5) 42. B: C Robertson (20) 41. C: D Griffiths (26) 41. Stableford: Medal of Medalists: A Daffy. Hole in one: J Milton at 13th.

   AXEDALE: Women: Par: Div 1: R Iser (13) sq cb. Div 2: M Dunn (33) 2 up. 12-hole: J Goddard (37) 1 up.

   BACCHUS MARSH: Women: Stableford: A: W Gaffney (24) 36. B: H Steegstra (36) 40.

   BAIRNSDALE: Women: Par: A: J Mee (18) 3 up cb. B: N Paech (27) 4 up. C: C Watson (35) 3 up.

   BARHAM: Women: Stableford: A: T Conder (23) 28. B: S Glenis (31) 25 cb.

   BENALLA: Stableford: A: P Purcell (14) 38. B: J Broadbent (20) 40. C: G Harrison (21) 41.

   BENDIGO: Men: Stroke White: A: P Williams (11) 69 cb. B: B Pagram (14) 66. C: D Pinniger (26) 66.

   BERWICK MONTUNA: Women: Par: J Gibb (32) 4 up.

   BOX HILL: Women: Par: A: M Walkinshaw (17) 4 up. B: K Davis (28) 1 up cb. C: S Bilston (40) 2 up.

   BRIGHTON: Women: Stableford: Irish Team: K Mariott (35) C Young (23) G Thomas (36) R Baernreuthe (21) 84. 9-hole: J Murphy (45) 20.

   BROADFORD: Men: Stableford White: F Buttiegeig (16) 41.

   BUNDOORA PARK: Women: Stableford: Team Aggregate: F Edwardson (18) S Cassidy (15) D Ryan (21) 108.

   CAMBERWELL: Women: Stableford: Div 1: K Nakagawa (33) 36. Div 2: T Arthur (42) 39.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: A Felgate (13) 38. Stroke: Medal of Medalists: A Felgate (13) 71.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: F Kelly (22) 74.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Scr: A: E Pollock 80. B: C Hurstfield 97. C: A Kitchen 100. Brooch: E Pollock (9) 71.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Churchill Park: A: K Ellis (15) 38. B: L Atchison (26) 40. C: E Beulke (33) 39. Waverley: A: C Lackenby (17) 39. B: J Palmer (28) 37 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Par: A: V Benham (24) 4 up. B: P McConaghy (28) 2 up. C: P Caarels (39) 8 up.

   COHUNA: Women: Stableford: J Lunghusen (25) 34.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: M Pederson (9) 40. B: D Piggott (18) 43. C: A Juras (29) 42.

   CURLEWIS: Men: Par White: A: N Corcoran (9) 4 up. B: D Luke (18) 5 up. C: S Madden (20) 6 up. Green: R Griffiths (23) 6 up.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: R Anderson (26) 51. B: H Peace (18) 40.

   EASTERN: Men: Par South: White: D Bailey (30) 5 up. North: S Mulvogue (6) 8 up. East: A: B Thompson (17) 5 up. B: D Skym (23) 5 up.

   EASTERN SWARD: Men: Par: 4B: J Leo (20) K Arundell (31) 11 up.

   EASTWOOD: Women: Stableford: A: J Coviello (26) 33. PM: A: J Tunstall (12) 39. B: D Prentice (15) 38. C: J Hann (24) 34. A: J Rich (8) 37. B: G Salan (20) 39. C: R Gysberts (24) 36.

   FINLEY: Men: Stableford: L Caldwell (Yeppoon 24) 46.

   FOSTER: Par: S Wylie (25) 1 up. F McGlead (28) sq.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stroke White: A: K Beckett (7) 66 cb. B: N Cooper (27) 63.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: A Brett (6) 39. B: J Ong (17) 41. C: J Lofts (19) 40.

   GREEN ACRES: Stableford: A: J Allan (4) 41. B: G Morton (19) 42 cb. C: G Vickery (31) 40.

   GROWLING FROG: Men: Stableford: M Wescott (13) 39 cb.

   HEIDELBERG: Men: Stableford Black: A: D Zaffino (10) 44. B: S Myers (13) 46. C: G Davis (22) 42.

   HIDDEN VALLEY: Men: Par White: A: M Gorman (12) 5 up.

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: Team Aggregate: T Wangeman (15) L Mulcahy (24) B Roberts (29) J Hill (20) 137.

   HORSHAM: Men: Stroke: A: G Eyre (8) 67. B: B Neumann (13) 65. C: D Lakin (23) 67 cb. Stableford Green: N Radcliffe (33) 36.

   HUNTINGDALE: Stableford Gold: M Manders (19) 34. White: G Bentley (27) 39 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: N Hogan (9) 41. B: B Wallace (13) 40. C: D Woodstock (22) 43.

   KEW: Men: Stableford: A: C Spear (7) 40 cb. M Barden (12) 40. B: N Fragoulis (16) 42 cb. J Wilton (19) 42. C: D Hill (27) 41 cb. J Ruddle (31) 41.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: A: J Handley (8) 3 up. B: J Adams (17) 5 up. C: B Meier (19) 5 up.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford Black: A: A Williams (13) 37. B: T Jones (20) 39. Women: Par: J Passmore (26) 1 up.

   KORUMBURRA: Women: Stableford Green: Div 1: B Brown (26) 36. Div 2: B Thomson (33) 31.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: D Kuiper (7) 55. B: L Simms (15) 64. C: J Doherty (19) 67.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Par: A: T Wade (23) 2 up. B: A Hawking (28) 2 up.

   KYNETON: Men: Stableford: C Cooney (18) 36.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: A: M Johnson (13) 38. B: A Furphy (41) 38.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford Trophy: Black: A: L McIntyre (11) 34. B: R Philpott (18) 40. C: L Fay (21) 42 cb. Women: Stableford: A Thomas (24) 39.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: B Mathews (11) 40. B: H Clarke (17) 40. C: A Colledge (30) 42.

   LEONGATHA: Women: Stableford 3B: Green: C Touzel (17) J Howard (24) L Adamson (41) 101.

   LONSDALE: Stableford White: A: L Harrison (16) 42. B: R Idle (18) 45. C: D Harris (30) 43.

   MAFFRA: Men: Stableford White: G Mann (8) 39. P Warry (19) 40 cb.

   MANSFIELD: Women: Stableford: Div 1: M Cumming (17) 33 cb. Div 2: M Foster (32) 35.

   MARYBOROUGH: Stroke: Ambrose: R Turton B Brown (10.25) 73.75.

   MELBOURNE AIRPORT: Women: Stableford: J Wild (36) 31.

   MELTON VALLEY: Stableford: A: A Dykstra (13) 65. B: L Strebs-Stelps (22) 63.

   METROPOLITAN: Men: Stableford White: R Howard (21) 40.

   MIRBOO NORTH: Women: Stableford: F Nair (27) 39.

   MOE: Women: Par: A: K Middlemiss (14) 4 up cb. B: D McKenna (28) 4 up.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: A: L Smith (17) 41. B: C Barca (28) 37. C: G Bakker (36) 39.

   MORNINGTON: Mxd: Stableford: A: J Muller (11) 44. B: B English (17) 42 cb. C: J Carah (31) 47.

   MT MACEDON: Men: Stroke White: A Gray (21) 58.

   MT MARTHA: Men: Par: J Miller (24) 8 up cb.

   NORTHERN: Men: Stroke: A: P Lane (10) 66. B: F Mott (17) 68. C: S Oliveri (24) 66. D: P Sein (25) 65 cb.

   OAKLEIGH: Women: Stroke Medal Nov: S Munro (35) 44. C'ship: Black: A Newton (14) 219. Veteran: Stroke: 9-hole: J Willcox (39) 29.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: P Zoldak (17) 44. B: G Fatouros (31) 41.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford White: A: J Clifford (11) 41. B: D Went (12) 38. C: D Swan (20) 40. D: A Rowlands (27) 40.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: T Kokkinos (17) 46.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Kingswood: White: A: A Williamson (14) 39 cb. B: T Hogan (16) 39. C: B Hutchens (26) 41.

   PORT FAIRY: Medley: Stableford: L Carey (20) 43.

   PORTARLINGTON: Women: Stroke: Ambrose: D Utt (22) A Foott (8) B Peterson (19) J Peppard (19) 59.5.

   PORTLAND: Women: Par: 12-hole: A: J Sandeman (11) 1 up cb. B: L Brooksby (25) 2 up. C: J Burke (30) 5 up.

   PORTSEA: Women: Stableford: R Richards (14) 39.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: 4B: C Wright (34) G Crosthwait (36) 55.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stableford White: A Knibbs (22) 36.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: G Biggs (24) 38. B: K Hough (35) 40.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stableford: A: S Gregory (30) 39 cb. B: K Serrano (41) 40 cb.

   RIVERVIEW: Women: Par: A: J Hardy (14) 1 up. B: C Hurst (33) 3 up. C: A Waddell (34) 7 up.

   ROSANNA: Women: Stableford: Team Aggregate: L Rose (12) S Rose (40) L Irving (25) S Knight (38) 115.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: J Payne (15) 41. South: A: G McIlwraith (12) 41. B: J Pitts (13) 40. C: K Heskin (32) 42.

   ROSEBUD PARK: Women: Stableford: J Johnson (36) 39.

   ROSSDALE: Women: Stableford: A: B Terrell (16) 43. B: J Barrett (25) 40. C: J Russo (39) 40.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: 4B: West: A Blosfelds (20) R Harkness (43) 49. H Ingram (16) R Collier (27) 48. East: E Dumas (15) F Dickson (33) 45.

   SAFETY BEACH: Stableford: A: P LeBoeuf (16) 41.

   SALE: Men: Stableford: A: J Wake (13) 39. B: K Rose (22) 40.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: M Smith (7) 37. B: F Camiller (12) 37. C: B Watters (24) 38.

   SEYMOUR: Men: Stableford: C Lubeck (25) 45. Women: D Byrne (19) 42.

   SHEPPARTON: Women: Par: A: C Mahon (6) sq cb. B: V Farley (36) sq cb.

   SORRENTO: Men: Stroke: A: J Foley (15) 65. B: V Wood (19) 66.

   SOUTHERN: Men: Par: A: L Medini (12) 4 up. B: R Lumsden (18) 5 up. C: J Dean (24) 3 up cb.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: S Ellis (9) 39. B: A Mantle (26) 40. A: D Gooden (13) 40. B: J Ward (19) 39.

   STAWELL: Women: Stroke: Medal Nov: Div 1/Medal: K Skinner (18) 73. Div 2: L Maher (18) 77.

   STRATHALLAN: Men: Par: D Fernando (22) 6 up cb.

   SUNSHINE: Women: Stableford: E Batten (22) 35 cb.

   THE DUNES: Men: Par: The Dunes: A: L McDonald (9) 4 up. B: C Clark (23) 3 up. Par White: K Spiby (27) sq. Stableford: The Cups: C Johnson (9) 42.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: D Barton (11) 38. B: R Baker (16) 40. C: G Lay (33) 38.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: K Garbutt (27) 37. Stroke: Ocean: C Gallaher (22) 66. Old: J Jones (16) 66.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: A: B Burnett (13) 38. B: T Nelson (17) 45.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: G Foreman (4) 41. B: J McMahon (12) 40. C: B McFarlane (21) 40. Women: A: C Monahan (17) 37. B: C McCartney (35) 40.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: A: B Finighan (23) 39. B: G Johnson (36) 36. 9-hole: C Veugelers (40) 19 cb.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: S Deppeler (11) 38. B: L Richard (17) 41. C: K Morey (20) 38. D: B Massingham (27) 43.

   TORQUAY: Men: Par: A: C Brown (8) 4 up. B: W Gaunt (15) 4 up. C: B Duyvestyn (18) 7 up. D: D Guiney (23) 4 up. Veteran: B Gough (25) 5 up cb.

   TRARALGON: Women: Stableford: D O'Brien (30) 38. A: J Elder (22) 36. B: B Jaimeson (30) 36. C: I Stafford (33) 36. 9-hole: H Becker (37) 17.

   WANGARATTA: Men: Stableford: R Moyle (13) 41.

   WARBURTON: Mxd: Stableford White: M Eldridge (22) 41.

   WARRAGUL: Women: Stroke: Ambrose: S Herbel (24) K Ahearn (11) 63.25.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Nov: A: K Dove (18) 69. B: K Hawkins (35) 71.

   WHITTLESEA: Men: Stableford White: A: R Yates (6) 38. B: B Thompson (15) 40. C: A Kidston (21) 39. Women: Stableford: J Lunny (20) 35.

   WODONGA: Men: Stableford: D Hume (17) .

   WONTHAGGI: Women: Stroke: A: A Adams (14) 72. B: R Wilkinson (21) 69. C: A Poulton (34) 68. Medal of Medalists: M Ryan (26) 70.

   WOODLANDS: Women: Par: A: V Smith (19) 2 up. B: J Connell (42) 6 up.

   YALLOURN: Stableford: A: G Downs (13) 43. B: C Kennard (36) 41. I Quail (23) 41 cb.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: Medal Dec: V Dodds (37) 77.

   YARRA YARRA: Women: Par: A: J Bergman (13) 3 up cb. B: C Lau (27) 5 up. C: S Williams (34) 5 up.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Par: Lake: A: H Baxter (20) 1 up. B: M Shell (24) 2 up. C: C Tytler (33) 1 up. Stroke: Matchplay: P Andreasen bt L Soutter 4-3. Hole in one: H Giblett at 2nd.

   YERING MEADOWS: Men: Stroke: Nursery: A Gelley (36) 68. Stableford White: N Ferrari (33) 45.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

16 October 2017
Entries are now open for the 2017 Men's & Women's Port Phillip Open Amateur (Inc. Victorian Amateur Qualifying Rounds). Read more
16 October 2017
Golf Victoria played host to 16 Special School PE teachers for the first MyGolf Schools teacher PD for Special/Special Development schools in ... Read more
18 October 2017
ALEXANDRA: Men: Stroke White: P Vallance (7) 68. Read more
MyGolf
Golf Victoria