Victorian club golf results - Wednesday

 

   AMSTEL: Women: Stableford: Ranfurlie: A: M Murphy (22) 38. B: B O'Mara (30) 41.

   ANGLESEA: Par: J Taylor (16) 2 down. A: P Lata (8) 4 up. B: M Worsfold (19) 5 up. C: A Smith (22) 2 up.

   BACCHUS MARSH: Women: Stableford: M Willaton (30) 33.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford Green: R Matthews (27) 46.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: A: D Lessels (22) 39. B: J Shelton (32) 44.

   BALLAN: Mxd: Stroke Ambrose: White: G Toone B Arklay (6) 57. Scr: V Buttigieg J McLeod 62.

   BARHAM: Women: Stableford: G Lake (34) 30 cb.

   BENDIGO: Men: Par White: A: C Holmes (11) 5 up. B: S Trethowan (16) 7 up. C: R Toma (22) 7 up.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: M Waterfall (38) 44.

   BOX HILL: Women: Stableford: A: J Dalton (25) 37 cb. B: L Argall (29) 34 cb.

   BROADFORD: Men: Stableford: A: B Williamson (18) 40. B: G Patchett (20) 40. Women: S Inness (23) 39.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: S Lowden (21) 41.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Churchill Park: A: K Ellis (14) 37. B: Y Wong (35) 37 cb. C: H Drummond (37) 37. Waverley: A: Y Campbell (16) 37. B: C Liao (37) 42.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: V Benham (23) 38. B: M Freemantle (29) 39. C: B Johns (33) 41.

   COLAC: Men: Stableford: A: S Zappelli (16) 37. B: W O'Dowd (18) 40.

   COMMONWEALTH: Women: Par: S Bernhardt (18) sq cb.

   CRANBOURNE: Men: Par: A: D Horne (10) 5 up. B: I Raizon (18) 3 up. C: P Burman (32) 6 up cb.

   CURLEWIS: Men: Stableford: A: R Lowe (10) 37. B: J Eastgate (16) 41. C: B Eeles (23) 43. Stableford Green: A: A Mitchell (26) 40.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: P Seely (10) 42. B: S Doyle (28) 38.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: H Rouette (17) 41 cb. A: G Wilkins (13) 38 cb. B: D Nicholls (27) 41. Hole in one: S DEBNAM at 13th.

   EASTERN: Men: Stableford: South: D Kim (19) 39. North: T Zhao (27) 40. East: A: D Flentje (13) 41. B: P Courtney (27) 44.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: G Black (17) 43. Div 2: R Tully (36) 40.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: C Blythman (6) 41 cb. B: M Hynes (18) 41 cb. C: B Ogden (36) 48.

   EUROA: Men: Stableford: A: G Kittley (17) 36. B: J Ralph (30) 39.

   FINLEY: Medley: Stableford: E Bain (18) 39.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: A: E Abdallah (10) 43. B: M Gordon (19) 41.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Ambrose: A: A James J Bennett D Grant B Standring (5.125) 55.875.

   GREEN ACRES: Stableford: A: T Simpson (14) 41. B: S Yip (17) 40. C: G Dickson (22) 41.

   GROWLING FROG: Men: Stableford: M Hemple (12) 40.

   HAMILTON: Women: Stroke: A: R Holcombe (18) 72. B: E Smith (24) 72.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: P Purvis (9) 41. B: S Ballantyne (13) 42. C: B Symons (25) 42.

   HIDDEN VALLEY: Stroke: A: B Janez (13) 70 cb. B: D Riddell (22) 68.

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: J Hayward (25) 40.

   HOWLONG: Women: Stableford: A: G Marshall (18) 41. B: V Cross (26) 38 cb.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: J Douglas (28) 39.

   KEW: Men: Stableford: A: G Dugdale (9) 40 cb. B: J Chew (19) 45. C: P Middleditch (32) 43.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: R Matthews (11) 41. B: B Meier (18) 43. C: B Bayes (26) 46.

   KILMORE: Men: Stableford: J Coustley (12) 38 cb. Women: Stroke: H Dennett (13) 76.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: M Lettas (12) 40. B: T Tootell (24) 35 cb. Women: D Stewart (26) 35.

   KORUMBURRA: Women: Stableford: Div 1: J Peters (21) 33. Div 2: C Rickard (23) 39. Div 3: B Thomson (34) 32.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: A: H Wayland (12) 39. B: M Sullivan (15) 40. C: J Hausler (19) 45.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: J McHale (22) 37.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford Trophy: Black: A: J Carroll (10) 38. B: E Michel (13) 41. C: J Rutherford (22) 43. Women: Stableford: K Corcoran (25) 42.

   LANG LANG: Women: Stableford: R May (21) 39.

   LATROBE: Men: Stableford: A: D Mckenzie (9) 39. B: R Cecchi (18) 41. C: H Scharley (30) 40.

   LEONGATHA: Women: Stableford: A: W Parker (16) 39. B: J Brownlie (34) 35.

   LONSDALE: Men: Stableford White: A: B Smith (13) 39. B: B Reyolds (23) 42. C: H Gruyters (30) 40.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: G Robbins (11) 35. B: G Armstrong (16) 39. C: G Simpson (22) 39.

   MANSFIELD: Women: Stroke: Div 1: D Sedgman (18) 73. Div 2/Medal: N Coffey (38) 73 cb.

   MARYBOROUGH: Women: Stableford: D Bauer (23) 40.

   MELTON VALLEY: Par: A: A Piorkowski (13) 7 up. B: K Healey (21) 10 up.

   MIRBOO NORTH: Women: Stableford: A Wood (44) 44.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: A: L Smith (18) 40. B: S O'Connor (24) 36 cb. C: M Jacobson (37) 41.

   MORNINGTON: Stableford: A: P Williams (9) 41. B: J Smith (18) 44. C: P Randles (22) 42.

   MT MACEDON: Men: Stroke: Ambrose: P Sinclair (7) G Baker (18) 58.25.

   NUMURKAH: Women: Stroke: Medal: J Daniel (14) 71.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: H Elyasie (14) 43. B: R Shalders (30) 45.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stroke White: A: M Maxworthy (5) 66. B: S Wilkes (16) 65. C: K Patman (17) 70. D: D Heikkila (22) 63.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: G Andersen (13) 46. B: T Pratt (21) 40. C: B Grieve (35) 41. Stableford: Kingswood: A: A Ong (11) 40. B: I Johnston (21) 41. C: C Chang (33) 39.

   PORT FAIRY: Medley: Stableford: B McGarvie (12) 44.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: M Keskinen (21) 39. B: J Pardy (22) 39. C: S May (32) 40.

   PORTLAND: Women: Stableford: A: T Florakx (21) 42. B: L Murphy (28) 43.

   PORTSEA: Women: Par: L Bassett (29) 1 up cb.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: P Woodruff (16) 40.

   RINGWOOD: Medley: Stroke Ambrose: White: S Chao I Farrall F Janes (11.833) 53.167.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: J Fraser (28) 47. B: J Conron (34) 40.

   RIVERVIEW: Women: Stableford: A: J Edwards (22) 38. B: Y Davis (36) 43.

   ROSANNA: Stableford: M Kellett (39) 42 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stroke: Ambrose: North: M Williamson (17) B Payne (11) M Luck (11) J Payne (14) 57.375. R Mogg (6) C Spackman (9) R Templer (11) C Ciastkowski (7) 59.875. Stableford: South: A: C Becker (6) 38 cb. B: J Merton (13) 37 cb. C: G Easton (29) 39.

   ROSSDALE: Women: Stableford: A: E Chapman (19) 35. B: S Cole (30) 41. C: C Berry (45) 36.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford: 9-hole 4B: T Westmore (11) B Mathews (9) 22 cb.

   SAFETY BEACH: Stableford: J Roach (16) 44.

   SALE: Men: Stableford: A: L Sclater (5) 37. B: B Schubert (17) 38 cb.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stroke: A: W Butler (4) 72. B: R Bednarek (15) 73. C: T Kim (19) 72.

   SEYMOUR: Men: Stableford: M Collard (34) 47. Women: M Rickman (14) 42.

   SHEPPARTON: Women: Par: Div 1: M Faram (19) 3 up. Div 2: V Minogue (37) sq.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: J Kentish (12) 35. B: K Donnellan (22) 41.

   SOUTHERN: Men: Stableford: Div 1: S Blackburn (12) 40. Div 2: T Rogers (17) 40. Div 3: D Bray (22) 41.

   SPRING VALLEY: Stableford: Irish Team: A: C Smith (22) G Whannell (15) 125. A Scr: K Ryan A Bunnell 112.

   STAWELL: Women: Stroke: Div 1/Medal: C McKendrick (19) 69. Div 2: L Maher (34) 70.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: M Caiazzo (18) 42 cb.

   THE DUNES: Men: Stableford: The Dunes: Div 1: T Roberts (17) 36. Div 2: S Eddy (25) 36. The Cups: S LoRicco (5) 36.

   THE HERITAGE: Men: Par: Henley: A: T Dixon (5) 1 up cb. B: N Schiavello (13) 1 up cb. C: R Pianta (26) 5 up. Stableford: St John: H Den Elzen (13) 37.

   THE NATIONAL: Men: Par: Moonah: L Minotti (15) 4 up. Ocean: P Mccoll (23) 3 up. Medley: Old: M Ramadan (14) 3 up.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford White: A: C Celie (7) 41. R Robison (15) 41 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stroke: Ambrose: Beach: T McMahon C McMahon 62. Mxd: M Mills G Mills 71. Men: A O'Brien H O'Brien 60.5. Mxd: F Wheatley I Wheatley 66.5. Women: G Daw F Scott 69.25.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: M Cooper (2) 40. B: J Taylor (16) 38. C: B Wilson (19) 38. D: L Bright (27) 37.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: W Nitschke (10) 39 cb. B: R Fish (15) 38. C: J Anderson (16) 36. D: D Holmes (32) 40. Resort: R Hedley (25) 40. Visitor: M Wood (20) 38.

   TRARALGON: Women: Stableford: A: A Bland (19) 35 cb. B: E Kay (22) 34. C: L McCulloch (32) 40. L Cutler (44) 42.

   WANGARATTA: Men: Stableford: G Davidson (14) 39.

   WARRAGUL: Men: Par: A: P Johnson (14) 4 up cb. B: G Trevor (18) 6 up. C: A Peace (23) 5 up. Women: Stableford: A: J Marriott (12) 37. B: H Steenholdt (26) 41. C: D Winter (39) 39.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: Y Collinder (25) 38. B: R Greguric (45) 41.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford White: A: R Grassick (10) 39. B: C Mc closkey (12) 42. C: M Kellett (27) 40.

   WODONGA: Men: Stableford: L Frost (13) 40.

   WONTHAGGI: Women: Stableford: A Tschiderer (17) 39.

   WOODLANDS: Women: Stableford: K O'Brien (24) 40. 9-hole: G McDonnell (31) 17.

   YALLOURN: Stableford: G Meer (16) 43.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: M Dawson (26) 38. B: D Thurlow (27) 42.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: A: B Canters (13) 40. B: C Morgans (28) 43. Stableford White: B Liddell (29) 37 cb.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

23 October 2017
Victoria’s Sue Wooster leads the Australian Women’s Senior Amateur after round one, three strokes ahead of seven-time champion Sylvia Donohoe. Read more
23 October 2017
Eastern Golf Club duo Jane Neale & Lorraine Watson have backed up their win at The Metropolitan Final two weeks ago to take out the 2017 Royal ... Read more
23 October 2017
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria