Victorian club golf results - Wednesday

 

   AMSTEL: Women: Stroke: Medal Jan: Ranfurlie: A: C Adams (17) 74 cb. B/Medal: D Bobetic (24) 71.

   ANGLESEA: Mxd: Par: A: G Davis (13) 6 up. B: M Hume (21) 6 up. C: P Francis (30) 5 up. J Power (31) 5 up.

   AXEDALE: Women: Stroke: Div 1: J Walklate (21) 69. Div 2/Medal: M Connelly (35) 64.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: H Fleming (36) 43.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: A: L Kurrle (18) 35. B: G Tyers (22) 41. C: E Hancock (30) 37.

   BENALLA: Stableford: A: M Henwood (13) 40. B: J Broadbent (19) 39. C: C Plum (26) 46.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: A Cherry (11) 41. B: W Kilby (13) 42. C: J Murphy (32) 43.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: A: C Ronalds (25) 38 cb. B: A Cunningham (43) 38 cb.

   BOX HILL: Women: Stableford: A: M Moore (15) 69. B: P Bell (27) 71. C: L Adgemis (32) 69.

   BRIGHT: Women: Stableford: E Goodwin (28) 43.

   BROADFORD: Men: Stableford White: A: T Triggs (14) 42. B: J Melville (22) 39.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: Medal: M White (22) 69.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford White: E Dunn (16) 41.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: A Scr: R Hamilton 85. B Scr: M Brady 97. C Scr: A Kitchen 99. Brooch: R Hamilton (14) 71.

   CHELTENHAM: Women: Stableford: J Surkitt (32) 40.

   CHURCHILL & MONASH: Women: Stableford: V Verheyen (29) 35.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: C Strachan (20) 41. B: C Wright (29) 37. C: N Chapman (31) 36.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: M Wallace (18) 36. B: G Valente (26) 39.

   COHUNA: Women: Stableford: M Winship (18) 38 cb.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: Medal Jan: A: S Tokolyi (9) 72. B/Medal: V Gorrell (22) 71.

   CRANBOURNE: Men: Stableford Black: A: F Garcia (11) 41. B/Medal: J Cumming (13) 43. C: J Krample (28) 39 cb.

   CURLEWIS: Stableford White: A: S Jervies (8) 40 cb. B: M Bainbridge (11) 43 cb. C: I Kulbars (20) 41 cb. D: P Mackay (24) 45.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: P Seely (10) 42. B: A Wettenhall (22) 40. C: N Glowrey (26) 42.

   DEVILBEND: Men: Stableford: Medal Jan: D Reid (28) 41. A/Medal: T Webb (10) 40. B: C Smith (20) 39 cb.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford Trophy: White: J Scotton (14) 43.

   EASTERN: Men: Stroke: East: A: P Barrett (16) 65. B: J Trimboli (30) 61. North: D Fleming (14) 67. South: A: M Anderson (3) 69. B: G Witty (32) 66.

   EASTERN SWARD: Men: Stroke: Div 1: A Laxon (21) 61. Div 2: R Carpenter (28) 66.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: C Blythman (5) 38. B: J Raymant (14) 39. C: T Drummy (25) 40 cb.

   EMERALD: Snr Stableford Yellow: S Krummenacher (27) 44.

   EUROA: Men: Stableford: A: P Ellis (18) 44. B: B Rosenbrock (19) 42.

   FINLEY: Medley: Stableford: A: I Armer (4) 39. B: J Braybon (27) 39.

   GISBORNE: Women: Stroke: Medal Jan: A: R Henry (18) 72 cb. B/Medal: R Gilmore (26) 65.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal Jan: A: G Crowe (2) 68. B/Medal: A Marr (14) 65. C: B Bilalis (32) 68.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: L Whitford (14) 43. B: B Tan (19) 42. C: M Keo (23) 44.

   GROWLING FROG: Stableford: M Kettle (10) 38.

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: A: L Fanning (25) 42. B: L Flett (31) 38.

   HOWLONG: Women: Par: A: J Cox (19) 5 up. B: V Ebert (30) 5 up.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford Gold: B Edge (21) 43. Hole in one: T Stanning at 12th. Women: Stableford: B Butterworth (21) 36 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: S Fisher (8) 41. B: B McLeod (15) 38. C: A Gibbs (18) 38.

   KEW: Men: Stableford: A: R Henshaw (9) 42. B: I Stewart (19) 44. C: P Yap (21) 44.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: J Wilson (11) 43 cb. B: L McPherson (13) 41. C: J McMahon (31) 44.

   KILMORE: Men: Stableford: 4B: E Booth (28) P Clappison (17) 44. Women: J Houringan (22) 36.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford White: A: J Teasdale (13) 39. B: B Issa (14) 43. Women: J Lane (29) 32.

   KORUMBURRA: Women: Stableford: Div 1: L Clements (12) 35. Div 2: M Harper (36) 38.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: A: M Butler (12) 42. B: D McKenzie (15) 39. C: P Price (18) 39.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: A: H Emery (17) 41. B: M Watt (29) 37.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford Trophy: Black: A: N Campbell (10) 40. B: R Philpott (18) 40. C: J Smith (20) 41. Women: S Diserio (29) 44.

   LANG LANG: Women: Stroke: Medal: P Sweeney (22) 70.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: P Whitfield (7) 40. B: D Baker (16) 43. C: N Woon (19) 42.

   LONSDALE: Stableford: A: R Chisholm (13) 41. B: D Parsons (20) 43. J Galbraith (18) 35. B Scr: V Donald (26) 38. J Laslett (14) 39. F Hakins (9) 38. D Percy (17) 43. C: D Bult (36) 42.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: G Robbins (10) 40. B: J Watts (18) 40. C: J Butcher (25) 43.

   MANSFIELD: Women: Stableford: Div 1: N Cooper (16) 40. Div 2: N Coffey (38) 38.

   MARYBOROUGH: Stableford: A: D Bauer (22) 37.

   MELBOURNE AIRPORT: Women: Stableford: J Wilde (37) 30 cb.

   MELTON VALLEY: Men: Stroke: Medal Jan: A: A Dykstra (13) 63. B: A Cameron (35) 64.

   METROPOLITAN: Stableford White: R Swann (16) 36.

   MILDURA: Men: Stroke: A: J Hardie (12) 70. B: G Szentpaly (21) 66.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: A: M Dodd (20) 35. B: M Williams (29) 38.

   MORNINGTON: Stableford: A: C Weir (12) 44. B: D Mitchell (18) 44. C: G O'Reilly (26) 46.

   MORTLAKE: Snr Stroke: 12-hole: J Rantall (11) 45 cb.

   MT MACEDON: Stableford White: A: M Willis (4) 34. B: K Tooley (20) 37 cb.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: G Browne (27) 34.

   NUMURKAH: Women: Stroke: Medal Jan: R Hodgkin (22) 66.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Par White: A: D Fleet (9) 5 up. B: M Munch (13) 6 up. C: A Bethune (17) 7 up. D: A Newton (26) 6 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: I Malkin (9) 39. B: P Eaton (21) 40. C: K Forge (27) 37. Hole in one: C Mason at 3rd. Kingswood: A: D Geaney (14) 38 cb. B: J Smith (21) 42. C: B Grgas (30) 37.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: C: M Pinge (39) 43. A: A Foott (8) 40. B: G Barnett (22) 40.

   PORTLAND: Women: Stroke: A: B Bibby (18) 68. B: T Butcher (25) 72 cb.

   PORTSEA: Mxd: Stableford White: V Colliver (19) 40.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: S Findlay (17) 43.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stableford White: E Crossman (31) 43.

   RICH RIVER: Women: Par: West: A: D Symonds (19) 3 up. B: R Sharp (30) 4 up.

   RINGWOOD: Men: Stroke White: A: E Sinco (14) 65. B: P Ross (21) 69. C: G Hurley (24) 62.

   ROSANNA: Women: Stableford: J Redfern (29) 41.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: Medal Jan: North: A/Medal: M Westwater (7) 39. B: R McFarlane (15) 39. C: S Meehan (22) 39. Stroke: South: A: T Hollow (11) 69 cb. B: F Vanderkolk (18) 68. C/Medal: L Goldsmid (36) 67.

   ROSSDALE: Women: Par: A: B Rogers (16) 3 up. B: E Vinton (24) 4 up. C: B Dower (36) 1 down cb.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: P Leahy (7) 31.

   SAFETY BEACH: Stableford: D Walsh (15) 43.

   SALE: Men: Stableford: A: I Glover (10) 38. B: N Wagland (15) 42.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: R Rodgers (3) 42. B: G Hamilton (13) 39. C: L Ip (25) 41.

   SEYMOUR: Women: Stroke: S Wright (14) 72.

   SHEPPARTON: Women: Par: Div 1: L Boyd (24) 7 up. Div 2: T Bull (38) 3 up.

   SOUTHERN: Stableford White: A: T Gould (5) 38 cb. B: K Zdero (17) 44. C: D Mackenzie (24) 39 cb.

   SPRING VALLEY: Men: Stroke Ambrose: White: G Meadows R Cheng (6.5) 60.5. N Venditti G Ebinger (1.75) 60.25.

   STAWELL: Women: Stableford: K Lipovas (24) 39.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: A Robertson (17) 40.

   SUNSHINE: Women: Stableford: S Kuypers (21) 37.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: K Glenn (10) 38. Par: Henley: A: T Fawcett (8) 3 up. B: T Lee (17) 3 up cb. C: P Hall (21) 2 up cb.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: S McCaw (8) 40.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford White: A: P Barton (7) 40. B: D Hastie (16) 43. C: G Richards (25) 40.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: A: R Benavides (28) 42 cb. B: G Johnson (35) 37 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: D Richards (6) 38 cb. B: J Taylor (11) 40. C: J Tonkin (25) 41. Women: A: F MacGowan (21) 36. B: L Fox (30) 38.

   TOCUMWAL: Medley: Stableford: 4B: K Laidlaw (16) B Enbom 51.

   TORQUAY: Men: Par: A: D McPhail (7) 3 up. B: B Dyer (14) 3 up. C: A Hoyle (16) 5 up. D: F Pyke (32) 4 up. Visitor: W Futschik (16) 3 up. Resort: Green: L Wanders (17) 5 up. Women: M Lyne (38) 2 down.

   WANGARATTA: Men: Stableford: A: R Moyle (13) 42. B: A Ingarfield (24) 39. 9-hole: J Baker (36) 15.

   WARBURTON: Men: Stableford White: D Haggar (19) 39.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: B Thompson (12) 44. B: G Mackay (18) 42. C: D McNab (26) 42 cb. Women: A: C Stewart (19) 38 cb. B: M Wight (29) 36. C: J Keeble (33) 39.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: A: Y Collinder (25) 75. B: C Conley (26) 78.

   WHITTLESEA: Mxd: Stroke: Medal Jan: A: J Simmonds (8) 68. B: D Grassick (17) 69. C: E Ching (19) 63.

   WODONGA: Men: Stableford: J Weekes (17) 41.

   WOODLANDS: Women: Par: A: F Doyle (42) 2 up.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: J Neale (22) 36.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: A/Medal: L Albon (14) 67. B: B McDermott (25) 74 cb. C: L Natilli (38) 80. Stableford: P Nissen (40) 33.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A: E Mason (24) 37. B: M Flemming (27) 37.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Nursery: A: A Jury (17) 9 up. B: J Penny (30) 4 up. Par White: I Dench (27) 5 up cb.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

21 October 2017
Players from all across Victoria have converged on the Axedale Golf Club to take part in the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
20 October 2017
Australia's Su Oh was already having a great day at the Swinging Skirts LPGA Championship in Taipei when she walked up the 18th fairway today; a ... Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria