Victorian club golf results - Wednesday

 

ALEXANDRA: Women: Stroke: Medal: A: J Fisher (20) 67. B: P Brooks (27) 64.

   AMSTEL: Women: Stroke: Medal: Ranfurlie: A: K Aanensen (16) 70. B: G Sullivan (24) 72.

   ANGLESEA: Stroke Black: A: C Sawyer (10) 70. B: J McGibbony (18) 73. C: B Gibbons (23) 72. Stroke: J Maffett (34) 70.

   AXEDALE: Women: Stroke Medal: White: L Prowse (12) 72. Stableford 12-hole: M Moore (25) 24.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: Medal Mar: M Dunne (10) 74.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: Medal Mar: P Bourke (27) 65.

   BAIRNSDALE: Women: Par: A: F Gray (14) 3 up. B: J Dunlop (27) 2 up. C: R Pearce (33) 3 up.

   BALLAN: Mxd: Stableford White: A: J Mcleod (5) 39. B: L Nunn (14) 37. C: J Fitzgerald (23) 34.

   BARHAM: Women: Stroke: Ambrose: J Wall J Craig (6.75) 66.25.

   BENALLA: Men: Stableford: A: B Symes (11) 42. B: G Harrison (20) 41. C: T Moore (24) 42.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: C Wilkinson (1) 40. B: C Trethowan (13) 41. C: L McKenzie (35) 42.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: C Hodson (36) 42.

   BOX HILL: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: J Stevens (24) 72. B: B Zvirbulis (27) 73. C: F Hellard (35) 76. Medal Feb: C Henderson (14) 80.

   BRIGHTON: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: C Young (25) 67. B: P Jones (32) 70. Stableford: 9-hole: K Marriott (35) 18 cb.

   BROADFORD: Men: Stableford White: J Leahy (26) 42, I Lee (18) 40. Women: Stroke: Medal: S Stute (31) 72.

   BUNDOORA PARK: Women: Stableford: A: W Macdonald (29) 34. B: M Svikulis (33) 33.

   CAMBERWELL: Women: Stroke: Medal: T Arthur (42) 72.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: J Lambell (22) 73. B: D Narik (26) 77.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stroke: M Ford (13) 70.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: L Winterborn (15) 77. Medal: D Gerrard (25) 76.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Brooch: A: E Pollock 80. B: L Thomas 88. C: M Easton 100. Hcp: M Easton (33) 67.

   CHELTENHAM: Women: Stroke: Medal Mar: D Rushbrook (23) 73.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stroke: Waverley: A: J Ward (18) 71. B: M Eliadis (29) 72. C: D Wall (44) 73.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: C Manson (10) 33. B: V Hedley (26) 35. C: J Farnell (32) 35.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: G Mitchelson (14) 44 cb. B: J Hindson (25) 51. C: B Oldham (32) 41 cb.

   COHUNA: Women: Stableford: 4B: V Farrant (21) L Richardson (22) 39.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: P Hayes (6) 39. B: D Hunter (24) 37.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: Ambrose: J Morris (34) A Byrne (29) A Alston (11) M Behmer (26) 61.5.

   CRANBOURNE: Men: Stroke: A/Medal: J Lopez (6) 65. B: E Kaplan (16) 70. C: H Lewski (33) 69 cb.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: M Anderson (12) 43. B: K Petrovski (18) 40. C: C Watson (23) 42 cb. Green: A: A Mitchell (26) 48.

   DENILIQUIN: Stableford: A: P Joice (2) 41. B: P Mcmillan (23) 38. C: G Summers (25) 40.

   DEVILBEND: Men: Par: N Fortune (15) 6 up. A: I Oliver (16) 3 up cb. B: C Trembath (28) 5 up cb.

   DORSET: Women: Stroke: Medal Mar: A: H Drake (13) 74. B: L Lightowlers (36) 81.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A: M Webber (27) 37. B: A Grundy (36) 35. 9-hole: B: J Hitchcock (45) 18.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: G McKelvey (23) 38 cb.

   EASTERN: Men: Par: East: A: A Hansen (5) 4 up. B: S O'Brien (18) 6 up. C: J Moussi (20) 7 up. D: R Knowles (26) 10 up.

   EASTERN SWARD: Men: Stroke: Medal Mar: Div 1/Medal: J Graham (18) 63. Div 2: B Oliver (31) 64.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: J Tunstall (12) 42. B: G Minto (18) 44. C: A Manton (26) 42.

   FINLEY: Men: Stableford: J Taylor (13) 43. Women: Stroke: 9-hole Ambrose: M Ayres (5) K Sutton 34.

   FOSTER: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: C Thompson (25) 70. B: D Berryman (37) 71.

   GARDINERS RUN: Mxd: Par White: A: B Bower (9) 6 up. B: D Mendoza (25) 7 up.

   GISBORNE: Women: Stroke: A: J McPhee (5) 72. B: M O'Connell (23) 75. Stableford: J Nelson (45) 29.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal: A: A James (3) 68. B: T Field (16) 64. C: P Cleeve (19) 72 cb.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: M Rigby (4) 37 cb. B: A Pacor (17) 37 cb. C: J Czyzewski (31) 49.

   GROWLING FROG: Stableford: W Cowcher (15) 39.

   HAMILTON: Women: Stableford: L Matthey (28) 37.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Medal: Div 1: C Stuart (19) 72. Div 2: A Long (33) 70.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: N Hanvin (7) 40. B: M Downey (13) 39. C: J Reggars (18) 39.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: American Foursome: D Reilly (25) B Roberts (27) 71.5.

   HORSHAM: Men: Stroke: A: A Taylor (4) 69. B: W Caddy (16) 68. C: J Davies (19) 64.

   HOWLONG: Women: Stroke: A: A Weiss (23) 68. B: B Allison (37) 63.

   HUNTINGDALE: Stableford White: S Plozza (6) 40.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: N Hogan (8) 36. B: S Downie (17) 38.

   KERANG: Women: Stroke: R Willoughby (19) 72.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: J Peirce (10) 41 cb. B: M Pemberton (14) 42 cb. C: K Nagle (19) 43.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: M Lettas (11) 39. B: B Lloyd (20) 41. Women: K Rothfield (28) 41.

   KORUMBURRA: Women: Par: J Peters (21) 1 up.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: 4B: M Sullivan (13) M Maxwell (19) 47.

   KYNETON: Mxd: Stableford: A Hanks (11) 40.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: A: M Johnson (13) 34. B: B Martino (34) 36.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford Trophy: Black: A: E Michel (9) 44. B: J Heslop (15) 42. C: P Walshe (32) 41. Women: Trophy: S Diserio (29) 41 cb.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: N Kalifatidis (5) 41. B: M Gardina (14) 40. C: A Vujovich (19) 41.

   LEONGATHA: Women: Stroke: Medal Feb: A: T West (11) 71. B: P Owen (19) 72. C/Medal: G Day (32) 62. Scr: R Thomas 82 cb.

   LONSDALE: Stableford: A: J Gladman (7) 42. B: P Stringer (20) 41. C: N Daw (26) 43.

   MAFFRA: Men: Stroke: A: C Coleman (15) 69. B: D Bartlett (18) 64. C: D Richards (22) 70.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: G Weeks (26) 71.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Medal Mar: B Patel (21) 67. Scr: J Stone 90.

   MEENIYAN: Women: Stroke: Medal Mar: Div 1/Medal: J Trease (21) 71. Div 2: B Angwin (36) 73.

   MELBOURNE AIRPORT: Women: Stableford: L Umpherston (38) 33.

   METROPOLITAN: Stableford: G Hill (12) 38.

   MILDURA: Men: Stroke: A: T Germane (4) 70. B: K Williams (17) 71.

   MOE: Women: Stroke: Medal Mar: A: M Lang (20) 75. B: D McKenna (28) 74.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: 4B: A Gallagher (35) M Henney (22) 44.

   MORACK: Snr Stableford Medal Feb: Yellow: A: R Collins (15) 38. B/Medal: J Houston (27) 41. C: L Sorger (35) 40.

   MORNINGTON: Par White: A: Q Gray (3) 5 up. B: A Wilkins (17) 5 up. C: D Brown (31) 8 up.

   MORTLAKE: Snr Stroke: 12-hole: J Rantall (12) 45.

   MORWELL: Women: Stroke: Medal Mar: Div 1/Medal: D Vuillermin (8) 72. Div 2: I Yoshimura (23) 74. Stableford: 9-hole: R Davey (45) 18.

   MT MACEDON: Men: Stableford White: N Clark (23) 39.

   MT MARTHA: Men: Stroke: A: T Collins (17) 64. B: G Marshall (21) 64. C: G Parry-Jones (30) 66. Medal: K Milburn (31) 64.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: P Vasey (24) 39.

   NEWRY: Men: Stableford: I Whitelaw (24) 35. Women: Stroke: Medal Mar: K Boyle (23) 71.

   NORTHERN: Men: Par White: A: S Gabriele (8) 6 up. B: P Tuttle (17) 6 up. C: P Greaves (20) 5 up cb. D: J Elletson (36) 4 up.

   NUMURKAH: Women: Stableford: L Arnold (22) 35.

   OAKLEIGH: Women: Stroke: M Ling (32) 54.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: N Bonne (13) 44. B: G Adams (31) 43.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford White: A: M Bucholtz (7) 39. B: A Crowe (14) 42. C: G Acret (20) 44. D: I Bradley (35) 41.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: B Uren (12) 43 cb. B: G Womersley (18) 37 cb. C: P Storey (26) 41. Kingswood: A: J Fregon (12) 36 cb. B: H Nakayama (18) 35 cb. C: R Brewer (26) 37. Gold: A: M Crofts (27) 34.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: Matchplay: A: L Hammond bt F Morris 19th. B: R Boyd bt A Schofield 2-1. C: L Ward bt J Bilson 1up. D: N McCrae bt B White 19th. Stableford: M Yamaguchi (36) 38 cb.

   PORT FAIRY: Medley: Stableford: J Nottage (12) 40.

   PORTARLINGTON: Women: Stroke: A: J Barker (16) 75. B: J Johnson (22) 73. C: C Butler (35) 75.

   PORTLAND: Women: Stroke: Medal Mar: A: A White (20) 71. B: H Webb (31) 69.

   PORTSEA: Women: Stroke: Medal: C Barber (20) 70. Stableford: H Norris (37) 37.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: S Dawson (5) 41.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: G Russell (18) 39.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Medal Mar: Black: A: I Patterson (15) 70. B: S Jay (23) 68. Women: Stroke: D Findlay (21) 72.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stroke Medal Mar: White: J Ray (33) 68.

   RICH RIVER: Women: Par: West: Div 1: C Eddy (16) 2 up. Div 2: S Hojnik (26) 2 up. Div 3: K Evans (35) 4 up.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: E Dimitriou (13) 43. B: M Silipetar (14) 38. C: G Goven (21) 43.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: C Turner (20) 66. B: W Cariss (38) 67.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: A: J Kircher (16) 71. B: W Smith (25) 67. C: J Wain (34) 64.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stroke: Medal Mar: South: A/Medal: P Parke (13) 65. B: R Seadon (17) 69. Stableford: West: A/Medal: M Tibb (17) 39. B: P Emerson (23) 37 cb. Presidents: G Mowthorpe (13) 37 cb.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Medal Mar: White: D Doyle (37) 78 cb. Scr: A Sadler 104.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: G Thorne (17) 71. B/Medal: J Davis (28) 69. C: R McLeod (36) 79 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: West: A: F Stott (24) 38 cb. B: L Swinburne (29) 37. East: A: V Bartlett-Bragg (8) 37 cb. B: R Harkness (40) 35.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: K Watt (14) 30.

   SAFETY BEACH: Stableford: I Cragg (21) 44.

   SALE: Men: Stroke: A: D Gaskill (9) 69, E Dowsett (11) 70. B: K Curtis (16) 68, P McIntyre (16) 70.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: S Hart (8) 38. B: F Colakoglu (9) 38. C: M Chang (17) 35.

   SEYMOUR: Men: Stableford: G Neville (21) 41.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: 3B: R Priestly (22) J Holland (27) J Tomkins (29) 98.

   SORRENTO: Men: Stroke: A: T Reidy (18) 66. B: R Johnston (21) 67.

   SOUTHERN: Men: Stableford: 4B: C Wells (16) D Marsh (20) 50, R Smith (19) I Richardson (18) 48 cb.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: A Van Bakel (11) 42. B: A Mantle (25) 36. PM A: G Ebinger (3) 38. B: B Silkstone (30) 39.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: P Reidy (26) 42.

   SUNSHINE: Women: Stroke: Z Neskov (16) 72.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: A: C Gorton (3) 69. B: M Higginbottom (24) 74. Ambrose: The Cups: E Sorensen (17) B Mitchell (19) 61.

   THE HERITAGE: Men: Par: Henley: A: G Bishop (11) 7 up. B: S Braunthal (12) 4 up. C: P Villani (19) 7 up.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: R Palma (28) 67. Moonah: T Northeast (25) 68. Ocean: C Craigie (24) 69. Old: T Micallef (18) 66.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Par White: A: G Proposch (10) 7 up. B: P Martonhelyi (23) 7 up.

   TIRHATUAN: Women: Stroke: Medal Mar: A: M Tempest (26) 72. B: N Wolbers (45) 70.

   TOCUMWAL: Men: Stableford White: A: C Bovalina (0) 39. B: R Dishon (13) 37. C: J Clarke (22) 39.

   TORQUAY: Men: Stroke: Ambrose: M Naughton P Walters (2.5) 60.5. Green: D Strickland A Hand (9.25) 72. Stableford: C Smith (20) 36.

   TRAFALGAR: Women: Stroke: Medal Mar: A Outhred (34) 65. Scr: J Tickell 81.

   TRARALGON: Women: Stroke: Div 1: J Payne (22) 72. Div 2: P Coles (27) 74. Div 3: A Membrey (31) 73. Medal Feb: A Wright (27) 69.

   VICTORIA: Women: Par: J Yelland (34) 4 up.

   WANGARATTA: Men: Stableford: G Webster (19) 38 cb. 9-hole: B Lavingdale (29) 18.

   WARRAGUL: Women: Stroke: Scr: A: L Morrison 85. B: L Heggart 94. C: L Fowles 103. 9-hole: Yellow: R Rhodes (41) 30.

   WARRNAMBOOL: Women: Stroke: Medal: A: S Haylock (19) 72. B: R Hickey (21) 70. C: H Marris (41) 75.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Mar: A: J Parr (17) 77. B: D Milnes (31) 76.

   WHITTLESEA: Men: Stroke Medal Mar: White: A: M Allen (0) 68. B: P Defazio (14) 66. C: F Umana (32) 62.

   WODONGA: Men: Stableford: D Lacey (11) 45.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: Medal Mar: A: A Tschiderer (17) 71. B/Medal: S Piasente (23) 66. C: C Hamilton (32) 70.

   WOODLANDS: Women: Stroke: V Smith (18) 73 cb. Stableford: 9-hole: G McDonnell (31) 16.

   WOORAYL: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: S Thomas (16) 73. B: J Thompson (32) 76.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: S Baker (22) 37. B: M Kelly (30) 42 cb. C: C Ryan (32) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: M Bleckwehl (40) 42.

   YERING MEADOWS: Men: Stroke: Nursery: A: G French (13) 67. B: A Black (20) 69. Medal of Medallists: S O'Donnell (3) 72. Stableford White: B Brown (27) 38.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

19 October 2017
The second & final Doris Chambers State Final was played today at the picturesque Keysborough GC, which was presented in wonderful condition. Read more
19 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
19 October 2017
BROADFORD: Men: Stableford White: L McDonald (15) 42. G Hanson (6) 41. Women: Stroke: C'ship: A: A Hackett (15) 87. B: S O'Connor (20) 71. C: Y ... Read more
MyGolf
Golf Victoria