Victorian club golf results - Wednesday

 

   AMSTEL: Women: Par: Ranfurlie: J Telford (24) 4 down.

   ANGLESEA: Men: Stableford: A: K Taylor (12) 40. B: L Cooper (16) 42. C: A Spence (24) 40. Red: A Sutherland (27) 37.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: R Matthews (17) 61. B: I Richardson (19) 62.

   BACCHUS MARSH: Women: Stableford: D Schmid (30) 28.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: R Longmuir (22) 33 cb.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: 4B: A: K Clemm (11) L Avery (25) 44. B: S Mckenzie (37) C Arras (29) 43.

   BARHAM: Women: Par: A Bouchier (21) sq.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: C Holmes (7) 41. B: R Filbey (16) 38. C: G Hoppe (19) 37 cb.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stroke: S Atchison (21) 74.

   BOX HILL: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: J Webb S Milne (11) 38.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: J Lorkin (11) 36 cb. B: R Munro (23) 36 cb. Women: A: H Triglone (23) 36. B: C Molony (25) 37.

   BRIGHTON: Stableford: A: C Young (24) 29. B: L Surkitt (37) 34.

   BROADFORD: Men: Stableford White: B Nesbitt (13) 43. P Winell (7) 42. Women: S O'Connor (20) 35.

   CAMPERDOWN: Women: Par: J Lambell (21) 4 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: 4B: K Pitcher (30) M Ford (12) 44.

   CASTERTON: Women: Par: A: S Houlihan (19) sq. B: H Cain (30) 5 down.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Pinehurst: S Philip (20) J Heintze (17) 65.125.

   CHELTENHAM: Women: Par: J Ting (43) 1 up cb.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: 4B: A: S Papas (12) G Edward (38) 38. B: G Mitchelson (16) C Pettit (27) 43.

   COHUNA: Women: Stableford: 3B: B Barry (24) L Heap (24) C Murchie (25) 66.

   COLAC: Men: Stableford: A: P Lucas (14) 46. B: J Black (17) 45. C: M Foley (23) 41.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: A: K Kennedy (4) 74. B/Medal: J Bingham (21) 71. C: N Crowley (37) 78.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: I Jones (6) 38. B: W Shub (14) 39. C: I Kerr (22) 41. Medal of Medallists: J Forbes (26) 35.

   CURLEWIS: Men: Stroke White: S Janson (13) 70.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: J Szonyi (15) 38 cb. A: H Rice (9) 38. C: T Alpine (23) 36 cb.

   EASTERN: Men: Stableford: East: A: D Parker (11) 42. B: B Smith (20) 42.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: J Brennan (16) 41. Div 2: P White (25) 37.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: G Brooke (11) 43. B: R Smith (18) 41. C: N Oliver (25) 42.

   FINLEY: Men: Stableford: J Munro (17) 41.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: A: S Fregon (11) 39. B: D Barrot (24) 35.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: 2B multi: C Baird (4) J Baird (2) 80.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: 4B: J Hrynko T Summons 49 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: A Boyce (15) 39.

   HAMILTON: Women: Par: S Warburton (22) 2 up, L Nichol (31) 1 up.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: M Sims (39) 29.

   HEIDELBERG: Men: Par: A: A Voulgaris (4) 5 up. B: D Smith (14) 3 up cb. C: S Pelligra (20) 4 up. Hole in one: N Box at 6th.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: 4B: F Mark (28) S Turnbull (29) 67.

   HOWLONG: Women: Stableford: A: H Foster (22) 40. B: R Stevens (27) 39.

   HUNTINGDALE: Stableford White: G Baltas (16) 43.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: S Fisher (8) 40.

   KERANG: Par: J Cullen (21) 1 down.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: G Holt (9) 38. B: K Quinn (17) 40. C: B Stynes (36) 44. Hole in one: J Sonego at 3rd.

   KILMORE: Men: Stroke White: R Fisher (17) 67.

   KINGSTON HEATH: Men: Par White: A: I Woodfield (12) 5 up. B: G Pettigrew (17) 3 up. Women: J Passmore (23) 6 up.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: B Prendergast (13) 50. B: R Gentle (14) 52. C: V Hourigan (20) 53.

   LATROBE: Men: Stroke: A: D McKenzie (9) 67. B: D Carey (18) 68. C: T Murphy (25) 66. C'ship: A Scr: D Streeter 143. A: C Park (9) 138 cb. B Scr: P Serong 172. B: P Serong (14) 143. C Scr: J Jurcevic 182. C: J Riddiford (21) 141 cb.

   LEONGATHA: Women: Stableford: A: J Howson (22) 37. B: H Mackenzie (30) 39. C: L Adamson (37) 28.

   LONSDALE: Stableford White: A: A Maloney (12) 41. B: J Goodman (19) 42. C: W Anderson (27) 40.

   MALLACOOTA: Women: Par: P Hillyer (23) 2 down cb.

   MALVERN PARK: Women: Stableford: A: J Kelly (29) 39. B: B Burns (34) 30. C: H Schaeche (39) 31.

   MARYBOROUGH: Stroke: A: W Carmody (22) 75. B: D Perry (24) 77.

   MELTON VALLEY: Stableford: A: C Dobbie (6) 39. B: A Poore (21) 36.

   METROPOLITAN: Men: Stableford White: R Best (13) 36.

   MILDURA: Men: Stableford White: A: M Sette (15) 39. B: R Rowse (17) 41.

   MOE: Women: Stableford: 36-hole: C O'Reilly (24) G Young (23) 85.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: A: L Smith (16) 37. B: R Glidden (24) 34, G Bakker (34) 33.

   MORNINGTON: Stableford: Team: J Peterson (36) A Bennett (28) B Perkin (33) J Hayes (24) 113.

   MORWELL: Women: Stableford: 4B: J King (20) D Vuillermin (8) 41.

   MT MACEDON: Men: Stableford White: R Devereux (17) 37.

   MT MARTHA: Men: Par: 4B: I Daly (19) J Grace (27) 12 up.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: A Jones (10) 42. Women: J Bynon (18) 34.

   NORTHERN: Stableford: 2B multi: S Hibbert (15) 74. K Davey (27) 74.

   NUMURKAH: Women: Stableford: B McIntosh (17) 42.

   OAKLEIGH: Women: Stableford: L Bateman (33) 33.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: R Murphy (9) 38.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: D Crossman (15) 43.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: C Robbins (1) 37 cb. B: J Cormack (17) 43 cb. C: A Butler (36) 37. Kingswood: A: D Ludowyk (10) 42. B: G Wills (16) 39. C: M Sawler (35) 41.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: I Royce (33) 34 cb.

   PORTLAND: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: B Bibby (18) J Treloar (9) 36.

   PORTSEA: Women: Stableford: J Carter (17) 36.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: G Boseley (12) 38.

   RICH RIVER: Women: Par: West: A: D Haw (18) 2 up. B: C Devlin (28) 2 down. C: S Hull (42) 3 up.

   RINGWOOD: Men: Stroke White: A: M Seehusen (12) 66. B: J Orpwood (20) 66. C: P Maunder (22) 69 cb.

   RIVERVIEW: Women: Par: A: J Canals (19) 2 up. B: J D'Ambrosio (31) sq. C: M Thomas (35) 1 down.

   ROSANNA: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: R Brydon (44) M Penwarden (26) 41.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: M Flynn (17) 40. North: A: M Bozic (12) 39. B: D DiVirgilio (16) 41. C: S Colahan (24) 38.

   ROSEBUD PARK: Mxd: Stroke Canadian Foursome: White: S Barlow K Coster (13.5) 73.5.

   ROSSDALE: Women: Stableford: 4B: M Allnutt (27) D Evans (45) 45.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stroke: Medal: A: A Dickinson (15) A Burne (8) 71 to playoff. B: S Officer (26) 74. C: S Macaw (33) 80. Scr: A Burne 79.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford 9-hole: M Blazely (7) 22.

   SAFETY BEACH: Stableford: T Decorado (12) 38.

   SALE: Men: Stableford: W Brownlee (16) 34 cb, D Gaskill (9) 34.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: F Colakoglu (8) 35. B: P Didham (12) 37. C: P Barron (18) 37.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: A: S Hill (14) 37. B: R Tyquin (28) 39. C: D Trickey (45) 33.

   SORRENTO: Men: Stroke: Medal: A: G Cain (10) 70 cb. B: A Killey (21) 70 cb.

   SOUTHERN: Men: Par: Div 1: P Tyler (11) 2 up cb. Div 2: J O'Connell (17) 3 up. Div 3: G Mason (24) 6 up.

   SPRING VALLEY: Men: Par White: A: M Vaughan (14) 7 up cb. B: N Gordon (21) 4 up. PM A: K Ryan (14) 1 down cb. B: K Reynolds (18) 3 up.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: M Southurst (17) 41.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: R Cortese (4) 41. B: S McPhee (18) 45. C: A Reynolds (21) 39. Henley: O Petruccelli (5) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: G Clark (12) 39.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: D Schwarz (5) 37. B: J Van Elden (11) 39. C: D Lyons (16) 40. Women: L Smith (15) 38.

   TOCUMWAL: Men: Stableford White: A: M Cooper (3) 41. B: H Crapp (17) 39. C: A Michalowsky (22) 40.

   TORQUAY: Men: Stroke: A: P Walters (0) 71 cb. B: M Brady (16) 66. C: W Tozer (22) 69 cb. Stableford: Resort: G Sharp (23) 41 cb.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: C Deppeler (18) 41.

   TRARALGON: Women: Stableford: 4B: G Wight (21) B Sutton (21) 39. Div 1: L Watkinson (13) E Kay (24) 34. Div 2: J Fleming (22) L Roberts (28) 36. Div 3: J Elder (24) R Jennings (45) 33.

   WANGARATTA: Men: Stableford: D Madden (22) 40. 9-hole: G Beale (33) 21.

   WARBURTON: Men: Stableford White: A McMath (22) 37.

   WARRAGUL: Men: Par: A: B Hotchkin (14) 8 up. B: R Matheson (16) 10 up. C: A Ryan (30) 11 up. Women: A: L Morrison (12) 3 up. B: Z Better (27) 4 up. C: W Wilcox (36) 2 up.

   WARRNAMBOOL: Women: Stroke: C'ship: A: L Higgins (14) 73. B: A Fitzhenry (28) 73. C: H Dixon (35) 77.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Ambrose: D Milnes J Parr C Arnold 76.667.

   WHITTLESEA: Men: Stableford White: A: C Griffin (10) 40. B: D Cresp (14) 41. C: J Mc Vicar (25) 37.

   WODONGA: Men: Stableford: B Stewart (19) 43.

   WONTHAGGI: Women: Stableford: M Johnson (13) 33. G Prentice (20) 31.

   WOODLANDS: Women: Stableford: A: S Schuermann (19) 37. B: J Horton (23) 36. Grandmothers Trophy: S Schuermann .

   WOORAYL: Women: Stroke: Ambrose: E Berryman (15) F Maynard (30) 59.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: Q Ling (30) 72.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: Team: N Kino (19) P Devlin (14) J Christie (20) D Hill (14) 107.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: S Dawes (4) 38.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Valley: A Black (18) 7 up. White: A Bell (36) sq cb.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

16 October 2017
Entries are now open for the 2017 Men's & Women's Port Phillip Open Amateur (Inc. Victorian Amateur Qualifying Rounds). Read more
16 October 2017
Golf Victoria played host to 16 Special School PE teachers for the first MyGolf Schools teacher PD for Special/Special Development schools in ... Read more
19 October 2017
BROADFORD: Men: Stableford White: L McDonald (15) 42. G Hanson (6) 41. Women: Stroke: C'ship: A: A Hackett (15) 87. B: S O'Connor (20) 71. C: Y ... Read more
MyGolf
Golf Victoria