Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stableford: A: S Greatorex (20) 35. B: D Cann (25) 33.

   AMSTEL: Women: Stableford: 4B: Ranfurlie: R Cochrane (13) L Stewart (24) 41 cb.

   ANGLESEA: Par: A: D Hardy (9) 4 up. B: G Lewtas (16) 4 up. C: P Dowling (32) 3 up. A Taylor (33) 3 up.

   APOLLO BAY: Men: Stableford: A: B McKenzie (20) 40. B: D Hall (34) 40.

   AXEDALE: Women: Stableford: Div 1: S O'Connor (23) 36. Div 2: P Davies (26) 36. Div 3: M Sexton (34) 33.

   BACCHUS MARSH: Women: Stableford: G McInnes (23) 36.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: N Prasad (10) 41.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: 4B: Div 1: K Reddenback (45) S Kuch (45) 51. Div 2: S Plowman (24) P Holmes (34) 47.

   BARHAM: Women: Stableford: Div 1: T Conder (24) 35. Div 2: A Carter (43) 37.

   BELVOIR PARK: Men: Stableford: A: T Tully (10) 41. B: D Jones (19) 40. C Scr: F Kinsman 37 cb. Women: Par: S McCallum (31) 1 down.

   BENALLA: Men: Stableford: A: R Close (12) 40. B: G Briggs (18) 40. C: L Sherlock (24) 40.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: D Raftery (12) 40 cb. B: C Batty (16) 40 cb. C: J Allan (20) 40.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: A: V Agnello (28) 38. B: J Bowman (43) 39.

   BLACK BULL: Men: Stableford: D Todd (21) 46. Women: R Wilson (45) 38.

   BOX HILL: Women: Par: A: C Wilson (16) 2 up cb. B: L Oliver (27) 3 up. C: F Hellard (35) 1 up.

   BRIGHT: Women: Stableford: A: P Robyn (23) 35. B: J Magdeburger (34) 42.

   BRIGHTON: Par: A: M Jamieson (28) 2 up. B: J Fay (38) 3 up.

   BROADFORD: Men: Stableford White: J Ranger (21) 40. Women: S Stoddart (24) 41.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Medal Mar: M Svikulis (33) 72. Scr: A Hackett 90.

   CAMBERWELL: Women: Stroke: B: M Trewin (19) 68. C: G Chesterman (35) 82.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: S Trumper (20) M Ford (13) 32.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stableford: S Hepworth (41) 36.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stableford: A: J Cronin (24) 38. B: B Mannix (37) 34.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: 4B: Churchill Park: J Major (22) H McClintock (31) 48.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: J Mallon (20) 34. B: C Connelly (30) 34. C: P Rogers (38) 30.

   COHUNA: Women: Stableford: B Barry (24) 36.

   COLAC: Men: Stableford: A: R McCann (16) 40. B: M Brennan (21) 37.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: Irish Team: P Norden (42) S Imray (20) M Edmonds (26) G Mckay (38) 92. 9-hole 4B: N Crowley (36) S Carroll (19) 19 cb.

   COROWA: Women: Stableford: A: M Tobin (8) 37. B: D Richards (42) 33.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: B Corser (11) 40 cb. B: R Lew (14) 47. C: M Cook (23) 45.

   CURLEWIS: Men: Stableford: A: P Bambra (3) 40. B: G Burns (15) 42. C: M McQueen (18) 40. Green: A: G Blood (35) 40.

   DENILIQUIN: Stableford: A: R Gray (15) 39. B: K Pearce (27) 43.

   DEVILBEND: Men: Stroke: J Berry (30) 63. A: A Langford (14) 68. B: W Abrat (25) 66.

   DORSET: Women: Stableford: A: P Ward (32) 38. B: G Ellis (34) 39.

   DROUIN: Men: Stableford: A: S Appleby (8) 43. B: B McGinness (19) 43. C: J Jarred (21) 46.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A: J Williams (27) 32. B: A Heron (44) 36. 9-hole: V Crozier (45) 12.

   EASTERN: Men: Stableford: East: A: P Jellie (17) 41. North: A: K Brown (16) 39. South: A: R Gillies (20) 39.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: G Anderson (17) 40. Div 2: V Van Bert (35) 44.

   EASTWOOD: Men: Stroke: Medal: A/Medal: J Rich (10) 64. B: D Dyer (18) 69 cb. C: A Johnston (25) 68.

   EUROA: Men: Stableford: A: P McCarthy (7) 41. B: I Lewis (27) 39. Women: Stroke: A: F Edwards (15) 69. B: E Mercer (28) 68. C: A Buntine (34) 72.

   FINLEY: Men: Stableford: M Daniel (8) 37. Women: Stroke: M McNamara (Wynnum 16) 78.

   FOSTER: Women: Stableford: A: F Curram (21) 35. B: M Ellis (27) 38.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stroke Gold: A: B Bower (9) 62 cb. B: D Fricker (19) 60.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: J Richardson (11) 41. B: I Couch (17) 43. C: R Martin (28) 39.

   GREEN ACRES: Stableford: A: N Uren (15) 41. B: B Weiss (19) 38 cb. C: E Quigley (24) 42.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: M Hendy (24) 34.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: P Price (12) 43 cb. B: N Paine (14) 41. C: J Holt (26) 39 cb.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford White: S Herman (8) 38.

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: President's Trophy: A: R Downs (25) 38. B: P Serra (34) 37.

   HORSHAM: Men: Stableford: A: D Farr (7) 40. B: G O'Brien (15) 40. C: M Leyonhjelm (19) 39 cb.

   HOWLONG: Women: Stroke: American Foursome: A Weiss J Rogers (13.5) 70.5.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: M Dudley (9) 40 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: D Jones (9) 40. B: M Monro (16) 40. C: A Kungl (18) 36.

   KEW: Men: Stableford: A: B Moore (8) 40 cb. B: B Falconer (16) 40. C: R Evans (20) 40 cb.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: A: G Hay (10) 40 cb. B: M Bennett (15) 42. C: D Daly (19) 43.

   KILMORE: Men: Stableford: A: J Coustley (9) 36 cb. B: D Bush (27) 41. Women: M Bell (20) 36. Stroke: Matchplay: J Hourigan 1up.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford White: A: J Gray (8) 40. B: B Phelan (14) 39. Women: Stableford: L Suhr (43) 38 cb.

   KOORINGAL: Medley: Stableford 9-hole: White: B Hughes (17) 17.

   KORUMBURRA: Women: Stableford: 4B: L Clements (12) H Grist (21) 45.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: Pinehurst: L Jones M Jenkins (13.1) 47.9.

   KYNETON: Mxd: Stableford: M Sciberras (7) 38.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: 3B: D Dickson (20) K McKenna (21) D Gray (38) 80.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford Trophy: A: M Winter (9) 37. B: H Thomas (13) 46. C: G McGregor (21) 41. Women: Stableford: J Lovett (23) 38.

   LATROBE: Men: Stableford: A: A Douglas (10) 42. B: N Dinardo (18) 37. C: J Richard (22) 43.

   LEONGATHA: Women: Stableford: 4B: L Adamson (37) E Gedye (45) 43 cb.

   LONSDALE: Stableford: A: A Daw (14) 41. B: L White (16) 39. C: B Leonard (23) 41.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: A Naylor (14) 43. B: J Murnane (16) 38. C: P Hunt (27) 38.

   MALLACOOTA: Women: Stableford: 4B: R Howell (35) P Hillyer (23) 40.

   MALVERN PARK: Par: A: J Kelly (27) 5 up. B: M Dowers (38) 4 up. C: G Meissner (42) 5 up. Stableford: 9-hole: M Meiklejohn (38) 20.

   MANSFIELD: Women: Stableford: Div 1: G Wells (13) 38. Div 2: N Coffey (34) 36.

   METROPOLITAN: Stableford White: C Jensen (12) 41.

   MILDURA: Men: Stableford White: A: V Dichiera (8) 41. B: S Brown (23) 39.

   MIRBOO NORTH: Women: Stableford: S Hughes (27) 38. 36-hole: A Wilson (38) 76.

   MOE: Women: Par: A: G Young (23) 5 up. B: K Savige (31) 2 up.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: A: J Davidson (16) 72. B: R Thompson (26) 68. Scr: M Jacobson 72.

   MORNINGTON: Men: Stableford: A: D Fenwick (6) 66. B: R Bakey (15) 66. C: D Barbour (28) 64.

   MORWELL: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: S McAuliffe M Ray 34. 9-hole: M Tuohy 20 cb.

   MT MACEDON: Men: Stableford White: R Beatson (16) 41.

   MT MARTHA: Men: Stroke: American Foursome: R Fragiacomo S Gray (14.625) 61.375.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: P Pickert (18) 35. B: J Pattenden (24) 33. C: E Brown (31) 33. D: I Boulton (35) 33.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: J Welch (20) 38.

   NORTHERN: Stableford: A: P Corby (5) 38 cb. B: M Clements (18) 42 cb. C: T Paino (22) 41. D: C Vickery (26) 40.

   NUMURKAH: Women: Stableford: A: T Clouston (7) 36. B: L Arnold (21) 36.

   ORBOST: Men: Stableford: M Marshall (22) 40.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: S Hayhow (17) 42. B: T Vallance (31) 44.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford: M Hyde (12) 42. Hole in one: G Palmer at 7th.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: B Hurst (14) 37 cb. B: M Rodd (18) 40. C: A Johnston (24) 39. Kingswood: A: C Stansfield (11) 39. B: P Mahoney (19) 40. C: S Clugston (25) 37. Gold: A: M Crofts (27) 40. Trophy: White: A: B Hill (10) 36.

   PHILLIP ISLAND: Men: Stableford: A Browne (26) 37. Women: L Hammon (18) 37.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: R Waldron (9) 39. B: S Gregory (27) 41. C: K Wright (41) 39.

   PORTLAND: Par: 4B: J Shepherd (18) L Anderson (19) 5 up cb.

   PORTSEA: Women: Stableford: A Cheetham (18) 42.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: 4B Agg: A: B Lawrence (19) M Bourke (24) 36.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: S Bartolo (14) 39. Women: Stableford: L Bebend (38) 34.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Par: A: M Pearson (3) sq cb. B: J Harrison (20) 1 up. Women: J Fleming (18) sq.

   RICH RIVER: Women: Par: East: Div 1: B Sands (16) 5 up. Div 2: L Mckinlay (28) 3 up. Div 3: S Hull (38) sq.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: D D'Souza (11) 42. B: R Elsum (17) 40. C: R Plunkett (25) 39.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: K Serrano (38) 70 cb. Scr: D Jacobs 93.

   RIVERVIEW: Women: Par: A: B Carpenter (23) 5 up. B: Y Davis (32) 5 up. C: L Johnston (37) 2 up.

   ROSANNA: Women: Par: A: M Kelly (17) 5 up. B: J Rutherford (25) 4 up. C: B Kendall (29) 5 up. D: C Apostolidis (40) 2 up cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: B Grant (15) 38. South: A: A Holmes (10) 38. B: G Meaden (18) 40. C: R Lovell (23) 41.

   ROSEBUD PARK: Women: Stableford: Captain's Trophy: M Walton (29) 36.

   ROSSDALE: Women: Stableford: A: G Thorne (13) 33. B: G Beer (27) 37 cb. C: C Berry (45) 34.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: West: A: P Perkins (10) 2 up. B: S Macaw (34) sq.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford 9-hole: P McCluskey (8) 23.

   SALE: Men: Stableford: A: P McIntyre (15) 40. B: C French (20) 37.

   SHEPPARTON: Women: Par: Trophy: A: A Pegg (22) 5 up. B: M Tomkins (27) sq. C: H Jennings (31) sq cb.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: R Paul (6) 39. B: R Jones (29) 44.

   SOUTHERN: Men: Par: Div 1: G Taylor (13) 3 up cb. Div 2: L Jones (20) 4 up cb. Div 3: J Hammond (24) 3 up.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: A Van Bakel (10) 40. B: N Alicic (24) 38. PM: A: N Stavrakis (9) 38. B: M Dorahy (17) 39.

   STAWELL: Women: Stroke: American Foursome: J Fletcher (19) D Russell (26) 113.25.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: L Martin (19) 39 cb.

   THE DUNES: Men: Par: The Dunes: A: G Williams (14) 1 up. B: R Kane (26) 4 up. Stroke: Foursome: T Steward C Carter (6) 71. Foursome C'ship: N Frame P Swinnerton (12) 146. The Cups: B Mitchell L Leudar (16) 138.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: D Mottram (4) 37. Henley: A: A Dinardo (4) 39 cb. B: E Lim (16) 39. C: P Jones (20) 43.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: D Henderson (12) 36 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: A: P Cottham (7) 67. B: T Nelson (15) 70.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: J Edsall (8) 41. B: F Pellizzeri (11) 42. C: L Besselaar (16) 37. Women: A: S Jones (9) 35. B: K Smith (26) 37.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: 4B: E Feeney (33) D Clark (37) 48.

   TOCUMWAL: Men: Stableford White: A: M Hart (7) 37. B: M Studwick (15) 37. C: T McMahon (18) 39. D: L Rickard (27) 38.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: T Bell (11) 38 cb. B: R Rashleigh (21) 41. PM: A: R Haeberle (10) 44. B: M Nemeth (21) 44. Resort: G Rogers (15) 43. Visitor: P Ferrie (Northern 15) 35.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: 2B: S Roberts N Fordham 45 cb.

   TRARALGON: Women: Stableford: D Elleman (25) 38. Div 1: J Fleming (22) 37. Div 2: L McCulloch (30) 35 cb. Div 3: S Chacksfield (32) 36.

   VICTORIA: Women: Stableford: T Prince (40) 44.

   WANGARATTA: Men: Stableford: G Ray (36) 42. 9-hole: G Arnold (33) 19.

   WARBURTON: Mxd: Stableford: M De Vincentiis (21) 41.

   WARRAGUL: Women: Par: A: J Williams (9) 3 up. B: M Answerth (29) 2 up. C: N Mackenzie (36) 2 up.

   WARRNAMBOOL: Women: Par: A: L Higgins (14) sq. B: R Armitstead (22) 3 up. C: M Aberline (40) 2 up.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: 4B: C Arnold (27) N Chalmers (23) 40.

   WHITTLESEA: Men: Stableford 2B: White: M Thomas D Taylor 49.

   WODONGA: Men: Stableford: 4B: C Ginnivan (26) M Vaughan (11) 44.

   WONTHAGGI: Women: Par: A: S Piasente (21) 1 down. B: D VanVeenendaal (45) sq.

   WOODLANDS: Women: Stableford: 2B: K Turner (34) L Hayes (29) 38. 9-hole: M Itschert (16) 15.

   WOORAYL: Women: Stableford: A: T Scoble (23) 34. B: A Campbell (27) 35.

   YARRA YARRA: Women: Par: A: F Presnell (14) 2 up. B: L Batliwalla (31) 2 up. C: C Rogers (37) sq. Stroke: Matchplay: L Nayna bt F Love 2up.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal Apr: Lake: J Murphy (32) 69 cb. Murray: A: R Moore (19) 69. B: W Dickson (22) 67.

   YEA: Men: Stroke: B Glenister (8) 69.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Nursery: A: R Quon (16) 3 up. B: D McClue (31) 2 up cb. Par White: B Bromham (22) 2 up cb.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

20 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
19 October 2017
The second & final Doris Chambers State Final was played today at the picturesque Keysborough GC, which was presented in wonderful condition. Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria