Victorian club golf results - Wednesday

 

   AMSTEL: Women: Stroke: Medal May: Ranfurlie: A/Medal: M Cochrane (17) 71. B: V Urmston (26) 81 cb.

   ANGLESEA: Stableford: A: T Pearse (7) 42. B: P Williams (18) 39. C: D Picken (23) 41 cb. C: D Picken (23) 41 cb.

   APOLLO BAY: Men: Stableford: A: C Coleman (10) 38. B: D McGrath (27) 36 cb.

   AXEDALE: Stroke White: Div 1: H Martin (23) 74. Div 2: M Dunn (33) 78.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: Medal May: A: G Mc Innes (24) 78. B: W Lewis (33) 75.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: Medal: R Longmuir (23) 75.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: A: K Clemm (13) 34. B: S Brook (23) 39. C: K Scott (34) 38.

   BARHAM: Women: Stroke: A: L Ewen (21) 75. B: K Mathers (34) 78.

   BELVOIR PARK: Men: Par: A: C Coutts (11) sq. B: M Dunne (19) 1 down. C: B Langley (20) 1 up. Women: J Warren (35) 3 down.

   BENALLA: Men: Stableford: A: G Squires (8) 36. B: D Knight (21) 39. C: T Banfield (32) 37.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: S Davis (6) 38 cb. B: M Hesse (17) 38 cb. C: R Bransgrove (29) 42.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stroke: Ambrose: J Gibb R Johnson P Wallis (14.33) 69.67.

   BLACK BULL: Men: Stableford: C Leighton (18) 41. Women: V Waldron (9) 33.

   BOX HILL: Women: Stroke: A/Medal: J Bouchier (23) 70. B: L Dickson (26) 78. C: R O'Dell (41) 73.

   BRIGHT: Women: Stroke: A: B Fitzgerald (18) 72. B: M Orgill (27) 70.

   BRIGHTON: Women: Stroke: A: J Smallman (30) 79. B: J Fay (42) 73. Medal May: J Fay (42) 73.

   BROADFORD: Men: Stroke White: G Hanson (5) 69. G Crook (35) 69. Women: Stroke: E Hastie (27) 85 cb.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: C'ship: A: J Haberman (27) 79. B: H Guyatt (29) 80. Medal Apr: B Thompson (28) 82.

   CAMBERWELL: Women: Stroke: Div 1/Medal: G Cope (32) 66. Div 2: S Taylor (38) 78.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: Medal: S Pollock (19) 67.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stroke: M Ford (13) 76.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: Medal May: Medal: M Wyllie (22) 75.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: A: S Powell (8) 76. B: J Cronin (24) 71. C: H Hevey (31) 77.

   CHELTENHAM: Women: Stroke: Medal: J Bond (14) 80.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stroke: Medal May: Churchill Park: A: P Singh (15) 76. B: J Thomas (29) 72. C: M Rosevear (42) 77 cb. A Scr: S Park 87. J Thomas (29) 72.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: 4B: A: V Benham (24) P Hutchinson (26) 37. B: P Egan (24) L Fisher (36) 37.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: M Rhode (16) 77 cb. B: M Majernik (26) 79. C: D Pearce (38) 75.

   COHUNA: Women: Stroke: Matchplay: G Hare bt C Murchie 1up. Stableford: D Woolhouse (19) 35.

   COLAC: Men: Stableford: H Anderson (9) 42.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: A/Medal: K Kennedy (3) 71. B: K Maddocks (28) 73. C: J Drummond (32) 74.

   COROWA: Women: Stroke: 36-hole: A: D Rohrich (10) 76. B: B Spinks (29) 76.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stroke: L Kowalski (23) 80 cb.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: R Bumbak (5) 40. B: L Lipp (16) 38. C: A Martin (20) 41.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: R Ryan (8) 40 cb. B: T Bourke (16) 38. C: J Allchin (18) 41. Green: A: R Griffiths (25) 38.

   DENILIQUIN: Stableford: A: I Fuller (10) 42. B: L Pattinson (34) 43.

   DEVILBEND: Men: Stableford: T Lock (29) 42. A/Medal: A Harris (15) 40. B: G Proctor (18) 39.

   DORSET: Women: Stroke: Medal May: B: S Waller-Smith (36) 74.

   DROUIN: Men: Stroke Black: A: M Whitford (9) 70. B: D Sheehan (15) 66. C: J Hanlon (29) 71.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A: B Clements (19) 33. B: F Jackson (40) 33.

   EASTERN: Men: Stableford: South: B Rieniets (10) 40. North: G Doueal (11) 36 cb. East: M White (19) 40.

   EASTERN SWARD: Men: Stroke: Medal May: Div 1/Medal: G Anderson (16) 68. Div 2: S Griffiths (25) 68.

   EASTWOOD: Men: Par: A: P Johnson (12) 5 up. B: B Ferrall (19) 4 up. C: A Teather (27) 8 up.

   EMERALD: Snr Stableford Yellow: B Balfour (21) 42. B Balfour (21) 42.

   EUROA: Men: Stableford: A: B Wright (9) 35. B: G Carnegie (22) 34. Women: A: L Redfern (17) 35. B: M McMartin (29) 31. C: D Cox (42) 34.

   FINLEY: Women: Stroke: Brooch: K Carlon (31) 72. Div 1: G Henderson (20) 78. Div 2: K Carlon (31) 72. Men: Stableford: M Cruickshank (28) 34.

   FOSTER: Women: Stroke: Medal: A: V Soderlund (20) 76. B: M Barham (26) 78. A Scr: B Warren 89. B Scr: M Barham 104.

   GARDINERS RUN: Mxd: Par: A: D Young (2) 2 up. B: A Tincknell (25) 6 up.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal: A/Medal: A Baird (11) 70. B: H Fasal (14) 71. C: R Spottiswood (22) 70.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: S Booth (11) 37 cb. B: G Schroder (15) 41. C: P Ralton (24) 38.

   GROWLING FROG: Stableford: J Pickwick (11) 38.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Medal: Div 1: C Stuart (18) 66. Div 2: M Sims (38) 73.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: C Ballis (6) 42. B: T Gibbs (14) 38 cb. C: B McCarten (24) 39. Hole in one: R Bennants.

   HIDDEN VALLEY: Men: Par White: M Gorman (10) sq.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Ambrose: C Johns (21) H Long (15) 70.

   HORSHAM: Men: Stableford: A: G Eyre (7) 39 cb. B: R Burgess (16) 38. C: R Parish (26) 36.

   HOWLONG: Women: Stroke: A: H McCallum (24) 71. B: C O'Toole (27) 70.

   HUNTINGDALE: Stableford Gold: P Kelly (21) 38 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: J McCoy (10) 39. M Daws (13) 37. A Williams (20) 38.

   KERANG: Women: Stroke: Medal: M Orr (19) 70. Medal: M Orr (19) 70.

   KEW: Men: Stableford White: A: P Abbott (11) 43 cb. B: P Lutton (14) 42 cb. C: J Mason (22) 41.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: A: J Hristodoulou (12) 4 up. B: T Collins (18) 6 up. C: J Murton (26) 6 up. Stroke Matchplay: C Richards bt G Voss 19th.

   KILMORE: Men: Stroke: Ambrose: D Whitfield T Dobson (7) 66. Women: Medal May: A: C Andersen (11) 72.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: R Hubay (27) 43. Men: Stableford White: A: A Williams (12) 42. B: J Holding (20) 42.

   KOORINGAL: Medley: Stableford White: R Wilson (28) 18.

   KORUMBURRA: Women: Stroke: Medal May: A/Medal: M Young (24) 72. B: M Cosson (27) 81.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: 4B: R Donohue (26) G Smith (23) 71.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stroke: A/Medal: L Busch (16) 74. B: J Greer (24) 75 cb. C: V Powley (30) 76.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: Medal May: B Martino (34) 73.

   LAKESIDE at Albert Park: Women: Stableford: Trophy: M Martin (18) 31 cb. Men: Stableford Black: A: G Smith (10) 37. B: G Sterjov (12) 39. C: W Carroll (25) 39 cb.

   LATROBE: Men: Stableford: A: D Streeter (3) 44. B: P Barry (18) 38. C: P McKay (21) 37.

   LEONGATHA: Women: Stroke: Medal May: A/Medal: D Stubbs (14) 75. B: L Clark (27) 77. C: J Steer (32) 81 cb. C Scr: G Chapman 113 cb.

   LONSDALE: Stableford: A: B Smith (12) 41. B: C Roberts (16) 44. C: T Gorfine (36) 39.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: J Gray (14) 42. B: C Mahoney (18) 44.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: O Bryant (34) 73.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Medal May: Medal: A Campbell (34) 66. Scr: B Patel 92. Stableford: 9-hole: C Curley (39) 15.

   MANSFIELD: Women: Stableford: Div 1: L Holland (17) 35. Div 2: G Skinner (28) 35.

   MELBOURNE AIRPORT: Women: Stableford: L Umpherston (39) 31.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: A Clarke (15) 67. B: G Webb (19) 71.

   METROPOLITAN: Men: Par White: R Wagstaff (16) 4 up cb.

   MILDURA: Men: Stroke: A: J Stokker (7) 69. B: G Buchanan (71) 71.

   MOE: Stroke: Medal May: A: K Middlemiss (13) 75. B: E Mitchell (22) 77.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: A: K Buckley (13) 34. B: S O'Connor (23) 32. C: K Faulkner (31) 36.

   MT MACEDON: Men: Stroke: K Miles (19) 68.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Medal: S Gray (21) 64. A: I Daly (20) 65. B: G Briggs (24) 67. C: R Johnson (36) 65.

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: A: S Bishop (16) 73. B/Medal: J Lynas (22) 71. C: E Brown (30) 72. D: M Mathiske (41) 76.

   NEWRY: Men: Stableford: A Killeen (12) 37.

   NORTHERN: Stroke: Ambrose: P Wise G Baker T Evans G Fagan (4.875) 54.125. Matchplay: O Briedis bt R Harris.

   NUMURKAH: Women: Stroke: Medal: A Scr: T Clouston 87. B Scr: J Adams 103. A: J Daniel (13) 76 cb. B: L Milner (31) 76.

   OAKLEIGH: Women: Stroke: T Gardner (19) 57. 9-hole: H Lolas (35) 36.5.

   ORBOST: Men: Stableford: R Lay (24) 43.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: N Bonne (12) 39. B: A Green (22) 37.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: A Johnson (17) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: P May (11) 43. B: A Newman-Morris (16) 41. C: K Forge (24) 42. Kingswood: A: M Seers (14) 40 cb. B: C Mercuri (16) 39. C: K Holland (31) 38. Gold: A: J Pitman (30) 33.

   PORTARLINGTON: Women: Stroke: A: J Johnson (21) 73 cb. B: K Williams (28) 73 cb. C: H Spry (31) 77.

   PORTLAND: Stroke: A: A White (20) 74. A: A White (20) 74. B: G Baulch (23) 71. C: C Williamson (31) 80.

   PORTSEA: Women: Stroke: Medal May: M Wittingslow (30) 71.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: L Coelho (30) 39. Women: Stableford: L Entwistle (33) 32.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Medal May: Black: A: R Chan Wan (15) 62. B: D Tate (27) 70. Women: Stroke: K Freer (21) 79.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stroke White: B Brandenberger (30) 73.

   RICH RIVER: Women: Stroke: West: A: R Drill (10) 74. B: C Kelly (26) 70. C: G Azzopardi (34) 73.

   RINGWOOD: Men: Par White: A: P Crozier (13) 4 up cb. B: J Garside (20) 3 up cb. C: T Chew (24) 4 up cb.

   RIVERSDALE: Women: Stroke: Medal May: A: B Dart (15) 75. B: S Staddon (22) 75. C: F Fox (29) 72. Stableford: A: N Sutherland (27) 36.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal May: A: A Nightingale (28) 68. B: W Cariss (37) 75 cb.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: A: J Canals (18) 73. B: K Smith (26) 71. C: L Lorenzini (35) 75. Stableford: 9-hole: A Marshall (35) 15.

   ROSANNA: Women: Stableford: 2B Agg: V Bray (45) R Shaw (42) 73.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stroke: Medal May: East: A: M Wildin (11) 61. B: T Bolden (14) 70 cb. C: R Lovell (22) 69. P Mills (1) 69. Stableford: West: A: J Gardener (11) 42. B/Medal: V Jugowitz (15) 38. C: G Scerri (23) 36 cb.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Medal May: White: Medal: M Walton (30) 74. Scr: S Barlow 100.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: B Rogers (14) 76. B: J Baron (30) 76. C/Medal: K Rahilly (35) 72.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: East: A: P McCahey (20) 3 up. B: A Allen (34) 1 up.

   ROYAL PARK: Women: Stroke: Medal May: Medal: K Murtagh (29) 72. 9-hole: M McFarlane (37) 32.5.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: R Rooney (6) 34.

   SALE: Men: Stableford: A: R Hayman (13) 36 cb. B: I Jones (16) 37.

   SANCTUARY LAKES: Stableford: A: M Smith (5) 35 cb. B: M Lawler (11) 38. C: M Fahey (22) 35 cb.

   SHEPPARTON: Women: Stroke: Ambrose: A: K Morris A Farrell V Ritchie G Anderson 61.5.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: A Davison (10) 38. B: C Whyte (20) 37.

   SOUTHERN: Medley: Stableford: Div 1/Medal: B Fleming (12) 41. Div 2: D Barrett (19) 41 cb. Div 3: J Hynes (36) 36 cb.

   SPRING VALLEY: Men: Stroke: A: L Kunc (11) 70 cb. B: D Matheson (21) 71. A: T Hollingsworth (2) 71. B: K Green (20) 71 cb. Medal May: L Kunc (11) 70 cb.

   STAWELL: Women: Stroke: A: L Willcock (16) 76. B: M Mitchell (23) 72. C: D Baggs (45) 75.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: M Southurst (14) 35 cb.

   SUNSHINE: Women: Stroke: C Duncan (38) 73.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Cups: L Leudar (17) 65. The Dunes: A: P Swinnerton (10) 69. B: B McMillin (20) 67. Mxd: Stableford: A Galli (12) 35.

   THE HERITAGE: Men: Par: Henley: A: R MacDonald (10) 1 up cb. B: D Ball (18) 7 up. C: L Boyes (22) 6 up. St John: A: W Savage (10) 2 up cb. B: E Zeina (17) 2 up. C: B Di Virgilio (23) sq.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: P Gompertz (14) 72. Stableford: Old: K Murphy (16) 35. Moonah: M Strauss (+2) 43. Ocean: C Wells (16) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: 4B: P Martonhelyi (26) P Smith (24) 47. J Ramsey (15) 37.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: T Doherty (9) 41. B: N Von Cerva (13) 40. C: C O'Brien (18) 37. Women: A: L Temple (28) 32.

   TIRHATUAN: Women: Stroke: Medal May: A/Medal: B Finighan (21) 77. B: E Feeney (31) 81.

   TOCUMWAL: Men: Par White: A: D John (7) 7 up. B: S Conrick (13) 2 up. C: I McFarlane (19) 5 up. D: M Calman (27) 3 up.

   TORQUAY: Men: Stableford: 2B multi: R Forbes (19) G Rogers (14) 81.

   TRAFALGAR: Women: Stroke: Medal May: Medal: P Harris (28) 76. B Keily (25) 79.

   WANGARATTA: Men: Stableford: L Maiden (15) 38. 9-hole: R Hearn (27) 17.

   WARBURTON: Mxd: Stroke Medal May: White: R Logan (25) 65.

   WARRAGUL: Women: Stroke: A: R Gallagher (18) 75 cb. B: B Davidson (24) 76. C: M Wight (30) 78.

   WARRNAMBOOL: Women: Stroke: Medal May: A: V Johnstone (11) 74. B: K Jenkins (24) 71. C: B Cronin (42) 71.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal May: A/Medal: N Chalmers (23) 76. B: L Cornfield (29) 80.

   WHITTLESEA: Medley: Stroke: A/Medal: C Head (9) 70. B: B Millin (13) 71. C: J Pidoto (32) 72. Women: Medal May: J Mc Keon (20) 78.

   WODONGA: Men: Stableford: Z Murray (+4) 40.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: Medal May: A: M Johnson (13) 72. B: P Hanley (25) 76. C: L Bentick (30) 76.

   WOODLANDS: Women: Stroke: A: K Smith (12) 72. B: L Gilchrist (36) 73. Stableford: 9-hole: F Doyle (39) 14 cb.

   WOORAYL: Women: Stroke: Medal May: A: A Poole (23) 81. B: L Young (33) 79.

   YALLOURN: Stableford: A: H Connell (9) 38. B: S Cunningham (15) 37.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: A: L Hodgson (26) 82. C: M Lecatsas (29) 75.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: A: M North (19) 71 to playoff. B: A Hall (26) 71 to playoff. C: C Carlise (32) 78. Stableford: M Dawson (26) 34.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal May: Lake: A Buckley (10) 71. Murray: J Kennett (42) 69.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: A: K Adams (11) 37 cb. B: P Dixon (22) 39. Stableford White: J Rawson (22) 34. Stableford: Medal May: P Dixon (22) 39.

11 December 2017
8 Men and Women remain in the hunt for Amateur Championships Read more
11 December 2017
A solid field of eager junior golfers assembled this morning at The National Golf Club Read more
11 December 2017
AUSTRALASIAN: Stableford: S Moore (23) 44. Read more
MyGolf
Golf Victoria