Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: D Richardson (14) S Greatorex (17) 34.

   AMSTEL: Women: Stableford: Ranfurlie: T MacDonnell (25) 34 cb.

   ANGLESEA: Stableford: 2B Agg: J McLachlan S Thompson 76.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: G Vesey (15) 63. B: I Richardson (19) 58.

   AXEDALE: Women: Stroke Foursome C'ship: White: Div 1: C Williams (39) J Kennedy (14) 69.5. Div 2: L Turner (29) M Browne (33) 68.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: A: G McInnes (23) 72. B: J Martin (28) 71. C'ship: A: M Dunne (9) 278. B: G McInnes (24) 324. C: W Lewis (33) 356.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: M Stewart (22) 43.

   BAIRNSDALE: Women: Par: A: S Wood (10) 1 up. B: S Brook (23) 3 up. C: V Gardiner (28) 1 up.

   BARHAM: Women: Stableford: Div 1: M Jobling (21) 37. Div 2: A Corbett (27) 40.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: A Narita (12) 4 up. B: J Richardson (18) 3 up.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: M Owen (7) 40. B: B Page (17) 39 cb. C: R Dubyna (19) 45.

   BLACK BULL: Men: Stableford: R Williams (9) 39 cb. Women: J Foot (14) 35.

   BOX HILL: Women: Par: A: L Dickson (26) 2 up. B: L Boland (30) 1 up cb. C: J Hutchinson (42) 2 up.

   BRIGHT: Women: Stroke: A Gilbert (15) 78.

   BRIGHTON: Women: Stroke: A: R Baernreuther (27) 76. B: J Mayberry (39) 72. C'ship: A: L Sutcliffe (15) 278. B: P Jones (33) 340. Women: Stroke Cup: White: L Sutcliffe (15) 233. Stableford: 9-hole: J Cox (26) 19.

   BROADFORD: Men: Par White: R Davies (32) 5 up. R Clark (23) 1 up.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: A: F Edwardson (19) 76. B: J Crooks (29) 79. C'ship: A Scr: A Hackett 281. A: F Edwardson (19) 235. B Scr: J Crooks 334. B: L Lierse (31) 247. 9-hole: C Scr: I Skrzeczek 184. C: S White (42) 126.

   CAMPERDOWN: Women: Par: D Conheady (14) 1 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stroke: Foursome C'ship: B Eckhardt (14) L Michell (22) 77.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stableford 4B Agg: Yellow: M Edwards M Wyllie 55.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Chapman Foursome: S Powell (8) M Brady (24) 74.

   CHELTENHAM: Women: Stableford: K Chen (29) 40.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stroke: Foursome: Churchill Park: V Mali (14) S Park (8) 70.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stroke: A: D Tellefson (19) 76. B: L Fisher (36) 75.

   COHUNA: Women: Par: B Barry (23) 3 up.

   COLAC: Men: Stableford: A: I Foley (20) 41.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: A: J Salter (13) 76. B: J Gabriele (23) 72. C: J McPherson (33) 75.

   COROWA: Women: Stableford: A: D Rohrich (10) 42. B: J Lawler (32) 40.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Par: J McDonnell (40) 1 up.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: F Hanlon (10) 39 cb. B: R West (17) 43. C: H Poole (21) 40.

   CURLEWIS: Men: Stroke White: A: D Boddy (10) 66. B: S Janson (13) 68. C: A Witcombe (24) 68 cb. Stableford Green: A: D Hurley (30) 43.

   DENILIQUIN: Veteran: Stableford: A: M Lyne (14) 39. B: R Lawrence (21) 40.

   DEVILBEND: Men: Stroke 2B: White: A Langford W Abrat 61.75.

   DROUIN: Men: Par: A: S Dwyer (6) 2 up. B: R Glasser (19) 3 up. C: R Mooney (26) 4 up.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A: D Seeary (27) 35. B: K Harber (34) 34. 9-hole: J Hitchcock (45) 15.

   EASTERN: Men: Par: North: E Haddad (20) 1 up cb. East: M Pasini (21) 5 up. South: R Ashton (17) sq cb. Women: Stroke: Foursome C'ship: A: A Den Elzen D Harris 198. B: J Main T Kim 217. C: J Bohnsack N Ruggiero 241.

   EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1: G Anderson (16) 6 up. Div 2: G Hughes (24) 1 up.

   EASTWOOD: Men: Stroke: A: T Smith (4) 70 cb. B/Medal: A Evans (14) 68. C: T Welsh (26) 70 cb.

   EUROA: Men: Stableford: A: B Curren (9) 38. B: F Jungwirth (22) 39.

   FINLEY: Men: Stableford: M Cruickshank (27) 38 cb. Women: K Sutton (19) 36 cb.

   FOSTER: Women: Stableford: A: B Curram (18) 31 cb. B: S Cook (26) 31.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: Gentsome: S Cirillo (11) F Ollaik (14) I Hunter (25) D Fricker (21) 101.

   GISBORNE: Women: Stableford: 4B: K Allen (45) K Atlas (26) 50.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stableford: Trophy: A: J Bravo (22) 37 cb. B: F Martin (32) 33. C: M Marshman (37) 35. 9-hole: R Osborne-Smith (45) 20.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: A: G Powell (8) 68 cb. B: A Gray (12) 68. C: D Dewhurst (21) 67. C'ship: A Scr: J Baird 221. A: C Baird (5) 214. Snr A Scr: J Dempsey 240. A: G Powell (8) 220.

   GREEN ACRES: Men: Par: A: R Smith (13) 3 up. B: J Johnston (21) 5 up. C: B Smith (23) 5 up.

   GROWLING FROG: Stableford: D Kemp (19) 40.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Ambrose: R Driver (22) L Fouracre (31) A Bainbridge-Robb (22) 56. Stableford: 9-hole: G Joynson (41) 20.

   HEIDELBERG: Men: Stableford Black: A: B Cashen (3) 38 cb. B: P Phelan (15) 40. C: M Neesham (24) 39.

   HIDDEN VALLEY: Men: Par White: J Gomez (6) 3 up.

   HORSHAM: Men: Stableford: A Reinheimer (24) 37.

   HOWLONG: Women: Par: A: J Molesworth (23) 1 down cb. B: J Sutherland (38) 3 up.

   HUNTINGDALE: Stableford White: A Wu (18) 39.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Par White: A: J Matthews (7) 3 up. B: T Nippress (16) 10 up. C: R Hyland (17) 1 up.

   KEW: Men: Stableford: A: J Doggett (6) 37. B: T Poulton (18) 37. C: B Piper (36) 37 cb.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: J Danaher (8) 41. B: R Coutts (17) 44. C: W Bruce (33) 45.

   KILMORE: Men: Stableford: K Frost (10) 42. Women: M Bell (20) 34.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: I Radywyl (11) 39. B: J Edwards (21) 39 cb. Women: C Pascoe (27) 37.

   KORUMBURRA: Women: Stroke: A: L McIvor (20) 75. B: L Perks (33) 75. C: P Eyers (40) 80. C'ship: A: L Clements 272. B: M Cosson 323.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: Ambrose: R Brady J Inglis S Jones (9.17) 44.83.

   KYNETON: Men: Stableford: D Bath (8) 36.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: 4B: A: N McKenna (28) A Weel (28) 42. B: J Rowe (26) F Gaw (26) 43.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford Trophy: Black: A: J Olszewski (10) 38 cb. B: N O'Neill (16) 40 cb. C: M Davis (32) 42. Women: Stableford: M Martin (15) 35 cb.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: S McCarthy (1) 42. B: A Barrington (18) 43. C: J Cafferky (19) 41.

   LEONGATHA: Women: Stroke: A: R Thomas (2) 73. B: L Clark (27) 73. C: M Martin (33) 76.

   LONSDALE: Men: Stableford: Gentsome: M Evans (9) H Gruyters (29) A Korostin (16) R Danks (14) 109.

   MAFFRA: Men: Par: A: C Coleman (13) 5 up. B: I Templeton (17) 4 up.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: O Bryant (34) 72. C'ship: A Scr: P Hillyer 308. A: C Wallace (16) 266. B Scr: O Bryant 327. B: O Bryant (34) 225.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: C'ship: B Patel (20) 276. A: B Patel (20) 69. B: F Evans (30) 67. C: M Smethurst (43) 80. Stableford: J Ashby (24) 38.

   MARYBOROUGH: Women: Stableford: R Turton (19) 37.

   METROPOLITAN: Par: B Baskett (23) 3 up cb.

   MILDURA: Men: Par White: A: K Daly (9) 4 up. B: J Murphy (17) 2 up.

   MOE: Par: A: K Middlemiss (12) 1 down. B: L Weaver (38) 3 up.

   MOOROOPNA: Stroke: Medal May: A: P Johnson (16) 74. B: J McAuliffe (27) 70. C: J Ward (33) 66.

   MORNINGTON: Men: Stableford: A: P Treseder (7) 38. B: D Pratt (17) 41. C: P Whiting (21) 40.

   MORWELL: Women: Stroke: Div 1: D Vuillermin (7) 76. Div 2: B Allison (31) 77. C'ship: A Scr: D Vuillermin 254. B Scr: C Carder 321. C Scr: A Stanistreet 329. A: S Pearson (12) 229. B: M Hill (30) 241. C: A Stanistreet (31) 236. Stableford: 9-hole: M Radford (45) 14. C'ship: N Crane (45) 19.

   MT MACEDON: Men: Par White: O Kavanagh (31) 4 up.

   MT MARTHA: Men: Stableford: G Truscott (17) 44.

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: A: M Lauer (17) 70. B: B Cadd (24) 71. C: J Tucker (32) 73. D: D Nalder (43) 78.

   MYRTLEFORD: Men: Stroke: Ambrose: A Scr: B Wright I Wise 71. A: D Clark (13) K Cundy (27) 65.

   NORTHERN: Men: Stableford: A: P Corby (5) 41. B: L Cattlin (15) 42. C: D Mogford (20) 39 cb. D: M McGrath (26) 42 cb.

   NUMURKAH: Women: Stroke: A: R Hodgkin (18) 71. B: K Hepworth (27) 71 cb. C'ship: A: T Clouston (6) 261. B: M Ryan (25) 305. C: L Milner (31) 324.

   ORBOST: Men: Stableford: Challenge: B Phillips (20) 42.

   PAKENHAM: Mxd: Par White: A: H Elyasie (11) 7 up. B: R Parsons (26) 2 up.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: B Crameri (27) 43.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: B Buchanan (14) 40. B: R Brown (17) 45. C: P Faulkner (25) 38 cb. Par: Kingswood: A: R De Valle (14) 6 up. B: B Bailey (18) 2 up. C: D Cunningham (29) sq cb. Medal May: A: R De Valle (14) 6 up. Par Gold: A: M Crofts (27) 5 down.

   PHILLIP ISLAND: Stroke: C Jones (25) 71. Women: Medal May: C Jones (25) 71.

   PORT FAIRY: Mxd: Stableford: R Wake (15) 36.

   PORTARLINGTON: Women: Stroke: Foursome: J Barclay (13) V Tither (23) 74.

   PORTLAND: Stableford: 4B: E Zeunert (5) J Shepherd (18) 41.

   PORTSEA: Women: Par: L Rollnik (23) 1 up.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: N Petrie (26) 41.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: G Hall (14) 37.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Par: A: R Prero (16) 3 up cb. B: I Wylie (20) 3 up.

   RACV HEALESVILLE: Women: Par White: B Nolan (30) sq.

   RICH RIVER: Women: Stroke: West: J Moresi (27) 72. 27-hole: C Armstrong (18) 108.

   RINGWOOD: Men: Stroke White: A: B Condon (7) 70. B: J Hunter (18) 63. C: J Saynor (21) 65.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: A: H Donovan (22) 68. B: H Gleeson (31) 67. C'ship: A: D Jacobs (17) 280. B: A Nightingale (27) 306. C: B Podger (33) P Mason (35) 328 to playoff. Stableford: 9-hole: L West (30) 18.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: A: E Slaviero (20) 69. B: J Campbell-Dick (33) 72. C: L Lorenzini (37) 72.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: A: G Dougall (7) 39. B: B Hickey (17) 39. C: J King (24) 36. South: G Campbell (8) 40.

   ROSEBUD PARK: Women: Stableford: Captain's Trophy: D Doyle (34) 67 cb. A Sadler (25) 36.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: J Adams (13) 71. B: T Stillman (26) 75. C: L Cunningham (40) 76.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: West: A: P Norton (16) 2 up. B: B Yelland (32) 1 up. East: A: Y Eddington (9) 3 up. B: F Mitchell (35) 3 up. Stroke: Medal: A Burne (7) 80.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford 9-hole: Yellow: K Stewart (11) 21 cb.

   SALE: Men: Stroke: A: T Gillett (22) 69 cb. D Fraser (35) 69.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: D Marchino 323 (6) 39. B: B Drake (9) 37. C: S Symes (17) 34.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: H Critchley (17) 41. B: T Thompson (30) 36.

   SOUTHERN: Men: Stableford: Div 1: T Palmer (12) 42. Div 2: C Davies (20) 42. Div 3: S Odachowski (25) 42.

   SPRING VALLEY: Men: Par: A: D Gooden (14) 2 up. B: S Smythe (21) 6 up cb. Par White: A: J Davidson (14) 4 up. B: J James (24) 4 up. Hole in one: A Bunnell at 3rd.

   STAWELL: Women: Stroke: A: L Martin (17) 77. B: T Dignan (20) 71. C: D Molan (36) 79. C'ship: A Scr: L Willcock 276. A: L Willcock (16) 228. B Scr: T Dignan 280. B: T Dignan (21) 217. C Scr: E Balle 328. C: L Maher (33) 233.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: N Ryan (21) 37 cb.

   SUNSHINE: Women: Stroke: Foursome: S Kuypers E Batten (20) 76.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: A: P Swinnerton (10) 70. B: P Faulkner (20) 69. The Cups: L Leudar (17) 66.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: J Brutovic (5) 40. B: S Mills (12) 40 cb. C: M Ooi (24) 39. St John: D Barton (11) 39.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: M Thiele (30) 40. Old: C Battisti (10) 39. Moonah: K Murphy (15) 41 cb. Ocean: J Foster (26) 38 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: B Walsh (24) 38.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: P Bongiorno (9) 41. B: A Mapleson (11) 41. C: D Clutterbuck (17) 41. Women: A: F Scott (16) 36. B: D Dower (27) 38.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: B Eddy (9) 38. B: M Studwick (16) 38. C: R Bourke (21) 36.

   TORQUAY: Men: Par: A: A Young (11) 2 up. B: G Jennings (16) 6 up. C: W Tozer (21) 3 up. D: D Frawley (27) 4 up cb. Visitor: M Gatehouse (Portarlington 22) 1 down. Resort: R Forbes (19) 2 up cb.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: 36-hole: S Rogers A Outhred 81.

   VICTORIA: Women: Stableford: C Resoort (18) 38.

   WANGARATTA: Men: Stableford: G Burns (14) 42. 9-hole: G Beale (33) 21.

   WARRAGUL: Women: Stableford: A: S Todd (18) 41. B: M Kittelty (26) 42. C: M Gleeson (33) 43. 9-hole: J Pierrehumbert (38) 13. J Radings (45) 12.

   WARRNAMBOOL: Women: Stableford: A: A Sinclair (9) 36. B: T Blakeslee (30) 31.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: A: R Ballan (22) 70. B: J Roker (26) 69.

   WHITTLESEA: Stableford White: A: J Meakins (10) 41. B: T Buckler (17) 41. C: D Wheeler (19) 38. Women: Stableford: A Dundon (33) 33.

   WODONGA: Men: Stableford: N Batters (19) 44.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: A: I Walsh (18) 70. B: I Ruby (24) 69. C: S Patullo (42) 74. C'ship: A: A Adams (9) 252. B: G Prentice (20) 291. C: L Bentick (30) 322.

   WOODLANDS: Women: Par: M Margitta (27) 2 up. Stroke: C'ship: C: J Deegan bt G McDonnell 6-4. Veteran: B Hill bt J Criswick 5-4.

   WOORAYL: Women: Stableford: Team Agg: T Scoble (23) I Giliam (35) 64.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: J Neale (25) 33.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: K Brown (16) 39. B: C Douglas (25) 39. C: M McManus (32) 33 cb. Stroke: Foursome C'ship: M Rothwell-Jones F Love bt L Vassallo A Leigh 1 up.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Lake: A: J Kirchen (12) 72. B: H Giblett (25) 67. C: P Andreasen (31) 75 cb. D: V Hyslop (44) 72.

   YEA: Men: Stroke: B Glenister (7) 73. Women: M Gouldthorpe (32) 70.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Valley: P Woodham (15) 8 up. Par White: B Liddell (24) 6 up.

 

 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

21 October 2017
Players from all across Victoria have converged on the Axedale Golf Club to take part in the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
20 October 2017
Australia's Su Oh was already having a great day at the Swinging Skirts LPGA Championship in Taipei when she walked up the 18th fairway today; a ... Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria