Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stroke: Medal Jun: M Stace (25) 75.

   AMSTEL: Women: Stableford: Ranfurlie: A/Medal: M Cochrane (17) 29. B: V Urmston (26) 26.

   ANGLESEA: Stableford Black: A/Medal: D Calvert (13) 42. B: D Callahan (16) 40. C: D Marr (36) 36 cb. Stableford: A Sutherland (29) 31.

   AXEDALE: Women: Stroke White: Div 1: T Shanahan (16) 72 cb. Div 2/Medal: L Turner (29) 65. Div 3: M Lyell (35) 78. Stableford: K Griffin (28) 34.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: Medal Jun: G McInnes (21) 73.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: Medal: L Chapman (16) 75.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: A: K Clemm (12) 74. B/Medal: M McCallum (20) 70. C: J Hopkins (31) 74.

   BARHAM: Women: Stroke: Div 1: L Ewen (22) 75. Div 2: D Walker (33) 73. Div 1 Scr: L Ewen 97. Div 2 Scr: J Peel 105.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: G Reeve (15) 40. B: D Slattery (26) 40.

   BELVOIR PARK: Men: Stroke: A: B Harding (11) 67. B: K Morrison (12) 70. C: A Park (22) 66. Women: K Baker (45) 70.

   BENALLA: Men: Stableford: A: R Burton (11) 41. B: B Mackenzie (18) 37. C: T Banfield (31) 36.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: I Doak (12) 39. B: D Daly (16) 38. C: I Bailie (23) 40.

   BERWICK MONTUNA: Women: Par: Medal Jun: J Bowman (42) 5 down.

   BLACK BULL: Men: Stableford: G Charlton (4) 40.

   BOX HILL: Women: Stroke: A: S Burns (9) 73. B: L Adgemis (28) 73. C: J Laity (35) 79.

   BRIGHT: Women: Stroke: A: T Cook (15) 77 cb. B: E Barker (24) 83.

   BRIGHTON: Women: Stroke: R Fry (24) 77. Scr: T Talbot 79.

   BROADFORD: Men: Stableford White: A: T Potts (13) 36. B: B Inness (32) 36. Women: Stroke: Medal Jun: A Zolnierczyk (17) 76 cb.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Trophy: J Haberman (28) 75. S Lowerson (23) 78.

   CAMBERWELL: Women: Stableford: Div 1: M Trewin (19) 31. Div 2/Medal: P Ryan (40) 32.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: A/Medal: T Sinnott (16) 73. B: H Dyson (31) 76.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: Medal Jun: P Barr (24) 77.

   CHALAMBAR ARARAT: Stroke: A: S Powell (8) 83. B/Medal: M Brehaut (24) 94. C: E Richie (29) 80. Brooch: S Powell.

   CHELTENHAM: Women: Stroke: Medal: J Ting (40) 75.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Waverley: A/Medal: V Mali (14) 37. B: S Sanjappa (32) 32. C: M Rosevear (38) 27 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: A Franklin (13) 31. B: L Matheson (29) 37. C: V Moss (34) 30.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: J Tom (16) 76. B: J Hindson (29) 81. C: V Fenner (34) 83.

   COHUNA: Women: Stroke: G Hare (23) 72.

   COLAC: Stableford: S Zappelli (15) 38.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: A/Medal: M Goodman (17) 74. B: C Quinert (27) 75. C: M Castle (45) 81.

   COROWA: Women: Stroke: Medal Jun: A: A Harris (11) 72.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stroke: A/Medal: L Kowalski (24) 82. B: L Sleep (39) 88.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: I Hayward (6) 39 cb. B: S Janson (12) 43. C: G Perisic (22) 38. Green: R Griffiths (26) 39.

   DENILIQUIN: Stableford: A: J Poka jnr (3) 36. B: B Cohen (26) 37.

   DEVILBEND: Men: Par: S Edmonston (11) 2 up cb. A: R Grant (14) 2 up. B: J Damman (19) 1 up.

   DORSET: Women: Stroke: Medal Jun: G Ellis (36) 78.

   DROUIN: Men: Stroke: A: P Davie (8) 70. B: R Haley (19) 73.

   EASTERN: Men: Par: South: G Jebb (9) 1 down cb. North: D Thatcher (8) sq cb. East: A: G Whyte (13) 2 up. B: V Levickis (22) 3 up.

   EASTERN SWARD: Men: Par: Medal Jun: Div 1/Medal: P Blythe (19) 4 up. Div 2: S Griffiths (25) sq cb.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: A Fry (2) 36 cb. B: R Pels (17) 40. C: K Pedersen (24) 39.

   EMERALD: Snr Stroke White: B Balfour (18) 72.

   EUROA: Men: Stableford: A: G Kittlety (17) 36. B: W Sinclair (26) 33.

   FINLEY: Men: Stableford: P Pinnuck (8) 35. Women: Stroke: H Daniel (23) 72. C'ship: A: K White (13) 271. B: J Delmenico (21) 299 to playoff. C: M Lemsing (27) 314.

   FOSTER: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: F Curram (17) 70. B: A Heywood (29) 84.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: B Bower (8) 42. B: G Newstead (23) 40.

   GISBORNE: Women: Stroke: A/Medal: M Stoettrup (11) 74. B: A Bainbridge-Robb (22) 76. Silver Spoon: M Stoettrup. Stableford: L Lanham (36) 32.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Jun: J Bravo (21) 75. Stableford: 9-hole: M Harper (39) 16.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal: A: R Turnbull (8) 70. B: N Mandaru (12) 69. C: R Skwarlo (20) 69.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: M Liszukiewicz (12) 39. B: M Chapman (16) 38. C: J Purdey (22) 36.

   GROWLING FROG: Stableford: N Rees (6) 34.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Medal: L Fouracre (31) 75.

   HEIDELBERG: Men: Par: A: G De Gier (9) 3 up. B: W McColl (17) 2 up cb. C: W Pustol (21) 5 up.

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: D Ballantyne (32) 33.

   HORSHAM: Men: Par: A: G Magor (6) 5 up. B: B Thomas (14) 3 up cb. C: A Reinheimer (23) 4 up.

   HOWLONG: Women: Stroke: A: H Foster (20) 68. B: C Ericson (33) 66.

   HUNTINGDALE: Par Gold: C Kelly (9) 3 up.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: M Daws (13) 37. B: J Hemphill (17) 36. C: C Norris (29) 34.

   KERANG: Women: Stroke: Medal: R Laughlin (40) 69.

   KEW: Men: Par White: A: R Williams (10) 2 up. B: D Jarm (18) 1 up cb. C: S Nevett (25) 2 up cb.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: A Lees (12) 40. B: P Kyrmitzakis (18) 42 cb. C: G Papargiris (20) 41.

   KILMORE: Men: Stableford White: D Whitfield (11) 33. Women: T Grinter (19) 24.

   KINGSTON HEATH: Men: Par White: A: A Forbes (9) 2 up. B: A Weight (29) 3 up. Women: M Williams (40) 2 up.

   KORUMBURRA: Stroke: Medal: A: L Clements (13) 78. B: P Eyers (40) 77.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Stableford: A: J McHale (21) 36. B: J Neale (23) 39. C: L Haw (43) 40.

   KYNETON: Mxd: Stableford: P Walsh (13) 13.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: Medal Jun: K McKenna (21) 73.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford Trophy: Black: A: D Winter (4) 36 cb. B: R Deyell (18) 41. C: D Parsonson (20) 45. Women: M Martin (17) 36.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: G Laurie (10) 38. B: D Cambell (13) 40. C: J Holroyd (25) 38.

   LEONGATHA: Women: Stroke: A: D Stubbs (13) 79. B/Medal: L Schache (28) 76. C: B Miller (38) 83 cb. Scr: T West 89.

   LONSDALE: Stableford: A: M Evans (9) 40. B: G Titheridge (18) 37. C: S Birrell (24) 41.

   MAFFRA: Stableford: A: B Donahoe (18) 40. B: D Cox (29) 37.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Medal Jun: H Lewin (39) 64. Scr: J Stone 95.

   MANSFIELD: Women: Stableford: Div 1: D Sedgman (16) 36. Div 2: S Wilson (23) 32.

   MARYBOROUGH: Men: Par: A: B Puvanendran (6) sq cb. B: S Sheed (19) 2 up. C: J Fry (26) 1 up.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: D Halemba (12) 72. B: G Clifford (18) 68.

   METROPOLITAN: Par White: D Andary (18) sq cb.

   MILDURA: Men: Par White: A: R Briggs (12) 1 up. B: I Brodie (23) 6 up.

   MOE: Women: Stroke: Medal Jun: A: K Shaw (23) 76. B: D McKenna (25) 86 cb.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: A: R Matthews (1) 35 cb. B: J Colbert (22) 35. C: C Edwards (32) 34.

   MORNINGTON: Men: Stableford White: A: J Howell (4) 38. B: G Morris (14) 43. C: D Cowin (28) 37 cb.

   MORTLAKE: Snr Stroke: 12-hole: R Van Diemen (8) 48.

   MORWELL: Women: Stroke: Medal: Div 1: J King (19) 75. Div 2: M Hill (30) 75. Stableford: 9-hole: M Tuohy (35) 12. Medal: K Hunter 10.

   MT MACEDON: Men: Stableford: R Beatson (14) 35.

   MT MARTHA: Men: Stroke: I Shirrefs (23) 60. A: T Collins (16) 69. B: J Miller (23) 66. C: K Milburn (31) 66.

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: A: M Thurwood (11) 77. B: L Lawry (27) 75. C/Medal: L Billing (30) 72.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: G Robbins (31) 38.

   NORTHERN: Men: Stableford: A: R Brown (8) 37 cb. B: C Williams (18) 40 cb. C: T Campbell (20) 39 cb. D: F Zanier (34) 41.

   NUMURKAH: Women: Stableford: 4B: T Clouston (6) P Davies (13) 44.

   OAKLEIGH: Women: Stableford: J Carlson (35) 32. 9-hole: J Carroll (39) 12.

   ORBOST: Men: Stableford: P Marshall (5) 36.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: S Partridge (20) 43. B: P Diss (22) 34.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: J O'Reilly (31) 42.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Par 4B: Kingswood: White: L Downey (21) J Barcham (24) 7 up. V Lewis (17) J Carlisle (14) 6 up cb. Stableford Peninsula South: A: C Mason (6) 38. B: Y Kimura (23) 37. C: P Collins (28) 36. Hole in one: J Bee at 14th.

   PHILLIP ISLAND: Women: Par: D Andrews (19) 1 down.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: N Hendy (17) 36. B: H Davey (25) 34. C: C Johnstone (44) 35 cb.

   PORTSEA: Women: Stroke: Medal Jun: D Huddle (24) 70. Stableford: M Smith (27) 30.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: P Walker (9) 38. Women: D Ewen (22) 32.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Medal Jun: Black: A: R Prero (15) 68 cb. B: R Klein (29) 67. Women: C Owen (28) 75.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stroke: Medal: J Ray (33) 73.

   RICH RIVER: Women: Stroke: West: Div 1: G Bennett (16) 73. Div 2/Medal: D Paterson (22) 71. Div 3: R Freestone (33) 73. Stableford: S Hutton (42) 32.

   RINGWOOD: Men: Stroke White: A: E Sinco (12) 67. B: B Szalkai (19) 67. C: T Chew (24) 69.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: E Adams (14) 37. B: S Yau (22) 38. C: S Dougan (43) 37. Trophy: E Adams .

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: A/Medal: M Summerhill (27) 69. B: B Hosking (38) 73. 9-hole: B Coates (43) 35.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: A: E Slaviero (19) 76. B/Medal: J Bergman (27) 72. C: T Duncan (36) 81. Stableford: 9-hole: P Wooller (35) 14.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: A Henderson (7) 35. B: C Janson (23) 37. C: J Morgan (31) 36. D: C Tieman (43) 33.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: A: T Kelly (8) 39. B: D Wills (15) 39. C: B Tonks (26) 36. North: N Sayle (8) 39.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Medal Jun: White: J Johnson (33) 74. Scr: L Leudar 98.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: L Chapman (19) 76. B/Medal: J Barrett (24) 72. C: A Thomson (44) 75.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: East: A: M Drew (14) 36 cb. B: P Court (26) 37. West: A Armitage (29) 37.

   SAFETY BEACH: Stableford: D Walker (16) 38.

   SALE: Men: Stableford: A: R Jackson (8) 35 cb. S Harrap (6) 35.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: D Cameron (7) 40. B: C Lai (9) 35. C: N Williamson (26) 35.

   SEYMOUR: Men: Stableford: M Fountain (12) 37. Women: Stroke: Medal Jun: L Gee (21) 74.

   SHEPPARTON: Women: Stroke: Trophy: A: H Brain (21) 75. B: S Phillips-Limon (29) 77. C: F Hand (40) 77.

   SORRENTO: Men: Par: A: D Scott (16) 4 up. B: R Cornall (21) 5 up.

   SOUTHERN: Medley: Stableford: Div 1: J Taranec (13) 38 cb. Div 2/Medal: I Moran (20) 38. Div 3: J Burns (23) 37.

   SPRING VALLEY: Men: Par White: A: L Harris (18) 1 up cb. B: N Mannix (19) 3 up. A: S Foulds (12) 2 up. B: B Southgate (18) 5 up.

   STAWELL: Women: Par: 4B: T Dignan (19) J McInerney (21) 7 up.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: S Montagnese (30) 41.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: S Carroll (8) 39. B: T Treeby (13) 34. C: D Treacy (23) 38. St John: A: T Dixon (3) 37 cb. B: M Sargeant (17) 37. C: J Burnet (19) 36.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Par White: A: T Stephens (11) 5 up. B: P Connelly (14) 4 up.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: J Evans (10) 40. B: P Van Den Bosch (12) 40. C: R Threlfall (20) 38 cb. Women: A: J Rayson (20) 32. B: J Downey (27) 36.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: Medal Jun: A: R Benavides (28) 30. B: B Sage (34) 33.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: C Bovalina (+2) 37. B: M Keen (15) 37. C: B Dare (22) 37.

   TORQUAY: Men: Par: A: P Orwin (14) 3 up cb. B: W Gaunt (17) 5 up. C: K Munro (23) 8 up. Resort: C Browning (36) 5 up.

   TRAFALGAR: Women: Stroke: Medal Jun: A Owen (21) 78. Scr: K Ludlow 97.

   TRARALGON: Women: Stroke: Div 1: J Northe (10) 76. Div 2: B Sutton (21) 77. Div 3: D Makowski (32) 79. Medal Jun: J Payne (22) 73.

   VICTORIA: Women: Stableford: Foursome: M Winship (18) J Noone (23) 37.

   WANGARATTA: Men: Stableford: M Webster (5) 37. 9-hole: K Martin (30) 20.

   WARRNAMBOOL: Women: Stroke: Medal Jun: A: B Drake (20) 69. B: S Sambell (27) 73. C: M Kay (36) 74.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: A/Medal: J Parr (17) 79. B: G Choi (28) 80.

   WHITTLESEA: Medley: Stroke White: A/Medal: J Simmonds (10) 73. B: M Craven (16) 74. C: A Rush (24) 75. Women: Medal: W Boardman (22) 79.

   WODONGA: Men: Stableford: T Austin (15) 39.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: A: M Johnson (12) 76. B/Medal: J Loughran (26) 71. C: M Anderson (29) 79.

   WOODLANDS: Women: Stroke: A: L Merrick (16) 74. B: S Girvan (25) 77. 9-hole: L Walker (35) 11.

   WOORAYL: Women: Stroke: Medal Jun: A: E Berryman (15) 77. B: E McBride (34) 77.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: S Rees (24) 29.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: A Kaiser (7) 69. B: H Grant (24) 76. C: L Natilli (38) 80. Stableford: A Taylor (43) 28.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal Jun: Lake: V Hyslop (43) 73. Medal: Murray: W Dickson (19) 73.

   YEA: Men: Stableford: R O'Halloran (15) 36.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Medal Jun: Nursery: S Brennan (9) 40.

18 November 2018
Alessandra Nagayo and Matthew Edwards back to back at Junior Signature Tournament Read more
18 November 2018
On Episode 73, Mark Hayes and Martin Blake dissect the final round of #AusOpenGolf from The Lakes Golf Club that saw Mexican Abraham Ancer run away ... Read more
18 November 2018
CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Mxd: Stableford: 4B: M Hamilton L Hamilton 46. Men: T Sanders (16) 38 cb. Mxd: C'ship: A Day J Day 94. Read more
MyGolf
Golf Victoria