Victorian club golf results - Wednesday

 

   AMSTEL: Women: Stableford: Ranfurlie: R Cochrane (14) 31.

   ANGLESEA: Men: Par: A: K Taylor (12) 4 up. B: B Harrell (20) 8 up. C: M Grossman (23) 3 up.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: G Shelly (30) 41.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: A: S Ffrench (14) 39. B: F Mantell (22) 35 cb. C: B Geer (42) 39.

   BARHAM: Women: Stroke: A: T Conder (24) 70. B: G Martin (37) 74. C'ship: A: W Lake (21) 74. B: G Martin (37) 74.

   BARWON HEADS: Men: Stableford Black: P Gray (16) 38. Stableford: A Scott (23) 38.

   BELVOIR PARK: Men: Stroke: A: B Caulfield (2) 67. B: G Annand (19) 64. C: B Dunne (27) 69. Women: J Kamphuis (45) 69.

   BENALLA: Men: Stableford: A: R Cowan (11) 40. B: G Mckinnar (22) 39. C: R Brown (26) 38.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: R Bell (11) 42. B: T Jacobs (14) 36 cb. C: R Cook (24) 40.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: M Thomas (22) 33.

   BOX HILL: Women: Par: A: M Walkinshaw (16) 1 up. B: M Rea (35) sq.

   BRIGHTON: Stableford: A: C Young (26) 32. B: P Jones (32) 33.

   BROADFORD: Men: Stableford White: J Wanneck (25) 41. R Barnett (21) 39. Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: A Zolnierczyk (17) S Stoddart (24) 35.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Trophy: A Scr: A Hackett 94. B Scr: D Lobb 108.

   CAMBERWELL: Women: Par: L Nimmo (26) 1 down cb.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: C'ship: A: T Sinnott bt M Dalton 2up. B: M White bt M Finlay 4-3. C: C Farmer bt D Narik 5-4.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: M Ford (13) 42.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Par: G Prewett (25) sq. Captain's Trophy: G Prewett (25) 5 down.

   CASTERTON: Stableford: N Wombwell (19) 41.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stableford: Div 1: C Hurstfield (27) 36. Div 2: H Hevey (32) 32.

   CHELTENHAM: Women: Stableford: J Boulton (21) 32 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stroke: A: V Benham (25) 73. B: J Brown (33) 72.

   COHUNA: Women: Stableford: 4B: G Crichton (18) V Hoban (26) 57.

   COLAC: Men: Stroke: J Finn (22) 64.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: Team: Presidents 13 bt Captains 9. 4B: B Gordon (20) J Elmslie (11) (Presidents) 42. C Quinert (27) J Fitzgerald (22) (Captains) 44.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: L Kowalski (25) 33.

   CRANBOURNE: Men: Par: A: J Cumming (9) 1 up cb. B: R Bierenkrant (15) 5 up. C: M Blieden (36) 3 up.

   CURLEWIS: Men: Stableford Green: A: M Remyn (11) 44. B: D Slimmon (17) 47. C: J Hargreaves (18) 48.

   DEVILBEND: Men: Par White: L Boyle (27) 6 up. A: P Boyd (15) 4 up. B: T Alpine (22) 5 up.

   DROUIN: Men: Stableford: A: K Cooper (14) 42. B: P Phillips (19) 19.

   EASTERN: Men: Stableford: South: D Watt (30) 36. East: S McKenzie (12) 38. North: A: G Whyte (12) 39.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: K Lavelle (19) 42. Div 2: P White (25) 37. Cup: K Lavelle (19) 72 cb.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: J Bowen (11) 40 cb. B: G Harrison (17) 37 cb. C: R Dennis (24) 41.

   EMERALD: Snr Stroke White: J Carvill (18) 63.

   EUROA: Men: Stableford: A: D Baker (23) 40. Women: Stroke: A: S Bullen (20) 76. B: C Cullen (25) 76. C: J Collins (32) 72.

   FINLEY: Men: Stableford: M Piggin (20) 36. Women: K Sutton (17) 35.

   FOSTER: Women: Stableford: 4B: R Knee (21) F McGlead (27) 31 cb. J Mountford (20) A McKenzie (37) 38.

   GARDINERS RUN: Men: Par White: A: M Cooney (12) 6 up. B: J Matthews (14) 7 up cb.

   GISBORNE: Women: Stableford: A: L Barrow (23) 39. B: D Slattery (34) 35.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: C Thill (6) 38 cb. B: J Peart (14) 39 cb. C: A Norrish (25) 43.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: P Little (10) 38 cb. B: R Claringbould (18) 38 cb. C: R Anders (28) 37 cb.

   HAMILTON: Par: A: D Milne (17) sq. B: G Kelly (35) 1 down.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Ambrose: C Stuart (12) R Driver (12) F Lyall (12) 73.

   HEIDELBERG: Men: Par White: A: N Box (9) 3 up. B: R Ballantine (16) 4 up. C: T Cushen (21) 4 up.

   HIDDEN VALLEY: Men: Stroke White: G McLean (7) 72.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Medal: A: D Reilly (24) 71. B: J Morgan (30) 73.

   HORSHAM: Men: Stableford: T Pollock (6) 41. B: D Wade (17) 37. C: N Radcliffe (34) 38 cb.

   HUNTINGDALE: Par White: J Maple (17) 4 up.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: G O'Connell (12) 36. B: P Ford (15) 34. C: J Batchelor (27) 34.

   KERANG: Women: Stableford: S Jenner (24) 36.

   KEW: Men: Par: A: C Whitehead (11) 5 up. B: M Carr (16) 4 up cb. C: M Biggins (36) 4 up.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: P Dunstan (5) 40 cb. B: D Smith (13) 42 cb. C: P Dyer (22) 44.

   KILMORE: Men: Par White: R Goodchild (22) 5 up. Women: Stableford: A: S Wicking (13) 35. B: B Gunn (27) 35.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: Canadian Foursome: A Cairncross (1) R Mak (7) 38. Women: Par: L Dennis (36) 1 up.

   KOORINGAL: Medley: Stableford 9-hole: White: T Greennall (23) 20.

   KORUMBURRA: Women: Stroke Foursome C'ship: Green: J Peters B Brown 102. Hcp: B Twite (23) P Eyers (38) 77.5.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: A: C Kane (9) 37. B: R Gillon (15) 37. C: R Donohue (26) 38.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stroke: A: H Emery (17) 71. B: S Harrison (25) 73. C: J Sutton (37) 79.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: A: M Rowe (20) 35. B: V Griffiths (34) 37.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stroke: Trophy: A: M Winter (9) 71. B: C Walker (16) 72. C: A Gurman (22) 69. Women: J Casanelia (33) 71.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: D Fairless (12) 39. B: G Fox (13) 41. C: K Rowbotham (21) 43.

   LEONGATHA: Women: Stableford: 4B: E Seebeck (37) B Debenham (45) 47.

   LONSDALE: Stableford: A: B Gladman (13) 41. B: B Waites (21) 39. C: P Lewry (32) 41.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: A Naylor (14) 38 cb. B: C Durrant (19) 44.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: R Howell (35) 75.

   MALVERN PARK: Women: Stableford: A: M Goble (20) 35. B: W McCann (30) 35. C: M Smethurst (44) 32. 9-hole: J Hocking (23) 15. Women: Trophy: J Allen (34) 69.

   MANSFIELD: Women: Stableford: N Friday (33) 32 cb.

   MARYBOROUGH: Women: Stroke: M Higgins (35) 71.

   MELTON VALLEY: Stableford: A: D Bartholomeuz (15) 39. B: A Barbour (19) 39.

   METROPOLITAN: Stableford: Canadian Foursome: R Swann (18) R Kennett (19) 35.

   MILDURA: Men: Stableford White: A: M Sette (13) 40. B: I Brodie (22) 36.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: A: B Nichols (21) 75. B: Z Courtney (24) 76. A Gallagher (33) 72.

   MORNINGTON: Stableford: A: M Poole (10) 40 cb. B: B Leatham (18) 39. C: M White (22) 41.

   MORTLAKE: Snr Stroke: 12-hole: C Palmer (5) 51.

   MORWELL: Women: Stableford: Div 1: J Thorburn (17) 37. Div 2: J Karleusa (29) 35. 9-hole: M Tuohy (37) 15.

   MT MACEDON: Veteran: Stroke: Ambrose: K Miles (20) O Kavanagh (30) G Liddy (19) 57.5.

   MT MARTHA: Men: Stableford: C Marshall (17) 43.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: G Robbins (30) 35.

   NEWRY: Women: Stroke: K Boyle (20) 70.

   NORTHERN: Men: Par: A: P Wise (9) 4 up. B: L Cooper (14) 5 up. C: J Gulifa (19) 4 up. D: B Williams (26) 3 up cb.

   NUMURKAH: Women: Stableford: J Hannaford (21) 37.

   OAKLEIGH: Women: Par: S Stott (31) sq.

   ORBOST: Men: Stableford: S Robinson (9) 39.

   PAKENHAM: Mxd: Par White: A: R Yates (18) 4 up. B: B Burniston (28) 4 up.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Par: A: I Ashton (8) sq. B: B Lagarenne (12) 3 up. C: W Thomas (20) 7 up. D: P Bootes (26) 2 up.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Par White: J Black (15) 4 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Kingswood: A: C Smith (8) 37. B: L Downey (21) 36. C: I Johnston (24) 37. PM: A: N Baxter (10) 38. B: D Rutherford (20) 33. C: P Balmano (26) 33. Stableford Peninsula South: White: A: T Vassiliadis (5) 39. B: N Pillai (22) 39. C: M Gough (27) 43.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: Medal: A: N Crothers (10) 76. B: L O'Neil (33) 76. C: J Moor (44) 72.

   PORT FAIRY: Mxd: Stableford: G Smith (15) 41.

   PORTLAND: Stroke: A: T Butcher (20) 72.

   PORTSEA: Women: Par: A Ashmore (42) 1 down.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: C Newsome (23) 40.

   RICH RIVER: Women: Stroke: West: A: M Ciavarella (14) 74. B: L De Ravin (23) 73. C: A Serafini (35) 70. Stableford: S Hutton (42) 40.

   RINGWOOD: Men: Stroke White: A: B Condon (8) 64. B: S Singh (18) 62. C: P Maunder (23) 66.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: Team: V Gallagher (40) H Rayner (25) S Chun (26) W Sharpe (16) 117.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stableford: A: J Hoffman (28) 35. B: E Bryant (32) 34.

   RIVERVIEW: Women: Par: A: J Kircher (16) 1 down. B: Y Davis (30) 1 down. C: S Hnarakis (40) 7 down.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: G Lucas (18) 38. B: R Jordan (24) 36. C: D Sheean (27) 36. D: P Beecroft (36) 37.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: A: P Wild (7) 39. B: P Robson (15) 36. C: P Hunter (24) 37. South: A: W Peterson (26) 39.

   ROSEBUD PARK: Women: Stableford: L Leudar (21) 34.

   ROSSDALE: Women: Par: A: B Rogers (13) 1 up. B: A Stannard (31) sq. C: D Evans (45) sq. Captain's Trophy: B Rogers .

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stroke: West: G Meggitt (24) 72. V Lloyd (12) 74 cb. Stableford: East: A: A Blosfelds (18) 38. B: S Hoelter (34) 34.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford 9-hole 2B: T Westmore (12) P McCluskey (7) 22.

   SAFETY BEACH: Stableford: B Taylor (33) 42.

   SALE: Men: Stableford: A: N Wagland (18) 37. M Portelli (1) 36.

   SEYMOUR: Men: Stableford: B Waters (25) 41. Women: L Gee (22) 35.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: Foursome: K Pickworth H Ryan (24) 37.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: J Paterson (16) 38. B: B Bigelow (25) 38.

   SOUTHERN: Par: A: G Pereira (6) 2 up. B: R Carter (15) 4 up. C: M Sonnet (23) 4 up.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: B Young (11) 37 cb. B: P Couper (18) 39. PM: A: R Phillips (10) 38 cb. B: C Bell (18) 39.

   STAWELL: Women: Stableford: 4B: J MacPherson (19) C O'Callaghan (24) 43.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: T Eastman (16) 43.

   THE DUNES: Men: Stableford: The Dunes: H Tyson (24) 42. A: W O'Connor (5) 38 cb. B: A Burns (17) 38. The Cups: G Swan (16) 39.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: M Butler (9) 38. B: A Sulaksana (19) 35. C: P Hall (24) 35 cb.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: G Sekar (20) 36.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stroke White: A Stephens (8) 64.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: G Ross (7) 39. B: D Peebles (14) 38. C: N Grant (25) 44. Women: A: T Robertson (21) 36. B: M Haig-Muir (27) 33 cb.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: D John (7) 36. B: J Bradbury (16) 35. C: W Constable (22) 38.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: P Brunt (6) 38. B: N Johnson (13) 41. C: J Cairns (18) 41. D: P Oliver (21) 43. Resort: J Richards (11) 42.

   TRARALGON: Women: Par: Div 1: I Boyes (17) sq cb. Div 2: L Cutler (38) 1 up.

   VICTORIA: Women: Stableford: J Round (30) 34.

   WANGARATTA: Men: Stableford: A Ingarfield (26) 40. 9-hole: R Hearn (28) 17.

   WARBURTON: Mxd: Par White: C Fall (13) 3 up.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: J Parr (17) 32. B: G Choi (28) 36.

   WHITTLESEA: Stableford White: A: J Steenson (6) 38. B: I Finlayson (15) 39. C: M Evans (28) 39.

   WODONGA: Men: Stableford: K Harrison (12) 39.

   WONTHAGGI: Women: Stableford: A: M Johnson (12) 35. B: P Russell (25) 33.

   WOODLANDS: Women: Stableford: S MacKay (22) 37.

   WOORAYL: Women: Stableford: 2B Agg: H Sullivan (21) C Johnson (29) 59.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: J Williams (32) 35.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: 4B: M Cotton (24) J Cox (23) 45.

   YEA: Men: Stroke White: R O'Halloran (13) 68.

17 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts, live from Wanneroo and Lake Karrinyup in Perth. Read more
16 January 2018
The 2018 Vic Four-Ball season is truly underway now with the first 5 out of 22 qualifying rounds complete. Read more
17 January 2018
EASTWOOD: Women: Par: A: A Holmes (17) 1 up. B: J Luck (25) 1 up. C: J Knowles (28) 1 up. Yellow: R Boxshall (28) 3 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria