Victorian club golf results - Wednesday

 

   AMSTEL: Women: Stableford: Medal: Ranfurlie: V Urmston (26) 35.

   ANGLESEA: Men: Par: A: S Thompson (10) 3 up. B: N Forsyth (17) 2 up. C: C Bird (24) 2 up. Snr: A Sutherland (28) 1 down.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: Ambrose: D O'Meara (16) B Bedson (9) 61.75.

   AXEDALE: Women: Par: T Shanahan (15) 2 up. M Browne (31) sq.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: Medal: P Granger (21) 70.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: A: L Avery (26) 36. B: R Pearce (28) 33.

   BALLAN: Mxd: Stableford White: A: C Tudor (13) 29. B: B Sims (14) 35. C: L Martin (17) 30.

   BARWON HEADS: Men: Stroke: Cup: A: P Robins (10) 70 cb. B: P Gates (20) 68. Hole in one: C Goddard.

   BENALLA: Men: Stableford: A: T Squires (6) 39. B: B Peyton (23) 40.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: I Rogers (11) 39. B: P Mulqueen (18) 38. C: T Clifford (27) 37.

   BOX HILL: Women: Stroke: A/Medal: R Yong (22) 71. B: L Boland (30) 80 cb.

   BRIGHTON: Stroke: Medal: A: S Bamberry (21) 73. B: A McKenzie (36) 77.

   BROADFORD: Men: Stableford White: G Hanson (13) 41. M Leahy (9) 40. Women: A Zolnierczyk (16) 36.

   BUNDOORA PARK: Women: Stableford: M Schulze (33) 35.

   CAMBERWELL: Women: Stableford: Div 1: A O'Connell (34) 32. Div 2/Medal: S Taylor (37) 37.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: Medal: D Conheady (14) 71.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: S Van Strien (8) 32 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: A/Medal: M Wyllie (21) 81. B: J Ching (22) 89.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Brooch: A Scr: C Dohnt 93. B Scr: B Gow 100. C Scr: P Brown 107. B Gow (24) 76.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Churchill Park: A: J Ward (16) 32 cb. B: J Bramich (29) 31 cb. C/Medal: V Bray (34) 32.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: G Lucas (13) 28. B: M Freemantle (30) 33. C: R McBride (45) 27.

   COHUNA: Women: Stableford: J Goulding (22) 32.

   COLAC: Stableford: J Finn (23) 38.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: Medal Jul: A: S Bernhardt (17) 73. B/Medal: J Gabriele (21) 69. C: M Tatterson (38) 72. Medal of Medallists: J Reeve (22) 71.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: L Kowalski (25) 30.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: P Klein (10) 38. B: D Argoon (16) 41. C: L Harding (26) 42.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: R Riley (8) 40 cb. B: A Kirkpatrick (15) 40. C: H Webb (19) 39. Green: A: D Hurley (30) 41.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: J Penna (15) 41. B: G Bessell (24) 35.

   DEVILBEND: Men: Stableford: Medal Jul: R Whitelaw (23) 39 cb. A: J Cockfield (12) 39. B: L Gorton (24) 38 cb.

   DROUIN: Men: Stroke: A: T Male (10) 69. B: R Tomasetti (32) 67.

   EASTERN: Men: Stableford: South: G Duthie (21) 36. North: B O'Halloran (36) 37 cb. East: N Barry (15) 40.

   EMERALD: Snr Stableford Yellow: M Litchfield (12) 33.

   FOSTER: Women: Stroke: Medal: A/Medal: D Williams (14) 77. B: K Morris (28) 78.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: J Baker (4) 45. B: T Taratuta (21) 44.

   GISBORNE: Women: Stroke: Medal Jul: M Gordon (30) 76 cb. Stableford: A Glassey (39) 32.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Jul: J Bravo (21) 72. Stableford: 9-hole: M Harper (39) 15.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal: A: C Simpson (6) 70. B: T Price (15) 70 cb. C: R Neilsen (20) 67.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: F Rossi (15) 38 cb. B: R Hilton (18) 42. C: C Purdey (22) 41.

   GROWLING FROG: Stableford: K Barbuto (12) 37.

   HAMILTON: Stroke: A: M Clarke (28) 108.

   HEIDELBERG: Mxd: Stableford: A: T Rogers (9) 40. B: J Andrew (13) 39. C: L O'Donnell (21) 42. Men: Hole in one: N Staples at 6th.

   HIDDEN VALLEY: Par: R Novembre (14) 3 up cb.

   HORSHAM: Men: Par: A: G Watts (10) 2 up cb. B: K Priestley (15) 2 up cb. C: P Jackson (19) 5 up.

   HUNTINGDALE: Men: Par: T Lau (21) 2 up cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stroke White: T Aggett (17) 77.

   KERANG: Women: Stroke: Medal Jul: J Martin (25) 64.

   KEW: Men: Stableford: B Cho (8) 38. T Thia (17) 39. C Hanson (24) 40.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: M Isherwood (+1) 42. B: J Rose (17) 40. C: J Sonego (33) 43.

   KILMORE: Men: Stableford: 4B: M Russell (19) J O'Neill (9) 45. Women: Stroke: C Andersen (10) 71.

   KINGSTON HEATH: Men: Par White: A: R Belleville (9) 5 up. B: G Knight (14) 3 up cb. Women: Par: R Dudfield (15) 5 up.

   KOORINGAL: Medley: Stableford: 9-hole: B Vuckovic (45) 29.

   KORUMBURRA: Women: Stroke Medal Jul: Green: Div 1/Medal: H Grist (21) 77. Div 2: P Eyers (38) 80. Silver Spoon: H Grist.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: P Barrett (8) 53. B: M Jenkins (17) 52. C: T Lasini (26) 54.

   KYNETON: Men: Stableford White: A DiBella (9) 35.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford Trophy: Black: A: D Winter (4) 41. B: M Nguyen (14) 40. C: R Erwin (28) 37. I Hempenstall (28) 35.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: D Grandell (2) 42. B: M Kerr (14) 38. C: L Cellante (23) 40.

   LEONGATHA: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: D Stubbs (13) L Adamson (34) 36.

   LONSDALE: Men: Stableford White: J Gladman (7) 41. D Percy (18) 39. L Adam (36) 42.

   MAFFRA: Par: A: R Sommerville (17) 8 up. B: P Hunt (24) 2 up.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: Medal Jul: Medal: C Reinelt (33) 73.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Medal Jul: J Booth (39) 68. A: J Allen (34) 70. Scr: J Stone 85. Stableford: 9-hole: M Meiklejohn (38) 11.

   MANSFIELD: Women: Stroke: L Terry (21) 76.

   MARYBOROUGH: Stableford: A: W Carmody (20) 35.

   MELBOURNE AIRPORT: Women: Stableford: L Umpherston (39) 36.

   METROPOLITAN: Par: D Andary (17) 7 up.

   MILDURA: Men: Stableford White: A: R Young (9) 38. B: R Hubble (25) 40.

   MOOROOPNA: Women: Par: R O'Brien (36) 2 down.

   MORNINGTON: Stroke: Ambrose: D Coath (11) S Browning (13) T Matthew (8) A McDonagh (18) 58.75.

   MORTLAKE: Snr Stableford 12-hole: White: C MacLeod (5) 53.

   MORWELL: Women: Stroke: Medal: Div 1: C Trembath (23) 74. Div 2: M Hill (29) 78. Stableford: 9-hole: M Tuohy (35) 16. 9-hole Medal: M Ray (31) 15.

   MT MACEDON: Men: Stableford: G Liddy (19) 34.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Medal: R Ogilvie (34) 66 cb. A: R Vilanni (18) 66. B: G Briggs (24) 68. C: P Sullivan (28) 67.

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: Medal Jul: N Wilson (25) 73.

   NORTHERN: Stableford: A: J Bone-Chrystie (3) 40. B: R McColl (14) 41. C: B Simpson (21) 41. D: B Wood (25) 44.

   ORBOST: Men: Stableford: B Phillips (19) 37.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: D Calderbank (18) 38. B: T Bull (24) 37.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford: A: S Cann (8) 34. B: G Nichols (12) 40. C: B McGeachie (17) 38. D: J Buckmaster (22) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Par Kingswood: White: A: J Wilson (-3) 4 up. B: J Ruzicka (18) 1 up cb. C: M Miller (24) 1 up. Stableford Peninsula South: A: S Richardson (12) 38. B: A Johnston (23) 38. C: G Moran (25) 38 cb.

   PHILLIP ISLAND: Women: Par: C White (18) 1 up.

   PORTARLINGTON: Women: Stroke: A: J Barker (15) 74 cb. B: S Gregory (27) 74. C: C Watson (35) 80. Stableford: V Rhodes (40) 30.

   PORTLAND: Women: Stroke: Medal Jul: A White (20) 72.

   PORTSEA: Women: Stroke: Medal Jul: A Young (26) 76 cb.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: P Merriman (17) 41.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: G Russell (19) 38. Women: D Ewen (23) 31.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Black: A: M Taskovski (11) 72. B: R McCombe (25) 72. Women: Stroke: D Findlay (18) 72.

   RINGWOOD: Men: Par White: A: D Pitchford (2) 7 up. B: N Smith (19) 3 up cb. C: M Jeavons (22) 3 up cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal Jul: A/Medal: D Jacobs (17) 73. B: J Caldwell (42) 74 cb. 9-hole: P Foster (43) 36.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: A: J Kircher (16) 71. B: P Fogarty (28) 69. C: T Duncan (36) 79. Stableford: 9-hole: R Cross (41) 15.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: J Hebden (11) 36. B: I Mooney (23) 36 cb. C: L Posselt (28) 36. D: G McMeekin (40) 38. 9-hole: A Cocks (22) 22.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: A/Medal: M Carroll (12) 41. B: C Horne (16) 39. C: P Naud (21) 37. North: Medal: G Campbell (8) 35.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Medal Jul: White: P Dewar (31) 76.

   ROSSDALE: Women: Par: 4B: P Impey (34) L Cunningham (40) 5 up cb.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: West: A: H Yencken (11) 7 up. B: S Waite (33) 3 up. East: A Armitage (26) 2 up.

   SAFETY BEACH: Stableford: W Ashley (19) 38.

   SALE: Men: Stroke: A: N Wagland (17) 68. D Wheeler (8) 69.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford White: A: M Smith (7) 39. B: K Davis (12) 43. C: J Hewitt (33) 41.

   SHEPPARTON: Women: Par: Trophy: A: K Douglas (22) sq. B: J Holland (27) sq. C: F Hand (38) 1 down.

   SORRENTO: Men: Par: A: B Richardson (16) 1 down. B: K Golding (25) 1 up cb.

   SOUTHERN: Medley: Stableford: Div 1/Medal: D Lucas (12) 42. Div 2: G Vaughan (20) 38 cb. Div 3: C Hay (22) 41.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A/Medal: P Anderson (16) 42. B: G Manson (22) 35. PM: A: K Boddington (15) 39. B: H Marks (25) 37 cb.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: F Cipriani (17) 37.

   SUNSHINE: Women: Stableford: E Batten (21) 36.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: A: A Greenlees (5) 73. B: G Draper (21) 76. The Cups: F Generutti (17) 63.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford White: A: R Siketa (1) 39. B: A McKoy (21) 40.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: B Nunn (3) 40. B: Q Waldron (13) 39. C: D Malone (19) 39. Women: A: K Carter (21) 34. B: A De Heer (24) 34 cb.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: Medal Jul: B Finighan (22) 23 cb.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: J Bovalina (11) 38.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: M Naughton (10) 37. B: W Barrett (12) 37. C: B Duyvestyn (38) 38. D: Z Davie (34) 36. Resort: P Thorsen (25) 42.

   TRAFALGAR: Women: Stroke: Medal Jul: N Fordham (34) 73. Scr: C Deppeler 98.

   TRARALGON: Women: Stroke: Div 1: H Woolcock (19) 76. Div 2: P Thomas (35) 79. Medal: J Fleming (22) 70.

   VICTORIA: Women: Stableford: M Adler (40) 42.

   WARBURTON: Mxd: Stroke Trophy: White: A Hubbard (8) 70.

   WARRAGUL: Women: Stroke: Medal: A: H Amott (19) 74. B: S Herbel (27) 75. C: M Williams (43) 78.

   WARRNAMBOOL: Women: Stroke: Medal Jul: A: L Higgins (13) 71. B: C Hughes (27) 74.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Jul: A/Medal: J Macleod (13) 77. B: D Milnes (32) 81.

   WHITTLESEA: Medley: Stroke White: A: T Kufner (7) 71. B: I Finlayson (14) 69. C: C Solier (19) 70.

   WODONGA: Men: Stableford: L Gransden (+2) 38.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: Medal Jul: A: S Piasente (20) 80. B/Medal: G Prentice (22) 70. C: L Bentick (31) 77.

   WOODLANDS: Women: Stroke: C Satchell (31) 71.

   WOORAYL: Women: Stroke: Medal Jul: Medal: A Grist (18) 75.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: P Wallace (34) 82 cb.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: A/Medal: J Boyd (19) 74. B: H Grant (24) 79. C: D Simmons (32) 77. Stableford: S Williams (34) 31.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford/Medal Nursery: J Thompson (36) 28.

Golf Month
17 October 2018
Patterson River Golf Club is more than playing its role in helping Golf Australia's #Vision2025 become a reality. Read more
16 October 2018
On Episode 65, we talk Leish, Lucas and the LPGA before welcoming Jan Stephenson and Harrison Endycott to the show. Mark Hayesy is joined by Jo ... Read more
18 October 2018
ALEXANDRA: Women: Stableford: D Richardson (14) 35. Read more
MyGolf
Golf Victoria