Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stroke: Medal Aug: D Cann (27) 73.

   AMSTEL: Women: Stableford: Medal Aug: Ranfurlie: A/Medal: B Levan (21) 36. B: J Sherer (31) 31.

   ANGLESEA: Men: Par Medal Aug: Black: A: C Daffy (13) 3 up. B: B Mason (16) 2 up. C: I Burgess (22) 1 down.

   AXEDALE: Women: Stroke Medal Aug: White: Div 1: R Iser (12) 75 cb. Div 2: A Telford (31) 75. Stableford: D Creek (31) 36.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: Medal Aug: C Young (27) 74.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: Medal: M Stewart (23) 77.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: 2B Agg: A: N McLernon (29) C Roep (30) 66. B: F Mantell (22) H Morrison (18) 66 cb.

   BARHAM: Men: Stableford 9-hole: White: G Sholl (37) 23. Women: Stableford: Foursome: J Weaver (19) K James (19) 36.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: R Sievers (21) 40. Black: G Collier (19) 38.

   BELVOIR PARK: Men: Par: A: R Champion (10) 1 down. B: M Ryan (16) 1 down. C: N Dewhurst (20) sq. Women: A: L Jenzen (24) 2 down. B: C Chant (41) 3 down.

   BENALLA: Men: Stableford: A: K Muir (11) 40. B: G Harrison (20) 37.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: D Bilkey (3) 39. B: S Rodgers (13) 36. C: G Gunnell (22) 38.

   BERWICK MONTUNA: Women: Par: Medal Aug: S Harper (25) 2 down.

   BLACK BULL: Men: Stableford: J Surridge (17) 38.

   BOX HILL: Stroke: A/Medal: J Atkins (18) 71. B: S Wain (25) 73. C: R Duncombe (40) 74.

   BRIGHT: Women: Stroke: A: C Burgess (13) 76. B: M Orgill (30) 80.

   BRIGHTON: Women: Stroke: A: S Lindsay (20) 71. B: R Napolitano (45) 67. Medal Aug: R Napolitano . 9-hole: G Geddes (45) 41.

   BROADFORD: Women: Stroke: Medal Aug: S Faralla (24) 71.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Captain's Trophy: K Burke (30) 78.

   CAMBERWELL: Women: Stroke: Div 1/Medal: G Cope (31) 74. Div 2: P Ryan (38) 76.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: Medal Aug: J Lambell (24) 74.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Par: E Wong (29) 6 down cb.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Brooch: A Scr: R Hamilton 91. B Scr: S Brady 96. C Scr: P Brown 107. Hcp: S Brady (23) 73.

   CHELTENHAM: Women: Stroke: S Lindsay (30) 78.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Medal Aug: Waverley: A/Medal: J Ward (15) 34. B: S Smith (25) 34. C: C Liao (36) 33.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: A Franklin (13) 32. B: C Mactaggart (30) 28. C: U Turner (34) 27.

   COHUNA: Women: Stableford: G Crichton (17) 32.

   COLAC: Stableford: S Zappelli (16) 36.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: P Crawford (13) 38 cb. B: M Twentyman (17) 43.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: Medal Aug: A: J Salter (12) 78. B: A Byrne (27) 74. C: M Yoshida (32) 73.

   COROWA: Women: Stroke: Medal Aug: A: M Tobin (8) 69. A Scr: M Tobin 77. B: G Handberg (25) 77. B Scr: G Handberg 102.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stroke: Medal Aug: K Rup (19) 70.

   CURLEWIS: Stableford White: A: N Swainger (6) 41. B: G Leonard (15) 37. C: B Wells (22) 39 cb. Green: G Blood (35) 35.

   DENILIQUIN: Medley: Stableford: A: D Wade (18) 36. B: J Hetherington (28) 39.

   DEVILBEND: Men: Par: A: J Deegan (13) 5 up. B: D Reid (32) 5 up cb.

   DORSET: Women: Stroke: Medal Aug: A: H Rippon (30) 76. B: A Van Winsen (44) 78.

   DROUIN: Men: Stroke: A: R Dent (12) 68. B: M Herman (22) 70.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A: L Briggs (21) 33. B: S Schmidt (38) 33. 9-hole: P Dixon (45) 10.

   EASTERN: Mxd: Stableford: South: S Wells (13) 37. North: E Abdallah (7) 38. East: G Hindhaugh (33) 41.

   EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1: B Martello (18) 1 up. Div 2: A Brockbank (30) 2 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: J Fleming (9) 40. B: N Cummings (13) 39. C: R Dennis (22) 42.

   EUROA: Men: Stableford: A: P McKay (1) 38. B: I Clarke (28) 37. Women: A: E Mercer (28) 34. B: J Collins (31) 38.

   FINLEY: Men: Stableford: L McNamara (18) 36. Women: G Henderson (22) 38.

   FOSTER: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: B Warren (9) 81. B: A McKenzie (36) 85.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: D Beck (8) 40. B: G Edwards (19) 41.

   GISBORNE: Women: Stroke: Medal Aug: J O'Connor (13) 70. Stableford: J Kerr (38) 30.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Aug: J Eddy (30) 67. Stableford: 9-hole: P Tait (45) 15.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: Medal: A: G McGie (11) 40 cb. B: R Sporton (15) 37 cb. C: G Burt (32) 41.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: S Sabbadini (11) 38. B: M Brown (19) 37. C: D Munro (25) 38 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: T McDonald (9) 39.

   HAMILTON: Women: Stroke: Medal Aug: Medal: K Payne (30) 80.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Medal: D Hudson (35) 72.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: C Dimattina (8) 40. B: F Lopresti (14) 37. C: M Legge (22) 40.

   HIDDEN VALLEY: Par: D Mitton (19) 3 up.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Foursome: S Turnbull (27) S Curran (30) 69.5.

   HORSHAM: Men: Par: A: J Briggs (3) 3 up. B: R Barnett (13) 3 up cb. C: G Wynne (28) 3 up.

   HOWLONG: Women: Stroke: A: J Stephens (21) 72. B: R Stevens (26) 70.

   HUNTINGDALE: Stableford Gold: A Whitear (14) 39 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: G Paterson (9) 33. B: J Moore (13) 38. C: T Aggett (17) 39.

   KERANG: Women: Stroke: Medal: R Laughlin (37) 67.

   KEW: Men: Stableford: A: P Kerr (9) 36. B: G Watson (16) 39. C: B Piper (36) 40.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: A: A Topp (10) 4 up. B: T Collins (18) 9 up. C: M Lynch (20) 3 up cb.

   KILMORE: Men: Stroke: J O'Neill (9) 67. Women: S Wicking (12) 73.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford White: A: T Waller (7) 38. B: K Williamson (24) 41.

   KORUMBURRA: Stroke Medal Aug: Green: A: L McIvor (22) 75 cb. B: S Solly (33) 78.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: G Coad (11) 52. B: R Gillon (16) 54 cb. C: R Ludeman (19) 54.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stroke: A: J Johnstone (20) 76. B: M Ross (27) 75. C: J Tamburini (31) 70.

   KYNETON: Men: Stableford: N Bruce (13) 34.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: S Diserio (31) 38. A: G Smith (39) 37 cb. B: J Heslop (12) 40. C: B Pearson (24) 40 cb.

   LANG LANG: Women: Stroke: C Stockdale (22) 76.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: C Boglis (11) 39. B: F Polivka (14) 42. C: P Negrelli (28) 40.

   LEONGATHA: Women: Stroke: Medal Aug: A: D Stubbs (14) 80. B: L Clark (25) 78 cb. C/Medal: J Steer (32) 75. C Scr: J Steer 107.

   LONSDALE: Men: Stableford: A: A Maloney (12) 36. B: N Ray (20) 40. C: K Lugsdin (25) 38.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: R Somerville (14) 41. B: R Lestrange (18) 38.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: Medal Aug: P Frecker (45) 83.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Medal Aug: M Goble (20) 73, M Meikeljohn (39) 74. Scr: J Stone (14) 91. Stableford: 9-hole: W Smibert (36) 7.

   MANSFIELD: Women: Stroke: Div 1: S Comerford (20) 72. Div 2: J Foster (24) 77.

   MARYBOROUGH: Stroke: H Rogan (15) 73.

   MELBOURNE AIRPORT: Women: Stableford: L Umpherston (37) 37.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: W Hay (11) 68. B: A Chandler (27) 66.

   METROPOLITAN: Stableford: J Ross (24) 39.

   MILDURA: Men: Stroke: A: A Lay (15) 72. B: J Marks (17) 70.

   MOE: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: J Woznica (22) 74. B: J Blandford (35) 75.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: A: M Dodd (20) 32. B: D Newman (25) 34. C: J Evans (32) 40.

   MT MACEDON: Men: Par White: R Payne (9) 2 up.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Medal: B Salmon (20) 65. A: J Hunter (17) 68. B: K Beenck (23) 65. C: J Pendlebury (32) 68.

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: C Warburton (12) 74. B: J Bath (23) 74 cb. C: D Frame (34) 77.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: A Jagoe (17) 32.

   NORTHERN: Men: Stableford White: A: C Lambert (10) 40. B: I Wotherspoon (15) 41 cb. C: B Taylor (19) 39. D: M Hayes (26) 41 cb. Scr: J Naga-Ferguson 18.

   NUMURKAH: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: B Hutchins (18) 70. Div 2: M Carr (37) 69.

   OAKLEIGH: Women: Stableford: A Hawkins (28) 35.

   ORBOST: Men: Stableford: C Storey (17) 40.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: T Vallance (28) 40.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford: A: N Townsin (5) 39. B: G Nichols (12) 36. C: C Beaumont (17) 39. D: D Jennings (23) 36.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: D Rattray (19) 45.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: J Cormack (14) 39 cb. B: S Soldatos (22) 43. C: M Emery (36) 38. Par: Kingswood: A: M Morgan (8) 5 up. B: G Wills (16) sq cb. C: A Duran (27) sq. Medal Aug: A: M Morgan (8) 5 up.

   PORTARLINGTON: Women: Stroke: A: B Peterson (20) 76. B: M Keskinan (22) 74. C: C Watson (35) 79. Stableford: C Johnstone (43) 35 cb.

   PORTLAND: Women: Stroke: Medal Aug: J Errey (22) 76.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: P Mcsween (18) 40.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: S Bartolo (15) 40.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Medal Aug: Black: A: D Dollard (16) 59. B: J Mackie (19) 69. Women: J Fleming (17) 75.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stroke: Medal Aug: B Crossman (32) 75.

   RICH RIVER: Women: Stroke: West: A: E Easter (15) 86. B: L De Ravin (23) 96. C: D Dinsdale (31) 106.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: D Philipson (12) 35. B: E Kloprogge (18) 36. C: B Bramble (22) 43.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: V Gallagher (39) 36.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: K Molnar (29) 69. B: C Stevens (31) 71. 9-hole: P Foster (42) 36.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: A: K Furletti (18) 69. B: A Manning (30) 72. C: L Lorenzini (35) 75. Stableford: 9-hole: J Campbell-Dick (33) 15.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: A Gibson (18) 37. B: B Jones (23) 37. C: R Van Der Schalk (28) 37. D: R Brydon (33) 38.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Medal Aug: White: A Sadler (25) 79.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stroke: Foursome C'ship: East: A: A Burne T Jowett bt H Brodie J Warnock 5-4. B: F Langford J Derham bt L Clark C Hood 4-3. C: K Hays B Blandy bt A Varley L Cotton 5-4. Stableford: West: A: S Carroll (22) 41. B: R Collier (25) 38. Hole in one: K Robinson at 16th. East: A Stoney (17) 35.

   SAFETY BEACH: Stableford: P LeBoeuf (17) 35.

   SALE: Men: Stroke: A: J Fleming (17) 71.

   SEYMOUR: Men: Stableford: A: K Mulvaney (20) 39. Women: Stroke: S McCall (15) 71.

   SHEPPARTON: Women: Stroke: Trophy: A: C Mahon (7) 75. B: S Phillips-Limon (28) 72. C: R Tyquin (30) 77.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: P Haas (16) 37. B: C Whyte (20) 42. Hole in one: A Killey at 15th.

   SOUTHERN: Stableford: A/Medal: W Dibbs (8) 40. B: G Vaughan (20) 39. C: R Seymour (32) 40. Hole in one: I Richardson at 12th.

   SPRING VALLEY: Men: Stroke: A: T Hargreaves (9) 69 cb C Krause (31) 69. B: B Young (11) 68, J Battistella (18) 70. Medal: B Young (11) 68.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: B Adams (33) 41.

   SUNSHINE: Women: Stableford: A Hing (12) 35.

   THE DUNES: Men: Stroke: Medal Aug: The Dunes: A: D Spiers (6) 67. B: R Keeble (21) 73. Mxd: Stableford: G Freedman (33) 38. Men: Stroke: Medal Aug: The Cups: C Johnson (9) 62.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: T D'Agostino (10) 36 cb. B: J Guccione (16) 36. C: A Mahler (32) 37.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: K Lin (22) 73. Stableford: Ocean: R Pedder (23) 40. Moonah: M Rolls (9) 38 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford White: G Sheahan (9) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Par: Creek: A: G Marks (7) 4 up. B: C Chester (13) 3 up. C: S Cairns (31) 6 up. Women: A: A Canty (14) sq. B: V Cole (39) 1 down cb.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: H Jankov (13) 38. B: N Brosnan (19) 38. C: L Rickard (28) 41.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: B Grigg (14) 40. B: M Franklin (16) 40. C: R Hughes (24) 39. Resort: B Brown (28) 38.

   VICTORIA: Women: Stableford: V Boyd (35) 34.

   WANGARATTA: Men: Stableford: R Moyle (13) 37 cb. 9-hole: K Martin (30) 18.

   WARBURTON: Mxd: Stroke Trophy: White: D Viney (28) 66.

   WARRNAMBOOL: Stroke: Medal Aug: A: D Robinson (11) 74. B: R Ballinger (29) 75. C: J Irvine (31) 74.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: F Crookes (20) 75. B: J Jones (31) 75.

   WHITTLESEA: Men: Stroke Medal Aug: White: A: M Allen (3) 74. B: C Solier (18) 71. C: S Passeri (21) 71.

   WODONGA: Men: Stableford: G Michael (17) 43.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: Medal Aug: A: A Walker (12) 78. B/Medal: G Prentice (21) 77. C: M Anderson (29) 78.

   WOODLANDS: Women: Stroke: A: G Addison (22) 73. B: M Taylor (29) 75 cb.

   WOORAYL: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: A Grist (18) 71. B: J Fennell (30) 82.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: J Neale (27) 78.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: Medal Aug: A: F Love (9) 75. B/Medal: V Ko (24) 73. C: L Falconer (35) 79. Stableford: J Hayes (37) 32.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Medal Aug: Nursery: G Stephens (13) 40. White: J Rawson (22) 39.

18 February 2018
Ballarat and Port Fairy hosted regional qualifying rounds today for the Vic Four-Ball. Read more
16 February 2018
For a second consecutive day, Jin Young Ko ruled Kooyonga, and the South Korean superstar has a three-shot buffer over the rest of the field at the ... Read more
18 February 2018
ALTONA LAKES: Men: Stroke: A: K Elers (7) 65 cb. B: L Hall (16) 63. C: R Hibben (22) 65. Women: D Griffin (21) 65. Read more
MyGolf
Golf Victoria