Victorian club golf results - Wednesday

 

 

   ALEXANDRA: Women: Stableford: A Gunton (36) 36.

   AMSTEL: Women: Stableford: Ranfurlie: C Adams (21) 32.

   ANGLESEA: Men: Par: A: P Brennan (8) sq cb. B: N Forsyth (18) 1 up. C: H Cole (27) sq cb.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: B Coller (15) 66 cb. B: R Fitzgerald (29) 66.

   AXEDALE: Women: Stableford: Team Agg: Div 1: R Iser (12) D McGillvray (23) J Kennedy (13) 96. Div 2: D Creek (29) B Nihill (37) R Briggs (21) 90.

   BACCHUS MARSH: Women: Par: K Caple (22) 2 up.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: A: F Mantell (22) 70 cb. B: H Dennison (28) 73.

   BARHAM: Women: Stroke: Div 1: J Goodwin (22) 75. Div 2: S Windridge (27) 79.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: J Cailes (13) 4 up. B: D Duff (18) 3 up.

   BELVOIR PARK: Men: Stableford: A: G Barnes (3) 36. B: A Champion (16) 39. C: M McIntosh (22) 32. Women: Stroke: A: M Stoettrup (12) 73. B: J Reimers (43) 82. C'ship: A: M Stoettrup (12) 85. B: J Gunn (25) 103.

   BENALLA: Men: Stableford: R Close (13) 37.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: P Doherty (11) 37 cb. B: D Daly (16) 40. C: G Hoppe (21) 40.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: S Wilkinson (28) 31.

   BLACK BULL: Stableford: I Horvrus (19) 39.

   BOX HILL: Women: Stableford: 4B: D Albers (39) S Burns (9) 41 cb.

   BRIGHT: Women: Stableford: 4B Agg: R McGrath (17) C O'Shea (28) 37.

   BRIGHTON: Stroke: A: M McGowan (17) 79. B: J Darby (40) 74. Captain's Trophy: R Napolitano (44) 147.

   BROADFORD: Women: Stableford: S Faralla (24) 32.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: 9-hole: S White (43) 38.

   CAMBERWELL: Women: Stableford: Div 1: P Essery (34) 28. Div 2: T Arthur (40) 29.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: 4B Classic qlfrs: S Ogilvie (37) J Chandler (11) 37.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Par 3B: Yellow: G Prewett (21) D Joppich (30) J Mellett (20) 12 down.

   CHELTENHAM: Women: Stableford: S Lindsay (30) 36.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Churchill Park: A: K Ellis (18) 29. B: E Moore (24) 33. C: M Gambetta (36) 30.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: L Hendy (24) 32. B: R Summers (29) 33. C: U Turner (34) 39.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: F Thatcher (25) 74. B: L Heenan (33) 77.

   COHUNA: Women: Stroke: A/Medal: G Crichton (17) 71. B: L Richardson (23) 76. C: L Stuchbree (27) 80. Scr: G Crichton 88.

   COLAC: Stableford: P Cust (12) 37.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: W Clough (18) 39.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: 2B: A Donaldson (20) C White (18) 41.

   COROWA: Women: Stableford: A: L Holden (18) 36. B: F Hudson (27) 33.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: M Pedersen (11) 40 cb. B: B Brooks (19) 40. C: L Harding (25) 39.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: R Wilson (13) 40. B: I Collings (18) 38. C: B Crowe (22) 39. Green: R Shimmen (27) 39.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: N Nicholas (9) 38. B: B Dudley (25) 37.

   DEVILBEND: Men: Stableford: A: M Anderson (11) 42. B: I Stanton (21) 40.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stroke: Medal: V Roberts (36) 70.

   EASTERN: Men: Stableford: South: T Carson (9) 37. North: Medal: R Skeivys (25) 38. East: A: I Iedema (13) 35. B: A Webb (33) 33.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: A: T Edwards (19) 36. B: R Phair (26) 35.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: A Evans (9) 38. B: C Turner (16) 36 cb. C: A De Rosbo (26) 36. Hole in one: A Jordan at 14th.

   EMERALD: Snr Stroke Yellow: D Fuller (24) 74.

   FINLEY: Men: Stableford: R Wilson (29) 36. Women: J Delmenico (24) 34.

   GARDINERS RUN: Men: Stableford White: A: N Bolan (11) 41 cb. B: G Lowrie (27) 42.

   GISBORNE: Women: Stableford: A Fievez (17) 42.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stableford: A: S McInerny (24) 31. B: W Hunter (41) 29. Snr 9-hole: P Taait (41) 12.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: R Te Whare (7) 42. B: G Payne (13) 41. C: M Leckie (31) 42.

   GROWLING FROG: Stableford: R Deeth (15) 37.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: C Shaddock (40) 28.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: C Bradford (10) 39. B: S Myers (13) 39. C: D Haberman (18) 42.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: S Herman (12) 39.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Foursome: T Wangeman (15) L Mulcahy (25) 74.

   HORSHAM: Medley: Stableford: A: J Briggs (3) 44. B: R Sleep (15) 40. C: R Dumesny (22) 37 cb.

   HOWLONG: Women: Stableford: A: J Stephens (24) 42. B: C O'Toole (26) 31 cb.

   HUNTINGDALE: Stableford White: A Cook (27) 38.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: A Bastin (3) 39. B: A Williams (20) 31.

   KERANG: Women: Stableford: M Orr (18) 36.

   KEW: Men: Stableford White: A: B Padbury (12) 39. B: P O'Malley (17) 40. C: I Chard (28) 40.

   KEYSBOROUGH: Men: Par: A: P Scullin (6) 3 up. B: P Perry (17) 5 up. C: P Pan (31) 4 up.

   KILMORE: Men: Stableford: K Lambert (8) 33. Women: R Holland (22) 29 cb.

   KINGSTON HEATH: Men: Par White: A: A Phelan (12) 7 up. B: C Penman (22) 3 up. Women: D Palmer (23) 1 down.

   KOORINGAL: Medley: Stableford 9-hole: White: T Greenall (21) 15.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: A: B Prendergast (13) 38. B: B Williams (16) 33 cb. C: T Lasini (25) 38.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: A: H Emery (16) 35. B: M Ross (26) 34. C: J Tamburini (30) 27.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: Div 1: R Percival (15) 71. Div 2: B Martino (33) 75.

   LANG LANG: Women: Stableford: P Randall (24) 34.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: K Burt (12) 39. B: D Cecchi (17) 40. C: M Uehara (21) 40.

   LEONGATHA: Women: Stableford: A: T West (8) 28 cb. B: N Meagher (27) 27. C: E Gedye (45) 24 cb.

   LONSDALE: Stableford: A: A Korostin (14) 40. B: P Heseltine (16) 38. C: B Champion-Hall (24) 38.

   MAFFRA: Stableford: A: D Hogginbottham (7) 36. B: D Bolton (26) 40.

   MALLACOOTA: Women: Stableford: H Saunders (22) 36.

   MALVERN PARK: Women: Stableford: A: S Byrne (17) 32. B: S Castles (32) 32. C: C Gyura (43) 24. 9-hole: J Robertson (19) 16.

   MANSFIELD: Women: Stableford: L Terry (21) 34.

   MARYBOROUGH: Stableford: A: A Strain (17) 35. B: L Fergus (32) 31.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: A Simpson (11) 70. B: R Hayes (20) 70.

   METROPOLITAN: Par: R Fynmore (22) 3 up.

   MILDURA: Men: Stableford White: A: C Fraiia (13) 37. B: D Cavanagh (19) 41.

   MOE: Women: Stableford: A: L Bates (16) 30. B: M Passey (45) 30.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: A: K Buckley (12) 74. B: C Barca (29) 74. C: A Starrit (35) 78.

   MORTLAKE: Snr Stroke 12-hole: White: K Murley (11) 52.

   MT MARTHA: Men: Stableford: J Vaudrey (41) 41. Trophy: A Heathcote (21) 115.

   NORTHERN: Stableford: A: J Italia (12) 39. B: A Phelan (14) 40. C: B Butera (19) 39. D: J Jhoty (25) 37.

   NUMURKAH: Women: Par: B Hutchins (17) 6 down.

   ORBOST: Men: Stableford: M Munro (11) 38.

   PAKENHAM: Stableford White: B Burniston (29) 44.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Par: A: P Welsford (4) 2 up. B: R Coutts-Smith (16) 1 down. C: C Mallinson (19) sq. D: G Drucza (26) 1 up.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: G Lambert (17) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: J Ryan (14) 44. B: R Leitch (19) 39. C: B Young (24) 38. Kingswood: A: P Lewis (10) 40. B: C Roccisano (20) 38. C: R Brewer (25) 38.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: M Frith (26) 37, R Chipperfield (38) 34, M Taylor (30) 33.

   PORTARLINGTON: Women: Par: A: D Utt (21) 2 up cb. B: C Trezise (28) 5 up. C: V Rhodes (40) 1 up.

   PORTLAND: Women: Stableford: S Ruis (9) 34.

   QUEENSCLIFF: Men: Par: J Rimmer (10) 2 up.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: R Worthey (25) 36.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stableford: A: F Dunleavy (12) 37. B: A Iredale (22) 33. Women: D Smith (30) 34.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stableford: J Ray (33) 25.

   RICH RIVER: Women: Stableford: East: A: L Kingston (19) 36. B: C Kelly (28) 40. C: A Serafini (34) 35.

   RINGWOOD: Men: Par White: A: B Condon (9) 1 up cb. B: E Engelbogen (16) 3 up. C: L Forster (35) 4 up.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: R Shepherd (26) 35. B: V Miller (32) 38.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stableford: Captain's Trophy: A: C Turner (21) 37 cb. B: J Wrennall (36) 37. 9-hole: P Foster (42) 12. Silver Spoon: C Turner (21) 37.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: J Riley (13) 37. B: R Whitehead (22) 35. C: H Carter (31) 34. D: J Scott (40) 36.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: A: A Holmes (10) 38. B: R Fellows (15) 39. C: G Phinney (20) 35. North: J Anderson (27) 37.

   ROSEBUD PARK: Women: Par: G Bawden (30) 6 up.

   ROSSDALE: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: J Archer (31) P Finnis (40) 32.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stroke: Medal Aug: A: K Robinson (12) E Dumas (14) H Brodie (3) 76 to playoff. B: P Gray (28) 73. Scr: H Brodie 79.

   SALE: Men: Par: A: J Simic (7) 1 up. B: R Schuback (16) 3 up.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: C Molloy (8) 40. B: M Louey (11) 38. C: N Nguyen (20) 41.

   SEYMOUR: Men: Stableford: G Pell (6) 37.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: B Langford-Jones (11) 36. B: T Weir (21) 37 cb.

   SOUTHERN: Men: Stroke: Div 1: T O'Bree (11) 71. Div 2: K Akers (18) 68. Div 3: K Ng (28) 71.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: 4B: G Cooper (8) N Stavrakis (7) 45.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: D Hook (29) 65.

   SUNSHINE: Women: Stableford: C Duncan (37) 32.

   THE DUNES: Men: Stableford: The Dunes: A: J Hower (12) 35 cb. B: G Williams (17) 33. Par: The Cups: B Faux (18) 1 down.

   THE HERITAGE: Men: Stroke: Henley: A: P Bell (6) 70. B: S Chen (16) 65. C: J Genoglou (23) 72. Stableford: St John: B Di Virgilio (25) 38.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: J Harvey (13) 39. Moonah: J Guy (12) 35. Old: R Cook (11) 42, T Briers (6) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stroke: Ambrose: R Harwood (20) L Vassallo (4) 59.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: D Schwarz (4) 37. B: D Lucas (11) 38 cb. C: B Stokes (24) 33 cb. Women: A: M Muller (18) 35. B: L Temple (26) 35.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: G Johnson (31) 37.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: M Cooper (2) 40. B: J Washbrook (18) 38. C: W Freestone (36) 40.

   TORQUAY: Men: Par: A: M Clancy (9) 2 up. B: J Corcoran (19) 5 up. C: D Rossiter (30) 4 up. Resort: B Harvey (33) 2 up. Visitor: M Burke (21) 1 up.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: A: S Caldow (9) 32. B: B Landsdown (45) 32.

   VICTORIA: Women: Stableford: F Cochrane (25) 35.

   WANGARATTA: Men: Stableford: B Murray (15) 34. 9-hole: B Lavingdale (29) 18.

   WARBURTON: Mxd: Stableford White: D Viney (26) 35.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: C Arnold (27) 32.

   WHITTLESEA: Men: Stableford White: A: J Elliot (4) 37. B: D Cresp (14) 41. C: F Umana (31) 33.

   WODONGA: Men: Stableford: M Bonetti (12) 41, I Shirley (10) 39, Z Howard (26) 39.

   WOODLANDS: Women: Stableford: C Commins (43) 39.

   WOORAYL: Women: Stableford: 4B: J Fennell (30) I Giliam (32) 44.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: O Lok Ling (31) 30 cb.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: S Severino (19) 33. B: T Chan (28) 36 cb. C: L Henderson (43) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A: J Anwin (21) 37. B: M Jackson (28) 35. C: C Tytler (33) 31 cb.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford Nursery: D Binns (12) 39. White: J Rawson (22) 35.

Golf Month
17 October 2018
Patterson River Golf Club is more than playing its role in helping Golf Australia's #Vision2025 become a reality. Read more
16 October 2018
On Episode 65, we talk Leish, Lucas and the LPGA before welcoming Jan Stephenson and Harrison Endycott to the show. Mark Hayesy is joined by Jo ... Read more
18 October 2018
ALEXANDRA: Women: Stableford: D Richardson (14) 35. Read more
MyGolf
Golf Victoria