Victorian club golf results - Wednesday

 

   AMSTEL: Women: Par: Ranfurlie: A: C Adams (21) 3 down.

   ANGLESEA: Men: Stableford: A: A Foster (10) 39. B: C Watson (16) 35 cb. S Morgan (24) 36.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: A: A Boyd (12) 37. B: J Sing (45) 35.

   BARHAM: Women: Stableford: Div 1: L Ewen (22) 33. Div 2: P Jones (30) 32.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: P Sherwen (6) 33. B: D Slattery (25) 33.

   BELVOIR PARK: Men: Stableford: A: G Barnes (3) 36. B: F Tenace (25) 34. Women: Stroke: J Gunn (25) 76.

   BENDIGO: Men: Stableford 2B Agg: White: L Carney (2) C Wilkinson (+1) 73 cb. A: T Ely (3) 39. B: S Trethowan (16) 40. C: R Filbey (19) 39.

   BERWICK MONTUNA: Women: Par: H Leferink (37) 2 down.

   BLACK BULL: Men: Stroke: Medal Aug: D Gorman (7) 73.

   BOX HILL: Par: A: S Burns (9) 4 down. B: R O'Dell (40) 2 down cb.

   BROADFORD: Men: Stableford White: J Ranger (20) 39. L Harrison (18) 35. Women: Par: S Faralla (24) 2 down.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Scr: S Cassidy 100.

   CAMBERWELL: Women: Par: T Arthur (39) 2 down.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: R Harding (24) 34.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stableford Yellow: L Kitchin (40) 39.

   CHELTENHAM: Women: Par: J Casey (28) 2 down cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Churchill Park: A: K Ellis (18) 36. B: P Maloney (29) 30 cb. C: L Ziebell (33) 35.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: C Smedley (19) 29. B: D Burns (43) 29.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: H Miller (23) 31. B: J Whiteman (41) 31.

   COHUNA: Women: Par: J Goulding (21) 1 down cb.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: A: J Kempster (11) 36. B: D Price (21) 35. C: J Elliott (40) 32. Grandmothers Trophy: D Price (21) 35.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Par: L Kowalski (25) 4 up.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: B McGill (3) 40. B: B Brooks (18) 36 cb. C: R Walker (20) 40.

   CURLEWIS: Men: Par Green: A: E O'Neill (7) 7 up cb. B: J Dorgan (15) 5 up cb.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: N Nicholas (9) 35. B: D Wells (35) 40.

   DEVILBEND: Men: Stroke: B Johnston (13) 65.

   DORSET: Women: Stableford Yellow: A: H Rippon (28) 30. B: P Ward (33) 27.

   DROUIN: Men: Stableford: S Williams (24) 37.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: 9-hole: P Dixon (45) 15.

   EASTERN: Men: Par: South: D Wightman (25) 2 up. North: J Ho (32) 4 up cb. East: G Stallworthy (14) 2 up cb.

   EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1: T Edward (19) 1 down. Div 2: R Phair (25) 1 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford: Medal Aug: A: P Farrell (4) 32 cb. B/Medal: D Clarke (18) 36. C: D Jenkins (25) 34 cb.

   EMERALD: Snr Stroke Yellow: M Petrie (36) 69.

   GARDINERS RUN: Men: Stableford White: R Gair (15) 41.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: T Bialowiecki (7) 37. B: G McDorman (13) 36 cb. C: G Trist (27) 35.

   GREEN ACRES: Men: Stableford Gentsome: White: T Tran (28) I McInally (10) B Somerville (12) R Frazer (16) 96. Par PM: A: T Cox (7) 4 up. B: J Hodder (26) 1 up.

   GROWLING FROG: Stableford: R Kovacic (29) 36.

   HEIDELBERG: Men: Stableford White: A: N Box (11) 38. B: J Power (16) 42. C: D Turner (20) 43.

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: D Reilly (24) 31. S Turnbull (27) 30.

   HORSHAM: Men: Stroke: A: D Farr (6) 73 cb. B: D Smith (16) 72 cb. C: D Lakin (20) 69.

   HUNTINGDALE: Stableford White: P Dawson (16) 44.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stroke White: J Fitzgerald (25) 73.

   KEW: Men: Par: A: C Whitehead (11) 3 up. B: W Perrett (18) 4 up cb. C: D Wilkinson (23) 5 up cb.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: J Hession (5) 38. B: G Byrne (16) 38 cb. C: P Stevens (28) 41.

   KILMORE: Men: Stableford: K Frost (11) 34. Women: H Dennett (15) 31.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: 4B: B McTaggart (17) B Harrison (19) 46. Women: C Cameron (21) 33 cb.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: Ambrose: G Ward A Williams (6.8) 52.3.

   KYNETON: Men: Stableford: N Bruce (12) 35.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford: Trophy: A: R Predl (12) 20. B: B Vyner (18) 35. C: J Lovell (23) 36.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: N Kalifatidis (3) 42. B: H Clarke (16) 41. C: G Reynolds (23) 41.

   LONSDALE: Stableford: A: A Korostin (14) 36. B: W McKenzie (18) 33. C: P Wilson (28) 38.

   MAFFRA: Men: Stroke: A: D Noble (18) 71 cb. B: P Warry (20) 66.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: G Matthes (21) 75.

   MANSFIELD: Women: Stableford: G Wells (13) 29.

   MELBOURNE AIRPORT: Women: Stableford: J Wild (38) 33.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: P Ebeyer (10) 73. B: R Douglas (29) 70. Hole in one: N Robertson at 9th.

   METROPOLITAN: Stableford: R Wagstaffe (16) 36 cb.

   MILDURA: Men: Stableford White: A: M Raymond (16) 38. B: J Hiskins (25) 37.

   MORNINGTON: Stableford: 4B: J Smith (16) G Millen (20) 43. Hole in one: J Massey at 5th.

   MT MACEDON: Men: Stroke: D Angarano (20) 70.

   MT MARTHA: Men: Stableford: G Aspinall (25) 41.

   NORTHERN: Stroke: A: B Hinds (5) 71. B: J Formica (17) 70. C: G Drummond (21) 70. D: P McGraw (28) 68.

   OAKLEIGH: Women: Stroke: Foursome: A Hawkins (27) T Gardner (19) 60.

   ORBOST: Men: Stableford: L McFarlane (29) 39.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford Medal Aug: White: J Roberts (17) 38.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: J Black (15) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: M Warner (14) 39. B: S Higgins (18) 37. C: P Shaw (36) 34. Par: Kingswood: A: P Signal (15) 3 up. B: C Hansen (17) 3 up cb. C: P Smith (29) 1 up.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: A Dunk (40) 34.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: P Jacobs 35.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: T Richards (20) 38.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Par: F Salce (35) 1 down.

   RINGWOOD: Men: Stroke White: A: M Silipetar (13) 71 cb. B: G Kan (20) 68. C: K Nicholls (29) 69.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: M Munro (13) 35. B: S Browne (22) 39. C: G Billing (39) 37. Trophy: S Browne (22) 39.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stableford: A: A Nightingale (26) 33 cb. B/Trophy: J Caldwell (41) 36. 9-hole: P Foster (42) 12.

   RIVERVIEW: Women: Stableford: A: J Woolf (14) 30. B: K Smith (28) 32. C: A Marshall (34) 32.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: A Gibson (17) 35 cb. B: W Skinner (24) 40. C: R Brydon (32) 36 cb. D: J Scott (39) 35. 9-hole: E Lane (41) 17.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: A: D De Haan (11) 39. B: R Vanes (15) 39. C: R Bartrop (29) 32. South: A Duncan (16) 37.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: B Rogers (13) 76. B: J Davis (28) 74. C: A Thomson (43) 75.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: East: A: J Butler (13) 35. West: B: J Gaylard (21) 36. C: K Hayes (29) 35.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke 9-hole: Yellow: A Bradbury (8) 31.

   SAFETY BEACH: Stableford: N George (22) 39.

   SALE: Men: Stableford: R Horner (15) 35.

   SEYMOUR: Men: Stableford: G Pell (6) 36.

   SHEPPARTON: Women: Par: A: S Hill (14) 2 down. B: S Nayler (26) 1 down. C: F Goodman (33) 1 down.

   SORRENTO: Men: Par: A: I Lewis (18) 3 down cb. B: G Trollope (26) sq.

   SOUTHERN: Men: Stableford: Div 1: G Brown (12) 41. Div 2: S Clegg (15) 37. Div 3: M Kark (25) 40.

   SPRING VALLEY: Men: Par White: A: B Shemmell (7) sq cb. B: P Nordon (17) 1 up. PM: A: S Adams (14) 1 up cb. B: S Smythe (19) 1 down cb.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: M Southurst (16) 39.

   SUNSHINE: Women: Par: S Kuypers (18) 6 down.

   THE DUNES: Men: Par: L Magree (25) 1 down. The Dunes: P White (25) 3 down.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: M Keeble (5) 37. B: S Braunthal (12) 35 cb. C: D Lee (25) 37. Henley: J Chen (22) 37.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: R Helms (23) 36.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: R Hammett (6) 33.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: M Roberts (4) 34. B: S Monahan (12) 34. C: K Paisley (31) 33. Women: C Bright (16) 29 cb.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: L Vanderpas (27) 29.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: E Huebner (12) 33 cb. B: J Morris (26) 38. Resort: A Hand (30) 26 cb.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: B Keily (24) 31.

   VICTORIA: Women: Stableford: K Large (31) 35.

   WARBURTON: Mxd: Stroke Ambrose: White: D Murch S Hawke A Hubbard T Van Der Kooi (5.875) 57.125.

   WARRAGUL: Women: Par: Trophy: Div 1: L Morrison (15) 1 up. Div 2: B Davidson (24) 3 down. Div 3: L Fowles (31) 4 down.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: K Tedesco (36) 37.

   WHITTLESEA: Men: Stableford White: A: J Elliot (4) 39. B: F Russell (11) 40. C: M Hynes (23) 39.

   WODONGA: Men: Stableford: A Mills (13) 35.

   WOODLANDS: Women: Stableford: H Pearce (28) 35. 9-hole: L Walker (36) 14.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: C Dumont (21) 32.

   YARRA YARRA: Women: Par: A: T Chau (16) sq. B: C Carlise (28) 4 up. C: K Michalova (35) 6 up.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal Aug: Murray: C Boston (33) 71.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: B Phillips (26) 37. White: J Rawson (22) 36.

18 February 2018
Ballarat and Port Fairy hosted regional qualifying rounds today for the Vic Four-Ball. Read more
16 February 2018
For a second consecutive day, Jin Young Ko ruled Kooyonga, and the South Korean superstar has a three-shot buffer over the rest of the field at the ... Read more
18 February 2018
ALTONA LAKES: Men: Stroke: A: K Elers (7) 65 cb. B: L Hall (16) 63. C: R Hibben (22) 65. Women: D Griffin (21) 65. Read more
MyGolf
Golf Victoria