Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stroke: D Richardson (13) 80.

   AMSTEL: Women: Par: Ranfurlie: C Thompson (15) sq.

   AXEDALE: Women: Stableford: Div 1: R Winther (26) 34. Div 2: W Wood (41) 35.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: Foursome C'ship: M Dunne K Caple (15) 189.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: S Mckenzie (20) 40.

   BAIRNSDALE: Women: Par: A: F Gray (16) 1 up. B: S Brook (22) 3 up. C: F Solomon (32) 2 up.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: J Austin (15) 39. B: M Cashinella (27) 37.

   BENALLA: Men: Stableford: A: I Wise (10) 41. B: E Hoolihan (17) 39.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: G McIntosh (7) 42. B: P Mazur (14) 36. C: L Kofoed (19) 39.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: L Ford (21) 34.

   BRIGHT: Women: Stableford: 4B Agg: T Cook (16) A Gilbert (17) 39.

   BRIGHTON: Par: M McGowan (17) 6 up. 9-hole: V Gattuso (33) 1 down.

   BROADFORD: Women: Stableford: S Faralla (24) 31 cb.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: A Hackett (16) 77. B: J Cappellin (39) 81.

   CAMBERWELL: Women: Stableford: S Taylor (36) 27.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: 4B Agg: J Chandler (11) T Brown (21) 64.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stableford Yellow: J Ching (37) 36.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Ambrose: Waverley: S Park H Richards T Borman V Mali 65.5.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: J Mallon (20) 33. B: J Farnell (30) 32. C: M Freemantle (31) 30.

   COHUNA: Women: Stableford: 4B: J Johnson (24) B Evans (14) 39 cb. Stroke: Matchplay: J Simmonds bt L Richardson 3-2.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: A: C White (18) 38. B: R Horgan (21) 36 cb. C: L Gleeson (35) 35. Trophy: C White (18) 38.

   COROWA: Women: Par: J Fletcher (37) 1 up.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: A: A Green (30) 28. B: I Kuffer (42) 32.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: D Small (10) 39. B: J Dore (17) 37. C: G Martin (20) 37.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: G Bishop (4) 39. B: J Cecil (17) 41. C: B Sommers (25) 38.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: C Thomson (9) 41. B: B Dudley (25) 41.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: A: V Vunimasi (7) 39. B: J Berry (29) 39.

   DORSET: Women: Stableford 4B: Yellow: L Lees (27) P Ward (33) 40.

   DROUIN: Men: Stableford: A: G Davis (11) 40. B: I Hemphill (27) 41.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A Grundy (34) 34.

   EASTERN: Men: Par: South: J Skimbirauskas (23) 2 up. North: E Haddad (20) 1 down. East: J Mackay (12) 3 up.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: S Wild (19) 37 cb. Div 2: K Laws-Herd (33) 39.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: B Nagel (12) 37. B: P Webb (18) 40. C: R Oakley (23) 36.

   EMERALD: Snr Stableford: N Whiteside (28) 35.

   FINLEY: Women: Stroke: Medal Aug: J Delmenico (24) 71.

   FOSTER: Women: Stroke: Ambrose: B Warren J O'Sullivan (9.75) 65.25.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: C Dellar (6) 43. B: T Taratuta (18) 41.

   GISBORNE: Women: Par: K Peterson (14) 2 down cb.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stableford: Challenge: Glen Waverley (M Longworth (29) 35) 27.2 bt Oakleigh (A Newton (17) 31) 19.5.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: R Te Whare (6) 39. B: V Macans (16) 37 cb. C: C Harris (28) 37.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: A: P Melville (15) 37. B: B Holland (16) 41. C: J McIntyre (25) 39.

   GROWLING FROG: Stableford: K Barbuto (12) 34.

   HEIDELBERG: Men: Par: A: P Purvis (10) 3 up. B: K Haberman (17) 2 up. C: P McNeice (26) 9 up.

   HIDDEN VALLEY: Stroke: G Foley (21) 74.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Medal Aug: A: C Johns (21) 73. B/Medal: M McGrath (42) 70.

   HORSHAM: Medley: Par: J Priestley (8) 1 down. B: C Smith (18) 2 up. C: N Radcliffe (33) 3 up cb.

   HOWLONG: Women: Stroke: 27-hole: A: J Langford (4) 116. B: H Foster (20) 141. C: M Blumoser (26) 146.

   HUNTINGDALE: Par White: D Gan (32) 7 up.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: I Dinsdale (8) 35. B: S Lamb (15) 34. C: M Monro (16) 33.

   KEW: Men: Stableford White: A: T Ram (13) 40. B: I Stewart (17) 40. C: T Clayton (25) 38.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: P Andrijczak (4) 42. B: P Benvenuti (18) 40. C: G Matton (24) 43.

   KILMORE: Men: Stableford: M Russell (19) 38. Women: 4B: C Andersen (10) B Duncan (40) 37.

   KINGSTON HEATH: Men: Par: A: A Cairncross (3) 3 up. B: P Fox (25) 1 up cb. Women: R Hubay (24) 1 up.

   KOORINGAL: Medley: Stableford 9-hole: White: T Greenall (21) 17.

   KORUMBURRA: Women: Stableford 4B: Green: S Solly (33) L Clements (12) 42.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: A: D Cox (13) 35. B: T Price (14) 34. C: T McDonald (27) 40.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: Foursome: A: L Busch (16) J Bauerle (16) 34.

   KYNETON: Men: Stableford: N Watts (32) 36.

   LAKES ENTRANCE: Women: Par: A: B Wall (20) 5 up up. B: J Drake (31) 3 up up.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: L Alcock (29) 31. A: S Campbell (5) 38. B: J Heslop (12) 37. C: G Ogge (35) 37.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: W Chong (9) 41. B: L Di Marco (18) 41. C: D Fotheringham (25) 43.

   LEONGATHA: Women: Stableford: A: W Parker (18) 31. B: L Adamson (34) 37. C: B Miller (38) 31.

   LONSDALE: Men: Stableford: A: G O'Donnell (14) 39. B: A Yeatman (19) 40. C: P Waters (26) 41.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: G Robbins (10) 37. B: D Richards (20) 37 cb. C: F Burnett (22) 38.

   MALLACOOTA: Women: Stableford: Y Symons (35) 32.

   MALVERN PARK: Women: Stableford: A: W McCrann (29) 38. B: J Allen (32) 37. C: C Street (37) 32.

   MANSFIELD: Women: Stableford: S Parsons (17) 31.

   MARYBOROUGH: Women: Par: S Stoneman (16) 4 down.

   MELTON VALLEY: Stableford: A: P Ebeyer (8) 38. B: J Justice (21) 38.

   MILDURA: Men: Stableford White: A: B Dickie (15) 36. B: D Whitelaw (25) 38.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: A: S McIntyre (19) 76. B: D Nioa (27) 76. C: M Starritt (39) 76.

   MORNINGTON: Par: A: J Muller (11) 2 up. B: J Maxwell (15) 5 up. C: A Docherty (20) 4 up cb.

   MORWELL: Women: Stableford: Div 1: N TePaa (15) 34 cb. Div 2: P Dorz (41) 32.

   MT MACEDON: Stableford: D Angarano (20) 33.

   MT MARTHA: Men: Stableford: Team Agg: M Darch (24) G Gay (26) B Steggall (25) P Sullivan (27) 96.

   MURRAY DOWNS: Women: Par: A: S Bishop (16) 3 up. B: J Simmonds (20) 2 down. C: D Nalder (42) 1 up.

   NORTHERN: Stroke: 4B: H Copeland (29) J Nel (14) 61.

   NUMURKAH: Women: Stroke: Medal Aug: T Clouston (7) 77 cb. Scr: T Clouston 84.

   PAKENHAM: Mxd: Par White: A: G Percival (17) 3 up. B: T Tisdale (20) 2 up.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford: A: S Doneman (9) 39. B: B Meehan (15) 39. C: B Cullen (18) 44. D: T Freeman (26) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: B Maunder (14) 42. B: T Park (17) 39. C: G Moran (26) 42.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: Medal Aug: D Andrews (18) 73.

   PORTARLINGTON: Women: Par: A: B Peterson (20) 1 up. B: J Pardy (23) 2 up. C: K Wright (40) sq.

   PORTSEA: Women: Par: A Young (26) 2 up.

   QUEENSCLIFF: Men: Par: P Kleindiewst 6 up.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stableford: H Koster (28) 38. Women: T Lawton (36) 30.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stableford: B Crossman (32) 34.

   RICH RIVER: Women: Stableford: East: Div 1: G Smith (20) 35. Div 2: N King (30) 35.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: G Miller (12) 36 cb. B: A Peake (18) 41. C: G Hurley (23) 44.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: 4B: E Fong (38) K Horan (26) 50.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stableford: 2B multi: M Summerhill (26) K Serrano (36) 58. 9-hole: V Scott (40) 15.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: G Cook (16) 38. B: S Berra (19) 36. C: D Harding (27) 39. D: L Pickles (34) 36.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: East: A: R Lee (8) 38. B: B Weber (18) 35. C: C Miranda (20) 37. West: T Cogan (32) 38.

   ROSEBUD PARK: Women: Par: C Tiedgen (29) 3 down.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: C Maggio (7) 76. B: J Archer (31) 75. C: A Thomson (42) 76. Trophy: A Thomson (43) 150.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: East: J Cheetham (14) 36. West: A: A Blosfelds (18) 36. B: F Tozer (36) 37.

   SALE: Men: Stableford: 2B: R Donaldson (3) J Pollard (20) 39.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: D Popa (6) 35. B: G Waugh (14) 37. C: D Morrison (21) 40.

   SHEPPARTON: Women: Stroke: A: M Faram (21) 72. B: R Priestly (24) 71. C: R Creamer (31) 74.

   SORRENTO: Men: Stroke: A: C Whyte (18) 81. B: K Jefferson (25) 79.

   SOUTHERN: Stableford White: A: A Maggio (6) 38. B: P Johansen (15) 39. C: D Buckland (23) 42. Cup: P Johansen (15) 75.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: L Vun (14) 39. B: T Sullivan (29) 41. A: R Loft (6) 36 cb. B: G Cain (21) 37.

   STAWELL: Women: Par: D Gray (22) 2 down.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: A Moosawi (31) 40.

   SUNSHINE: Women: Stableford: E Tricklebank (36) 27 cb.

   THE DUNES: Men: Stableford: The Dunes: A: W O'Connor (5) 37. B: B Lindgren (22) 38.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: P Valerio (11) 41. B: G La Roche (15) 36. C: G Macleod-Smith (21) 38. St John: D Paul (15) 40.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: K Nelson-Gracie (36) 36. Old: V Lamanna (11) 39. Ocean: M Engwerda (19) 41. Moonah: P Van Der Riet (9) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Par White: D Hastie (20) 5 up.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Par: A: J Van Eekelen (7) 4 up. B: D Manderson (12) 1 down. C: P Trentini (18) 1 down. Women: A: B Epstein (21) 2 down cb. B: C McCartney (35) 3 down.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: L Vanderpas (28) 37.

   TOCUMWAL: Men: Par: A: A Purtill (9) 6 up. B: B Enbom (15) 1 up. C: T Wilton (28) 2 up. Gold: W Brady (36) 10 up.

   TORQUAY: Men: Stroke: A: W Gaunt (13) 71 cb. B: T Strahan (17) 76 cb. C: J Morris (25) 68. Stableford: Resort: D Frawley (25) 44.

   TRAFALGAR: Women: Stroke: Foursome: B Keily B Landsdown (34.5) 77.5.

   TRARALGON: Women: Stableford: A Bland (16) 35.

   VICTORIA: Women: Stableford: M Barry (35) 37.

   WANGARATTA: Men: Stableford: G Webster (20) 33. 9-hole: S Antonacci (36) 17.

   WARBURTON: Mxd: Stableford White: K Conway (25) 38.

   WARRAGUL: Women: Stableford: A: H Coghlan (14) 24. B: A Boyd (29) 23. C: M Knersch (37) 24.

   WARRNAMBOOL: Women: Stableford: A: L Higgins (12) 34. B: D Calvert (28) 29.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: K Dove (18) 32. B: C Arnold (27) 40.

   WHITTLESEA: Men: Par White: A: T Garnett (8) 2 up. B: J Hussey (18) 3 up. C: M Lierse (29) 1 up.

   WODONGA: Men: Stableford: D Rye (19) 41.

   WONTHAGGI: Women: Stableford: M Ryan (23) 34.

   WOODLANDS: Women: Stableford: A: V Davey (17) 36 cb. B: K Turner (35) 38.

   WOORAYL: Women: Stroke: Ambrose: E Berryman D O'Connor (12.5) 67.5.

   YARRA BEND: Men: Stableford White: B Cranley (16) 38, S Schifter (16) 37, D Stone (4) 35 cb.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: N White (35) 26.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: Ambrose: J Bowman C Carlise M Cotton F Love (10) 57.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: 4B: Lake: M Bland (37) J Boyer (38) 44. A: A Castles (19) S Bozzola (23) 44 cb. B: J Hemphill (27) V Hyslop (43) 48.

   YEA: Men: Stableford: 12-hole: P Johnston (16) 37.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Valley: T Pidduck (12) 2 up cb. White: L Scicluna (28) 2 up.

18 February 2018
Ballarat and Port Fairy hosted regional qualifying rounds today for the Vic Four-Ball. Read more
16 February 2018
For a second consecutive day, Jin Young Ko ruled Kooyonga, and the South Korean superstar has a three-shot buffer over the rest of the field at the ... Read more
18 February 2018
ALTONA LAKES: Men: Stroke: A: K Elers (7) 65 cb. B: L Hall (16) 63. C: R Hibben (22) 65. Women: D Griffin (21) 65. Read more
MyGolf
Golf Victoria