Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Stableford: 4B: S Wettenhall (22) 33. E Goss (39) 33.

   AMSTEL: Women: Stableford: Ranfurlie: M Cochrane (20) 31.

   ANGLESEA: Men: Stableford: 4B: P Rau (27) G Mills (19) 46 cb.

   AXEDALE: Women: Stableford White: W Nielsen (36) 37. Stroke Medal Sep: Div 1: R Iser (12) 76. Div 2: M Kerr (33) 74.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: R Longmuir (25) 42.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: 4B: J Hickey (38) P Holmes (33) 63.

   BARHAM: Women: Stableford: Div 1: C Letheby (25) 35. Div 2: W Bennett (37) 39.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: B Hovey (10) 4 up cb. B: B Provan (25) 4 up.

   BENALLA: Men: Stableford: A: G Woodman (14) 38 cb. B: J Robinson (26) 35 cb.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: M Crawford (13) 33.

   BOX HILL: Women: Stableford: A: S Burns (10) 34. B: D Albers (39) 31.

   BRIGHT: Women: Stableford: 4B Agg: R McGrath (18) C O'Shea (28) 78.

   BRIGHTON: Stroke: Ambrose: S Bamberry M McGowan R Napolitano J Butcher (13.75) 66.25.

   BROADFORD: Men: Stableford: D O'Connor (26) 38. White: B Buchanan (23) 38.

   BUNDOORA PARK: Women: Stableford: President's Trophy: A: F Edwardson (17) 35. B: M Schulze (32) 26. 9-hole: S White (44) 17.

   CAMBERWELL: Women: Stableford: P Swallow (45) 35.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: J Chandler (11) 35.

   CHELTENHAM: Women: Stableford: J Tyler (17) 33.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Par: Churchill Park: C Lackenby (18) 1 down.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: J Farnell (29) 33.

   COHUNA: Women: Stableford: J Johnson (24) 35.

   COLAC: Men: Stableford: M Shortis (8) 38.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: W Falconer (15) 37 cb. B: W Clough (17) 37.

   COMMONWEALTH: Women: Par: A: C White (17) 2 down. B: B Gordon (20) sq cb. C: M Bone (31) sq.

   COROWA: Women: Stableford: A: T Lethbridge (9) 36. B: J Wheatly (30) 35.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stroke: 9-hole: A: K Rup 37. B: L Sleep 42.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: D Walker (12) 40. B: S Newman (18) 41. C: M Stub (20) 36.

   CURLEWIS: Men: Par White: A: N Ainley (6) 2 up cb. B: G Fiddian (19) 2 up. Green: B Sharp (34) 4 up.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: L Chappell (7) 38. B: R Aitken (25) 39.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: A: D Riddell (15) 37. B: R Whitelaw (20) 40.

   DROUIN: Men: Par: A: S Waters (16) 3 up. B: P De Vries (18) 1 up.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: D Hassell (30) 31.

   EASTERN: Men: Par: South: D Shady (17) 6 up. North: S Jones (15) 4 up. East: P Browne (21) 4 up cb.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: R Mataora (11) 34. Div 2: J Coats (25) 38.

   EASTWOOD: Men: Par White: A: G McGibbon (6) 1 up cb. B: P Fleming (14) 3 up. C: G Oakley (32) 2 up.

   EMERALD: Snr Stableford: G White (18) 36.

   EUROA: Men: Stableford: A: D McNeur (31) 40. Women: Stroke: A: F Edwards (20) 73. B: B Ramage (34) 77.

   FINLEY: Men: Stableford: A: G Wilson (10) 38. B: M Piggin (20) 38. Women: Stroke: 27-hole Foursome c'ship: Scr: S Pyle J Dean 144. Hcp: M Lemsing L Rendell (46.5) 111.5.

   GARDINERS RUN: Men: Stableford White: A: A Morris (1) 40 cb. B: T Waterbeek (16) 40.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Trophy: A: J Rice 77. B: E Mitchell 84. C: E Chiaravalle 88.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: D Johnstone (8) 39. B: P Kilkenny (13) 35. C: M Dennis (19) 34.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: W Ibbott (6) 41. B: G Flett (21) 40. C: B Brown (29) 33 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: L Liddle (19) 38.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Ambrose: H Carlin (28) M Hendy (24) 77.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: S Cashen (2) 40 cb. B: G Hoobin (16) 41. C: S Harding (24) 45.

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: 4B: C Johns (21) D Day (28) 46.

   HORSHAM: Medley: Stableford: A: B Wade (9) 42. B: R Walker (16) 37. C: A Reinheimer (22) 38.

   HUNTINGDALE: Stableford White: G Emery (11) 40.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: N Cooper (9) 35. B: M Monro (16) 33. C: J Batchelor (27) 37.

   KERANG: Women: Stableford: J Boyd (21) 40.

   KEW: Men: Stroke White: A: R Williams (9) 70. B: T Coulston (18) 69 cb. C: T Roberts (25) 67.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: W Krahe (10) 40. B: C O'Farrell (17) 39 cb. C: J Burford (25) 42.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: A Williams (11) 38 cb. B: R Evans (18) 36. Hole in one: M Bartlett at 10th.

   KOORINGAL: Men: Stableford 9-hole: White: R Wilson (28) 15.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: Foursome: J Thompson B Prendegast (14.5) 44.5.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: A: J Bauerle (16) 35. B: B Lyon (23) 35.

   KYNETON: Stableford: N Cue (12) 37.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: Div 1: A Weel (23) 32. Div 2: S Toseland (42) 33.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: J Casanelia (33) 28. A: S Campbell (5) 36 cb. B: J Heslop (12) 36. C: B Grieve (26) 33.

   LANG LANG: Women: Stableford: Ransom: A: P Sweeney 64. K Davey 64.

   LATROBE: Men: Stableford: White: A: S Inston (12) 42. B: B Beresford (16) 39. C: P Whittingham (31) 39.

   LONSDALE: Stableford: A: J Nicholson (9) 38. B: B Waites (19) 40. C: J Rushen (28) 39.

   MAFFRA: Stableford: A: J Gray (13) 39. B: D Richards (20) 42.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: Foursome: C Reinelt (34) J Wilson (28) 86.

   MALVERN PARK: Women: Stableford: A: J Kelly (24) 35. B: S Ward (32) 33. C: C Street (37) 33.

   MANSFIELD: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: M Cumming (18) 75 cb.

   MARYBOROUGH: Stableford: Irish Team: J Brennan (17) H Pascoe (3) B Brown (20) L Pratt (30) 80.

   MELTON VALLEY: Par: A: G Clifford (15) 1 down. B: N Robertson (20) 4 up.

   METROPOLITAN: Stableford: C Allen (16) 40.

   MILDURA: Men: Stableford: A: C Ferguson (15) 49. B: F Poole (27) 39.

   MOE: Women: Stableford: K Savige (31) 37.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: A: L Smith (19) 74 cb. B: D Nioa (27) 69. C: M Jacobson (35) 67.

   MORNINGTON: Stableford: A: S Hogan (4) 38. B: C Wood (18) 41. C: R Stekelenburg (26) 36.

   MORTLAKE: Snr Stroke: 12-hole: W Burns (7) 53.

   MORWELL: Women: Stroke: Ambrose: D Vuillermin (8) A Stanistreet (32) J King (19) 67-1/6. Stableford: 9-hole: M Tuohy (37) 16.

   MT MARTHA: Men: Par: 4B: J Miller (22) R Fragiacomo (20) 9 up.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: S Bishop (14) 34. B: S Beard (22) 32. C: C Nalder-Martin (31) 35.

   NORTHERN: Stableford: A: A McGowan (12) 40. B: J Ferguson (15) 37. C: M Leyden (21) 38 cb. D: G McCormack (33) 36.

   NUMURKAH: Women: Stroke: Medal of Medallists: P Davies (13) 74 cb.

   ORBOST: Men: Stableford: J Ash (16) 38.

   PAKENHAM: Men: Stableford White: B Seldon (22) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: M Doquile (15) 42. B: K Sanderson (19) 38. C: T Ellinghaus (24) 41. Kingswood: A: M Vendy (9) 40. B: I Fleming (18) 38. C: G Farnbach (34) 37.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: Ambrose: C White (17) W Hopkins (28) P Watt (39) 63.

   PORTSEA: Women: Stableford: G Sharp-Paul (22) 36.

   QUEENSCLIFF: Men: Par: P Kleindienst 3 up.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: G Rodriguez (33) 39.

   RICH RIVER: Women: Par: West: Div 1: H Gunstone (18) 6 up. Div 2: M Collins (27) 5 up. M Morgan (31) 2 up.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: E Kloprogge (17) 40. B: T Jones (32) 38.

   RIVERSDALE: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: S Taylor (17) 72. B: R Peschke (19) 73. C: S Kunz (26) 74. Cup: R Peschke (19) 143. Stableford: G Billing (39) 34.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Par Green: L Dimartino (42) 3 up cb. 9-hole: B Coates (44) sq.

   RIVERVIEW: Women: Stableford: A: A Ferguson (15) 29. B: J Bergman (26) 35. C: R Reynolds (43) 30.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: L Rose (9) 35. B: C Janson (23) 35. C: M Penwarden (27) 38. D: J Miles (34) 31.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: East: V Jugowitz (16) 34. West: A: C Berryman (7) 38. B: B Peach (19) 37. C: K White (27) 34.

   ROSEBUD PARK: Women: Stableford: G Bawden (32) 45.

   ROSSDALE: Women: Stableford: A: C Disher (19) 36. B: C Fraser (31) 34. C: K Rahilly (33) 35.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: West: A: L Fox (15) 39. B: T Rawson (25) 38. East: A: J Riddell (21) 37. B: F Burn (25) 38.

   ROYAL PARK: Women: Stroke: N Lourens (28) 74. 9-hole: L Tipping (41) 33.5.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole Ambrose: P Piggot (11) T Korney (5) 30.

   SAFETY BEACH: Stableford: H Sanderson (18) 37.

   SALE: Men: Stableford: A: R Jackson (7) 37. B: G Moulton (18) 36.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford White: A: G Den Mulder (7) 37. B: S Hart (9) 34. C: M Purnell (18) 35.

   SEYMOUR: Men: Stableford: M Fountain (11) 40. Women: P Jarvis (24) 36.

   SOUTHERN: Men: Stableford: Div 1: L Medini (5) 37 cb. Div 2: R Arundale (19) 39. Div 3: G Mason (22) 38.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford 4B: White: G Cain (20) A Noble (24) 48, D Dixon (20) Z Stevens (28) 45. Stroke: 4B KO f: L Littman G Arthur bt P Killen G Meredith 3-2.

   STRATHALLAN: Men: Par: M Costanzo (16) 1 down cb.

   SUNSHINE: Women: Stableford: E Tricklebank (36) 28.

   THE DUNES: Men: Stableford: The Dunes: A: M Alexander (13) 33. B: S Romari (16) 38. The Cups: P Day (21) 34.

   THE HERITAGE: Men: Stableford Henley: White: A: T D'Agostino (9) 39 cb. B: S Braunthal (11) 41. C: J Cahill (21) 40. St John: M Huber (14) 36.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: S Fausto (13) 36.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: D Parker (8) 35.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: B Coffey (5) 37 cb. B: C Chester (12) 38. C: P Summers (26) 44. Women: A: J Rayson (20) 39. B: S Wilkinson (31) 35.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: G Johnson (31) 41.

   TOCUMWAL: Men: Stroke Ambrose: White: A Dale M Cooper (2.75) 64.25.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: R Stewart (11) 39. B: R Costello (15) 36. C: D Hughes (23) 35. Resort: K Nicholson (35) 41.

   TRARALGON: Women: Stableford: F Renehan (30) 34.

   VICTORIA: Women: Par: V Lloyd (24) 2 down.

   WANGARATTA: Men: Stableford: G Webster (20) 36 cb. 9-hole: R Hearn (29) 18 cb.

   WARBURTON: Mxd: Stableford 4B: White: L King (29) R Mataele (17) 46.

   WARRAGUL: Women: Stroke: Canadian Foursome: R Gallagher (18) W Henshall (29) 76.375. Stableford: 9-hole: B Sibson (43) 15.

   WERRIBEE PARK: Women: Par: A: J Bateson (27) 3 down. B: D Milnes (33) 10 down.

   WHITTLESEA: Stableford White: A: J Elliott (3) 37. B: M Thomas (20) 35.

   WODONGA: Men: Stableford: M McCrohan (15) 42.

   WOODLANDS: Women: Stableford: Foursome: S McEniry W McEniry (17) 36.

   YARRA BEND: Mxd: Stableford: B Lewis (17) 38, D Cracknell (25) 37, J Ryan (10) 36 cb.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: A Leigh (13) 32. B: A Guy (27) 36.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: M Spragg (26) 41. Murray: R Andrews (37) 38.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: W Jacobsen (10) 37, L Scicluna (28) 37.

Golf Month
22 September 2018
On different sides of the world, two young Australians continued to edge toward significant career moments today. Curtis Luck and Lucas Herbert, 22, ... Read more
21 September 2018
Helen Pascoe (Buninyong) & Marian McKenzie have been crowned the Ruby McKenzie and Vi Teesdale champions respectively for 2018 Read more
20 September 2018
ANGLESEA: Stableford: A: J Mooney (8) 39 cb. B: C Jarratt (17) 38. C: B Gibbons (25) 36. Read more
MyGolf
Golf Victoria