Victorian club golf results - Wednesday

 

   AMSTEL: Women: Stableford: Medal Sep: Ranfurlie: B O'Mara (31) 26.

   ANGLESEA: Men: Stableford: A: A Foster (9) 34. B: S Talbot (15) 39. C: M Preston (24) 34 cb.

   AXEDALE: Women: Stableford: 4B: P Davies (24) K Griffin (27) 44.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: Medal of Medallists: M Dunne (10) 74. A: D Barnett (23) 74. B: C Colette (40) 79.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: Medal: R Stevenson (26) 76.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: Medal: A/Medal: S Wood (14) 70. B: G Cook (25) 72. C: G Robinson (36) 71.

   BARHAM: Women: Stroke: J Wall (0) 73.

   BARWON HEADS: Men: Stableford Red: T Salter (31) 43. Black: G Collier (17) 39.

   BENALLA: Men: Stableford: A: G Harrison (21) 38.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: I Frost (1) 38. B: A Smith (16) 35. C: I Campbell (25) 41.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stroke: G Gorton (28) 77.

   BLACK BULL: Par: D Todd (31) 1 up.

   BOX HILL: Women: Stableford: J Atkins (17) 33 cb.

   BRIGHTON: Stroke: Medal: S Bamberry (20) 77. 9-hole: L Willy (37) 36.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Trophy: J Crooks (29) 82 cb.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stroke: T Brown (21) 78.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: Medal Sep: L Kitchin (39) 77.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: C Dohnt (15) 31.

   CHELTENHAM: Women: Stroke: Medal: J Tyler (17) 70.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Churchill Park: T Wellington (18) 31.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: P Caarels (43) 31.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: J Curran (17) 38. B: P Power (45) 40.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford White: G Griggs (15) 40.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: A: J Hardy (18) 75. B/Medal: R Horgan (20) 72. C: U Cahill (37) 75.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stroke: Medal Sep: A: K Rup (20) 84. B/Medal: L Sleep (41) 74.

   CRANBOURNE: Men: Stableford Black: A: B Corser (10) 37. B: A Bell (16) 34 cb. C: R Smith (20) 41.

   CURLEWIS: Men: Stableford: G Goodwin (9) 38.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: F Conallin (3) 39. B: D Alexander (22) 36.

   DEVILBEND: Men: Stableford: Medal Sep: D West (29) 35.

   EASTERN: Men: Stableford: South: P Choo (26) 35. North: E Haddad (19) 28. East: Medal: J Trimboli (28) 37.

   EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1: G Stephenson (21) 2 down cb. Div 2/Medal: G Roth (29) 1 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: T Smith (0) 36. B: D Prentice (17) 33. C: J McGregor (22) 37.

   EMERALD: Snr Stableford: M Fuller (27) 34.

   FINLEY: Men: Stableford: J Taylor (15) 39. Women: Stroke: Brooch: M Lemsing (27) 68 cb.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: K Willmer (18) 42.

   GISBORNE: Women: Stableford: Medal Sep: K Peterson (14) 31.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal: A/Medal: G McGie (10) 68. B: M Jose (14) 69. C: C Harris (28) 68.

   GREEN ACRES: Men: Par 4B: White: R Anders (28) B Rochford (19) 11 up.

   GROWLING FROG: Men: Stableford: T Mc Donald 32.

   HEIDELBERG: Stableford: A: B Beauchamp (9) 39. B: S Bllantyne (14) 40. C: R Gowans (18) 40. Hole in one: R Field at 17th.

   HIDDEN VALLEY: Men: Par: G Foley (22) 5 up.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Medal Sep: A/Medal: L Fanning (23) 73. B: L Flett (29) 77.

   HUME VETERANS at Kooringal: Stableford White: A: A Maclean (13) 38. B: R Manitta (16) 33. C: J Melouney (20) 35. D: A Condron (23) 39. Scr: D Kennedy 28.

   HUNTINGDALE: Stableford White: E Guignard (15) 38.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stroke White: A: A Bastin (3) 69. B: M Dinsdale (18) 70.

   KERANG: Women: Stroke: M Dillon (9) 85.

   KEW: Men: Stableford: B Watty (10) 38. D Prior (17) 38 cb. N Byrne (27) 36.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: J Fahey (31) 41.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: A Phelan (11) 36. B: R Gyngell (18) 36. Hole in one: S Dick at 15th. Women: B Holt (32) 37.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: B Prendergast (13) 54. B: R Stockdale (16) 52. C: G Smith (23) 51.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stroke: A: T Wade (22) 76. B/Medal: V Powley (29) 74. C: L McMaster-Smith (45) 79.

   KYNETON: Stableford: N Alldis (13) 32.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: A: K Fearnley (18) 76. B: J Dowie (32) 75.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stroke: Medal Sep: A: G Smith (10) 70. B: T Gay (15) 68. C: B Grieve (26) 64. Women: Yellow: Medal: L Alcock (29) 74.

   LATROBE: Men: Stableford: White: A: A Douglas (10) 40. B: A Currie (16) 38. C: C Hilman (25) 42.

   LONSDALE: Stableford: A: F Hakins (8) 42. B: L White (17) 38. C: N Wheat (22) 38.

   MAFFRA: Stableford: A: G Robbins (10) 36. B: J Shepard (21) 36.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: Medal Sep: J Wilson (28) 78.

   MANSFIELD: Women: Stableford: S Parsons (16) 35.

   MARYBOROUGH: Women: Stroke: Medal Sep: L Burt (22) 78.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: T Kingsford (7) 70. B: M Donnelly (20) 74.

   METROPOLITAN: Men: Stableford: P Lothian (10) 2.

   MILDURA: Men: Stroke: A: W Brice (16) 73. B: R Hubble (24) 67.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: A: B Nichols (21) 39. B: J Evans (30) 34. C: M Starritt (40) 39.

   MORNINGTON: Stableford: A: A Poh (9) 37 cb. B: D Mott (14) 39. C: R Pearce (30) 34.

   MT MACEDON: Stableford: O Kavanagh (29) 40.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Medal: G Bond (22) 67 cb. A: G Burton (20) 70. B: R Fragiacomo (21) 70. C: J Inch (67) 67. Hole in one: G Burton at 5th.

   NORTHERN: Men: Par White: A: A Lazenby (8) 3 up cb. B: R Darkins (14) 6 up. C: R Palmer (24) 3 up. D: J Spence (34) 1 up.

   ORBOST: Men: Stableford: S Robinson (9) 42.

   PAKENHAM: Stableford White: R Shalders (32) 38.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Par: A: P Welsford (3) 3 up. B: A Roberts (15) 2 up. C: D Jennings (21) 1 down. D: M Neave (28) 2 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: T Murray (7) 43. B: I Hollick (19) 38 cb. C: J Lade (33) 39. Kingswood: A: D Bodey (11) 39. B: N Mooney (22) 41. C: A Donaldson (33) 37. Women: Stroke: Medal Sep: J Anstey (21) 74.

   PORTARLINGTON: Women: Stroke: M Siotos (29) 75.

   PORTSEA: Women: Stroke: Medal Sep: J McComb (32) 77.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: T Warren 39.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: D Marshall (17) 37.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Black: J Reed (20) 77 cb.

   RICH RIVER: Women: Stroke: West: Div 1: E Pollock (16) 72. Div 2: F Douglas (22) 72. Div 3: L McGrath (39) 70.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: E Sinco (13) 39 cb. B: G Goven (21) 37.

   RIVERSDALE: Women: Stroke: Medal Sep: A: W Sharpe (13) 75. B/Medal: I Park (22) 74. C: J Fraser (27) 76 cb. Stableford: D Betts (25) 38.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal Sep: A/Medal: A Nightingale (26) 71. B: E Bryant (31) 76. 9-hole: L Pearce (30) 37.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: Medal: J Geng (30) 74.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: A Henderson (9) 37. B: L Irving (22) 37 cb. C: S Renn (32) 38 cb. D: S Rose (42) 35. 9-hole: M D'Elton (42) 19.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: West: A: R Templer (13) 37. B: M Mether (18) 42. Par: East: K Luck (22) 3 up.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A/Medal: E Chapman (19) 75. B: M O'Flaherty (31) 76. C: F Bleeker (38) 77.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: Composite: A: D Farrer (17) 36 cb. B: F Burn (25) 41. Triple Challenge: F Burn (25) 115.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: T Westmore (11) 31.

   SALE: Men: Stroke: Medal: J Henderson (17) 71.

   SEYMOUR: Men: Stableford: G Pell (5) 36. Women: M Bailey (24) 36.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: T Harford (18) 38. B: M Wilkins (19) 36.

   SOUTHERN: Men: Stableford: Medal Sep: Div 1: B Shearer (9) 38. Div 2/Medal: G Button (23) 40.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: P Schonewille (14) 37 cb. B: Z Stevens (27) 40. PM: A/Medal: R Speirs (14) 37. B: G Cain (21) 32.

   STAWELL: Women: Stableford: J McInerney (22) 37.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: B Robertson (20) 36.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: A: S Romari (15) 70. B: J Lucas (18) 75. The Cups: G Rasmussen (28) 68.

   THE HERITAGE: Men: Par: Henley: A: P Ashfield (10) 2 up. B: L Bain (14) 2 up. C: C Peterson (23) 2 up. St John: L Zeina (15) 5 down.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Par White: J McKoy (9) 2 down cb.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: D Morrow (10) 37. B: H Campbell (14) 35. C: J Wood (22) 40. Women: V Fisher (21) 32.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: Medal Sep: T Johnson (26) 29.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: P Olsen (10) 37. B: D McMahon (16) 39. C: A Sutton (36) 37. Gold: A: B Brady (31) 39.

   TORQUAY: Men: Stableford: 4B: J Monagle (19) P Skene (31) 46 cb.

   VICTORIA: Women: Stableford: M Barry (36) 40.

   WANGARATTA: Men: Stableford: G Webster (20) 31.

   WARBURTON: Mxd: Stroke Trophy: White: S Hawke (14) 66.

   WARRAGUL: Women: Stroke: Medal Sep: J Marriott (14) 74. A: S Rose (21) 77. B: P Scott (29) 77. D Campbell (24) 83.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Sep: M Chang (19) 81.

   WODONGA: Men: Stableford: T Triglone (16) 39 cb.

   WOODLANDS: Women: Stroke: V Hamilton (28) 78 cb.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: J Leong (23) 83.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: A: F Love (8) 75. B: S Baker (23) 75. C: C Rogers (36) 77. Stableford: K Harding (13) 30.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal Sep: Lake: P Nitschke (21) 69. Murray: Medal: G Roome (30) 73.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Nursery: B Stanyer (13) 2 up cb.

VIRTUAL GOLF:

   X-GOLF RINGWOOD: Tuesday X-League Rd 3: Hallmark Hackers 2 (+14) bt Wattsi's Warriors 1 (13), Team Moffy 0 (+19) lost to The Shotblokes 3 (+8), Gen Y 2 (+6) bt The Locals 1 (+3).

Golf Month
25 September 2018
June Song and Daniel Gill lead their respective fields at the 2018 Victorian Boys and Girls Championships after 36 holes at Moonah Links. Read more
24 September 2018
The leaderboards for the Victorian Boys and Girls Championships are tight at the top after round 1 at Moonah Links Golf Club today. Read more
25 September 2018
BARHAM: Medley: Stableford: 9-hole: S Macmillan (30) 22. Read more
MyGolf
Golf Victoria