Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stroke: Medal Oct: A: M Fahey (16) 72. B: M Stace (24) 76.

   AMSTEL: Women: Stroke: Medal: Ranfurlie: V Urmston (28) 72.

   ANGLESEA: Par Black: A: G Davis (13) 2 up. B/Medal: G Trethowan (17) 3 up. C: M Preston (25) 2 up.

   AXEDALE: Women: Stroke: Medal: A: T Shanahan (16) 66. B: S Minne (26) 71.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: J Cox (20) 73.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: Ambrose: A Duddridge M Dumbleton M Bradley S Ffrench (13.62) 61.375.

   BARHAM: Women: Stroke: A: J McHale (24) 75. B: G Thorsen (28) 79.

   BELVOIR PARK: Men: Stableford: A: B Guan (7) 37. B: G Long (17) 39. C: A Alston (36) 43. Women: K Yates (40) 40 cb.

   BENALLA: Men: Stableford: A: L Piscioneri (11) 39 cb. B: J Spencer (16) 41 cb. C: G Budd (24) 41.

   BLACK BULL: Medley: Par: N Ciavarella (26) 3 up.

   BOX HILL: Women: Stroke: Medal Oct: A: J Etheridge (22) 72. B: D Lewis (30) 68.

   BRIGHT: Women: Stroke: A: R McGrath (19) 66. B: M Orgill (30) 70.

   BRIGHTON: Women: Stroke: Medal Oct: A: M McGowan (16) 78. B/Medal: R Napolitano (41) 69.

   BROADFORD: Men: Stableford White: A: L Beeson (12) 44. B: R Hadden (22) 42. Women: Stroke: Medal: E Hastie (30) 66.

   BUNDOORA PARK: Women: Stableford: M Schulze (33) 42.

   CAMBERWELL: Women: Stroke: Medal Oct: L Sharkey (30) 65. Div 2: T Arthur (39) 68.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: Medal Oct: J Hillman (27) 73.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: G Best (21) 38. Women: Stroke: Medal Oct: F Kelly (22) L Kitchin (38) 73 to playoff. Scr: F Kelly 95. J Haworth 103.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stableford: S Philip (19) 39.

   CHELTENHAM: Women: Stroke: Medal: V Standfield (20) 70.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Oct: Waverley: A/Medal: S Park (10) 73. B: H Richards (26) 78. C: C Liao (35) 76.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: D Tellefson (23) 34. B: M Brooks (25) 41. C: L Fisher (34) 33.

   COHUNA: Women: Stableford: 4B Agg: L Stone (31) C Murchie (23) 65.

   COLAC: Men: Stroke: K Young (14) 68. Veteran: P Devine (15) 72 cb.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: G Cooper (14) 41. B: P Telfer (23) 49.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: Medal Oct: A: M Goodman (17) 72. B: K Deacon (24) 68. C/Medal: H Butler (34) 66.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stroke: A/Medal: L Kowalski (23) 70. B: F Merson (35) 73.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: E Jusufovic (7) 36 cb. B/Medal: H Glance (16) 37. C: H Procel (21) 37.

   CURLEWIS: Men: Stableford: A: T Lugsdin (8) 38. B: G Burns (14) 43. C: J Bowen (31) 47. Green: A: B MacKenzie (30) 36.

   DENILIQUIN: Stableford: A: N Purtill (15) 39. B: G Gardner (36) 46.

   DEVILBEND: Men: Stroke: Medal Oct: A: G Wilkins (16) 67 cb. B: W Williams (19) 69.

   DORSET: Women: Stroke: Medal Oct: A: H Drake (13) 71. B: J Woolley (34) 72. C: A Van Winsen (44) 76.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stroke: Medal: M Kovac (28) 70. Stableford: A: J Williams (29) 37. B: J Crosby (34) 40. 9-hole: J Hitchcock (45) 15.

   EASTERN: Men: Stableford: South: P Woods (17) 40. North: N Hyland (21) 42 cb. East: N Westbury (31) 49.

   EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1: M Talay (17) 4 up. Div 2: G Logan (26) 4 up cb. Medal Oct: G Logan .

   EASTWOOD: Men: Par White: A: B Wildes (2) 6 up. B: D Wilson (20) 8 up. C: R Hendy (32) 8 up.

   EMERALD: Snr Stableford: J Keys (11) 34.

   EUROA: Men: Stableford: A: M Bowden (13) 41. B: D Fullager (22) 45. Women: Stroke: A: A Smith (15) 75. B: J Collins (28) 70. C: M Cerini (37) 69.

   FINLEY: Men: Stableford: R Sutton (25) 41. Women: Stroke: Medal Oct: G Martin (31) 65. Scr: H Wastle 89.

   FOSTER: Women: Stableford: A: B Warren (9) 27. B: J O'Sullivan (34) 25.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: A: J Gillies (9) 40. B: D Watson (14) 42. C: T Fuhrmann (18) 44.

   GARFIELD: Snr Stableford: A: T Male (8) 39. B: L Artico (21) 38.

   GISBORNE: Women: Stroke: Medal Oct: A: A Alcock (19) 70. B: B Glover (25) 72. Stableford: L Lindberg (21) 33.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Oct: Div 1/Medal: J Rice (22) 74. Div 2: J Seward (39) 77 cb. Stableford: 9-hole: P Tait (45) 17 cb.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal: A: D Lajoie (10) 70. B: J Furlong (13) 67. C/Medal: T Maguire (32) 63.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: J Allan (2) 43. B: D Dickson (21) 42. C: M Martin (30) 40 cb.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: D McGillivray (22) 38.

   HEIDELBERG: Men: Stroke Challenge: Black: N Staples (8) 64. A: D Jury (12) 70. B: P Mason (16) 66. C: K Kendall (22) 66 cb.

   HIDDEN VALLEY: Par: V McNamara (18) 4 up.

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: L Fanning (24) 38.

   HOWLONG: Women: Stroke: A: W Day (18) 71. B: H Sarau (25) 67.

   HUME VETERANS at Kooringal: Men: Stableford White: A: W Jankiewicz (8) 34. B: P Turner (15) 35 cb. C: P Grundy (20) 35 cb. D: J Stantin (27) 45. C'ship: A: K Krishna (12) 64. B: P Turner (16) 67. C: A Barr (20) 68 cb. D: M SIlvio (27) 71. Scr: D Kennedy 50.

   HUNTINGDALE: Stableford Gold: D Campbell (8) 39.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: T Nippress (11) 41. B: P Ford (14) 37. C: B McLeod (18) 37.

   KEW: Men: Stroke: Medal Oct: A: P Kerr (9) 70. B: W Perrett (19) 67. C: M Smith (32) 66. Stableford Gold: B Thompson (31) 45.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford Trophy: White: A: J Danaher (8) 40. B: A Garlepp (16) 40. C: N Schink (22) 40. Cup: G Peake (27) 80.

   KILMORE: Men: Stableford: M Smith (11) 39. Women: B Gunn (27) 37.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: L Pritchard (+1) 38. B: N Chandler (22) 36. Women: H Dillon (32) 39.

   KYNETON: Men: Stableford: 4B Agg: N Williamson (6) P Robinson (4) 67.

   LAKES ENTRANCE: Stroke: Medal: R McPhee (33) 70. T Barlow (20) 71.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: J Casanelia (32) 40. A: G Smith (9) 38. B: C Gamvrellis (17) 40. C: P McKenzie (30) 44 cb.

   LANG LANG: Women: Stroke: Medal: S Purser (27) 72.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: S McCarthy (2) 44. B: P Macey (16) 40. C: J Nota (35) 44.

   LEONGATHA: Women: Stableford: A: M Berry (16) 31. B: M Martin (33) 31 cb. C: E Gedye (45) 35.

   LONSDALE: Men: Stableford: C Fraser (11) 41. B Smith (17) 41. B Maddern (22) 40.

   MAFFRA: Men: Stroke: A: J Gray (11) 69. B: J Shepard (21) 67.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: Medal of Medallists: G Matthes (20) 71. E McKnight (30) 71 cb.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Medal Oct: J Boyle 63. J Stone 66. J Allen 66. Scr: J Stone 81. Stableford: 9-hole: H Schaeche (40) 16.

   MANSFIELD: Women: Stableford: M Foster (35) 42.

   MELTON VALLEY: Men: Stroke: A: A Simpson (10) 71. B: B Slocombe (18) 65.

   METROPOLITAN: Men: Stableford White: T Smith (12) 40.

   MILDURA: Men: Stroke: A: J Green (16) 70. B: S Reberger (19) 68.

   MOE: Women: Stableford: A: G Young (23) 35. B: J Blandford (35) 37.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: 2B Agg: M Henney (24) C Edwards (31) 60.

   MORNINGTON: Stroke: A: D Mott (12) 68. B: A McDonagh (18) 66. C: C Marriott (34) 66.

   MT MACEDON: Men: Stableford White: A: P Sinclair (8) 36. B: G Bysouth (24) 39.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Medal: B Parish (32) 61. A: S Patterson (12) 66. B: B Steggall (26) 63. C: R Fowler (31) 64.

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: Medal Oct: A: J McIndoe (20) 77. B/Medal: F Henson (34) 71.

   NEWRY: Women: Stroke: Medal Oct: L Morgan (21) 71.

   NORTHERN: Stableford: A: M Hooke (11) 41. B: J Gulifa (18) 41. C: P Drummond (23) 42. D: F Tenace (28) 40 cb.

   OAKLEIGH: Women: Stroke Black: T Gardner (20) 61. Stroke: 9-hole: H Lolas (37) 27.5.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: P Ellerton (22) 41. B: D Mc Minimee (22) 42.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford: A: J Warbrick (9) 37. B: G Nichols (11) 36. C: A Crowe (17) 40. D: A Trebilco (22) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: J Webb (6) 41 cb. B: P Dalton (16) 42. C: L Pietralla (36) 45. Kingswood: A: D Lang (15) 39. B: K Wilson (19) 38. C: B Craib (25) 37 cb.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: A Schofield (24) 33.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: J Cogger (20) 39 cb. B: P Peacock (23) 41. C: C Butler (38) 39 cb.

   PORTLAND: Women: Stroke: Medal Oct: B Bibby (18) 72.

   PORTSEA: Women: Par: L Bassett (31) 3 up.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: R Rowe 41.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: P Walker (9) 41 cb.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Medal Oct: Black: A/Medal: J Mackie (18) 67. B: I Wylie (22) 74. Women: Stroke: Medal: D Findlay (18) 71.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: B Condon (9) 41. B: R Klos (18) 41. C: A Kaszubski (28) 40 cb.

   RIVERSDALE: Women: Stroke: Medal Oct: A: R Peschke (18) 69 cb. B/Medal: S Yau (20) 66. C: L Grant (31) 67. Trophy: I Park (19) 147. Stableford: H Coles (45) 39.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal Oct: A/Medal: C Robson (26) 66. B: K Kenny (37) 69. 9-hole: P Foster (42) 37.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: A: M Hogan (23) 69. B: J Geng (30) 69. C: A Marshall (34) 74.

   ROSANNA: Women: Stableford: 4B: L Pickles (32) J Hebden (12) 52.

   ROSEBUD PARK: Women: Par: J Johnson (33) 1 down.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: East: A: J Carden (7) 34. B: P Gray (27) 37. Stroke: West: A: H Brodie (3) 78. B: S Neil (11) S Hendy (26) 71 to playoff. Scr: S Ellery 76.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: J Lee (6) 31.

   SALE: Men: Stableford: A: J Wake (14) 37 cb. D Shaw (9) 37. B: K Curtis (16) 36 cb. B Goodison (24) 36.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford: J Hawes (15) 39. Women: L Vague (24) 29.

   SEYMOUR: Men: Stableford: A: J Porter (13) 39. Women: D Gratton (33) 41.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: 4B: R Creamer (30) J Kneebone (22) 49 cb.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: I Lewis (18) 39. B: K Mier (25) 39.

   SOUTHERN: Men: Stroke: Div 1: P Bengough (11) 68. Div 2: B Fraser (20) 65. Div 3: N Seedsman (28) 68.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: P Schonewille (7) 35. B: K Perera (23) 36 cb. PM: A: S Adams (14) 39. B: R Turnbull (25) 39.

   STAWELL: Women: Stableford: J McInerney (21) 41.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: G Hales (34) 44.

   SUNSHINE: Women: Stroke: D Darch (27) 73.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: A: J Cummins (12) 72. B: K Spiby (30) 73. The Cups: L Leudar (19) 63.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: W Botha (6) 39 cb. B: S McPhee (16) 40. C: D Deltondo (23) 39.

   THE NATIONAL: Medley: Par Long Island: Black: P Gompertz (14) 5 up.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stroke: K Donchi (21) 69 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: G Taylor (7) 36 cb. B: J Taylor (13) 37. C: C McMahon (30) 36 cb. Women: A: C Parkin (19) 38. B: J Fitzpatrick (26) 36 cb.

   TIRHATUAN: Women: Stroke: Medal Oct: A: T Johnson (26) 79. B/Medal: L Mannix (30) 75.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: D McMahon (14) 40. B: T Stokes (15) 39. C: A Michalowsky (25) 41. Gold: L Rickard (25) 38.

   TORQUAY: Men: Stableford: 4B: G Libbis (12) D Forsyth (16) 48. Women: C Farrow (Rossdale 37) J Rae (Rossdale 28) 50.

   TRAFALGAR: Women: Stroke: Medal Oct: T Mumford (31) 73.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Oct: A: R Ballan (18) 78. B/Medal: L Cornfield (29) 77.

   WHITTLESEA: Men: Stroke: A: J Hassall (10) 72. B: F Russell (12) 67. C: M Lierse (30) 73.

   WODONGA: Men: Stableford: A McCulloch (23) 40.

   WONTHAGGI: Women: Stableford: A: M Johns (12) 29. B: L Bentick (31) 37.

   WOODLANDS: Women: Stroke: Medal Oct: A/Medal: J Ashman (16) 69. B: L Gilchrist (35) 74.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: C Dumont (20) 71 cb.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: Gentsome: M Thorley J Finlayson C Rogers L Falconer 58.625.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: L Lidgerwood (24) 37. B: N Stone (31) 39.

   YERING MEADOWS: Men: Stroke: Medal Oct: Valley: M Ambler (23) 67. Stableford White: B Liddell (31) 36.

 

 

VIRTUAL GOLF

   X-GOLF RINGWOOD: Tuesday X-League Rd 7: Wattsi's Warriors (-5) d Gen Y (0), Hallmark Hackers (-3) drew The Shotblokes (-7), Team Moffy (-1) d The Locals (+2).

17 November 2017
Australia's Sarah Jane Smith has franked a consistent year by leaping to the lead in the LPGA Tour's season finale, the CME Group Championship in ... Read more
17 November 2017
Australia's Scott Hend is just a shot from the lead in the European Tour's season-ending Dubai World Championship after an opening 66. Read more
19 November 2017
ALEXANDRA: Stableford: A: D Silverman (14) 41. B: L Wilson (22) 44. Women: B Lopez (26) 31. Read more
MyGolf
Golf Victoria