Victorian club golf results - Wednesday

 

   AMSTEL: Women: Stroke: Ranfurlie: A/Medal: C Adams (21) 68. B: S McMillan (25) 70.

   ANGLESEA: Stableford Black: A: A Daffy (5) 38. B: D Gough (21) 38. C/Medal: M Preston (24) 39.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: I Richardson (17) 62. B: D Hand (19) 64.

   AXEDALE: Women: Stableford: 4B Agg: R Griffin (24) M Dunn (31) 72.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: Medal Nov: A: J Cox (20) 71 cb. B: C Carless (40) 71.

   BACCHUS MARSH WEST: Senior Medley: Stroke Black: M McHugh (25) 64.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: A Scr: S Wood 82. B Scr: H Morrison 88. C Scr: C Frazer 107 playoff. A: F Gray (13) 71 cb. B: H Morrison (20) 68. C: P Howe (43) 72.

   BARHAM: Women: Stroke: A: L Howard (26) 74. B: S Robertson (32) 72.

   BARWON HEADS: Men: Stableford Black: G Caldwell (18) 41. Stableford: I Redpath (11) 42.

   BENALLA: Men: Stableford: A: D Crothers (+2) 40. B: D Triffett (21) 43. C: K Donnelly (25) 41.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: V Agnello (27) 34.

   BLACK BULL: Men: Par: R Carroll (17) 3 up.

   BOX HILL: Women: Stroke: Medal Nov: A/Medal: M Moore (17) 71. B: D Lewis (29) 74. C: J Long (30) 73. Medal of Medallists: M Moore (17) 71.

   BROADFORD: Men: Stableford White: G Kirk (15) 39. B Milne (22) 38. R McDonald (27) 38. Women: Stroke: C'ship: A Hackett (13) 85. M Campbell (18) 70. L Caines (30) 71.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Medal Nov: A/Medal: S Cassidy (16) 66. B: T Meade (39) 79.

   CAMBERWELL: Women: Stroke: Div 1: B Green (33) 70. Div 2/Medal: L Crosbie (35) 69.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: Medal: J Lambell (25) 70.

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stableford: 4B: G Grant (22) W Boulton (30) 44. Women: L Michelle (26) K Pitcher (32) 45.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: P Collings (31) 73.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Brooch: T Jess (39) 68. A Scr: R Hamilton 86. B Scr: L Thomas 94. C Scr: N Pugh 100.

   CHELTENHAM: Women: Stroke: Medal: V Standfield (19) 69.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stroke: Churchill Park: A: J Ward (15) 70. B: E Moore (24) 72. C: M Treloar (35) 73. Medal Nov: J Ward (15) 70. Medal of Medallists: J Ward (15) 70.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stroke: A: D Tellefson (23) 78. B: S Fifer (29) 73. C: P Caarels (43) 78.

   COHUNA: Women: Stableford: K Peace (20) 36.

   COLAC: Stableford: G Currington (9) 39.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: P Goddard (16) 40.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: Medal Nov: A: J Bull (15) 75. B: S Stow (22) 71. C: H Butler (32) 69. Medal: H Butler (32) 69.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: A: M Mott (30) 37. B: I Kuffer (41) 36.

   CRANBOURNE: Men: Stableford Black: A: G Tocknell (10) 40. B/Medal: R Smith (18) 42. C: M Rostiker (36) 42.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: M Condie (9) 41. B: B Brodie (18) 40 cb. C: R Kerger (27) 41. Green: J Quirk (21) 44.

   DEVILBEND: Men: Par: Medal Nov: A: V Vunimasi (8) 4 up. B: A Weir (23) 7 up.

   DORSET: Women: Stroke: Medal Nov: H Drake (13) 76.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A: C Lister (18) 35. B: M Jolley (36) 36. 9-hole: P Dixon (45) 18.

   EASTERN: Men: Par: South: G Duthie (20) 4 up. North: W Cawood (27) 4 up cb. East: A: A Leitl (12) 3 up. B: R Prior (22) 8 up.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1/Medal: B Kirkby (12) 42. Div 2: R HALL (22) 37 cb.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: G Spicer (9) 40. B: N Mills (20) 41. C: L Hellier (22) 38.

   EUROA: Men: Stableford: A: J Moran (14) 42. B: R Attoni (26) 44. Women: Stroke: A: F Edwards (19) 72. B: J Collins (23) 72. C: D Cox (38) 72.

   FINLEY: Women: Stableford: J Delmenico (25) 37.

   FOSTER: Women: Stroke: Medal of Medallists: A: B Britten (23) 75. B: J Bacon (29) 78. Scr: R Galloway 88.

   GARDINERS RUN: Men: Stableford: A: B Wadsworth (13) 43. B: P Kennedy (20) 43.

   GISBORNE: Women: Stableford: A: J O'Connor (13) 38. B: M Gordon (26) 36.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Nov: W Hunter (41) 69. S McInerney (22) 70.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: A: D Lajoie (10) 70. B: J Tscharke (15) 67. C: J Anderson (22) 71.

   HAMILTON: Women: Stroke: A: G Griffin (21) 73. B: S Vickery (32) 66.

   HEIDELBERG: Stableford: A: A Costantini (10) 47. B: J Heenan (16) 43. C: K Krahe (19) 43.

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: 4B: E Dunk (11) B Jeffers (40) 48.

   HORSHAM: Men: Par: A: R Gilmartin (9) 3 up. B: Z Taylor (15) 4 up cb. C: K Jenkinson (25) 6 up.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: T Tan (17) 42.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: P Challman (12) 38. B: P Ford (14) 38. C: J Fitzgerald (23) 34.

   KERANG: Women: Stroke: R Willoughby (20) 93.

   KEW: Men: Stableford White: A: V Piccolo (13) 38. B: I Tindley (16) 39. C: B Gravell (20) 45.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: B Rhodes (7) 41. B: J Peirce (13) 43. C: B Coyne (22) 42.

   KILMORE: Men: Stroke White: A: J Ioannidis (16) 66 cb. Women: Stableford: Medal of Medallists: A/Medal: C Andersen (10) 71. B: P Wanneck (29) 78 cb.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford White: A: D Bouyer (12) 40. B: G Pettigrew (19) 37 cb. Women: J McLachlan (18) 35 cb.

   KOORINGAL: Medley: Stableford: 9-hole: M Bennett (13) 19.

   KORUMBURRA: Women: Stroke MM: Green: A/Medal: B Twite (24) 74. B: B Thomson (35) 78.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Par White: A: S Attardi (10) 4 up cb. B: M Percy (16) 3 up. C: W Reuther (24) 3 up.

   KYNETON: Stableford: C Dawes (23) 37.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: Medal Nov: A: N Martin (10) 73. B: V Gilbert (37) 71.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: S Diserio (31) 41. A: C Schwen (12) 42. B: J Olszewski (14) 44. C: R Erwin (29) 43.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: C Gibb (8) 41. B: P MacKenzie (18) 40. C: K Harvie (19) 44. Hole in one: P Biddington at 9th.

   LEONGATHA: Women: Stroke: Medal Nov: A/Medal: W Parker (15) 76. B: T Owen (19) 79. C: J Brownlie (33) 76. Scr: J Brownlie (33) 109. Stableford: M Gartner (42) 25 cb. Stroke: Medal of Medallists: W Parker (15) 76.

   LONSDALE: Men: Stableford: A: P Heseltine (15) 41. B: D Puiatti (16) 45. C: G Dunn (28) 44.

   MAFFRA: Stableford: A: G Charlton (5) 39. B: H Hooft (21) 46.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: Medal Feb: R Howell (35) 72.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Medal Nov: J Stone 61. S Castles 66. Scr: K Croagh 94. Stableford: 9-hole: H Schaeche (40) 18.

   MANSFIELD: Women: Stableford: D Sedgman (16) 37 cb.

   MARYBOROUGH: Stroke: Medal Nov: A: D Bauer (18) 73. B: K Mullane (26) 76.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: P Phyland (16) 68. B: S Miller (30) 64.

   MILDURA: Men: Stableford White: A: R Briggs (13) 39. B: G Tulloch (23) 38.

   MOE: Women: Stroke: A: L Bates (17) 80 cb. B: K Savige (30) 80 cb.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: A: K Buckley (11) 74. B: J Hodges (26) 72. C: A Gallagher (31) 71.

   MORNINGTON: Men: Par: A: L Stait (7) 6 up. B: M Scott (17) 3 up. C: G Rotteveel (21) 5 up.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: I Jubb (9) 50.

   MORWELL: Women: Stableford: 4B: I Yoshimura (21) L French (33) 39. 9-hole: T Reside (37) 12.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Medal: M Thraves (29) 63. A: S Gray (20) 66. B: G Aspinall (25) 67. C: R Johnson (34) 68.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: A Sparks (31) 41.

   NORTHERN: Stableford: A: M Hooke (11) 40. B: P McNamara (15) 47. C: P Hastie (19) 44. D: P Tyler (27) 42.

   NUMURKAH: Women: Stroke: A/Medal: T Clouston (8) 72. S Trimble (36) 74.

   OAKLEIGH: Women: Stableford: M Ling (33) 38. 9-hole: J Willcox (39) 18.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: C Crowle (17) 40. B: B Moffitt (28) 42.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: G Yeomans (17) 41.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Kingswood: A: R Moore (8) 40 cb. B: D Martin (20) 39 cb. C: B Nelson (29) 36 cb. Stableford Peninsula South: White: A: G Millar (15) 42. B: P Eaton (21) 42. Blue C: J Battersby (36) 47.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: Medal of Medallists: F Morris (13) 76. S Brown (24) 75 cb.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: P Worsley (40) 34. Stroke: A: L Blomley (18) 76. B: D Emerson (25) 73. C: S Kearton (31) 75.

   PORTLAND: Women: Stroke: Medal Nov: A/Medal: M Hayden (15) 70. B: J Burke (30) 72.

   PORTSEA: Women: Stroke: Medal Nov: L Rollnik (21) 72.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Medal Nov: Black: A: M Taskovski (5) 60. B: P Williamson (29) 72. Women: Stroke: M Cole (16) 69.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stableford White: L Tucker (45) 30 cb.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: T Rauert (12) 36 cb. B: B Szalkai (17) 45. C: G Ovens (22) 44.

   RIVERSDALE: Women: Stroke: Medal Nov: A: M Munro (12) 71. B/Medal: A Lyons (24) 66. C: J Silk (31) 68. Medal of Medallists: A Lyons (24) 66. Stableford: B Shatten (26) 36 cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stableford Green: A: C Andrews (27) 41 cb. B: K Brown (39) 40. 9-hole: K Serrano (36) 18.

   RIVERVIEW: Women: Stableford: A: E Homsey (22) 37. B: J Bergman (25) 34. C: B Blake (34) 39. 9-hole: J Franklin (30) 15.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: L Rose (10) 38. B: T Cuff (19) 40. C: J Oates (29) 43. D: G McMeekin (40) 36.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: Medal Nov: North: A: M Gordon (10) 35. B/Medal: G Ledwidge (18) 36. C: G McGough (29) 34. Stroke: South: A/Medal: J Byrne (11) 69. B: I Stranger (18) 70. C: A Wilson (23) 72.

   ROSEBUD PARK: Women: Stableford: G Bawden (30) 33.

   ROSSDALE: Women: Stableford: 2B multi: L Cunningham (38) S Ferguson (40) 76.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: 4B: J Reed (10) T Jowett (13) 9 up. Family 4B: L Smibert (27) L Cotton (36) 5 up.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: R Rooney (5) 20 cb.

   SALE: Men: Stableford: A: I Glover (15) 43. G Angel (12) 40. B: B Wiggins (28) 38 cb. T Hickling (29) 38.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: P Anderton (6) 37. B: L Boicos (14) 37. C: N Fitzpatrick (23) 35.

   SEYMOUR: Men: Stableford: J Ryan (21) 40. Women: S Cresswell (19) 39.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: A: N Pollock (20) 37 cb. B: L Eadie (27) 41.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: S Paterson (8) 38. B: P King (25) 43.

   SOUTHERN: Medley: Stableford: A: M Sjostrom (14) 41 cb. B: R Hookway (21) 41. C: T Nott (24) 38.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: M Reid (13) 39. B: B Markey (30) 37 cb. A: T Hargreaves (7) 38 cb. B: J Lynch (19) 40.

   STAWELL: Women: Stableford: Div 1: J MacPherson (19) 39. Div 2: K Lipovas (25) 37.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: M Orr (23) 39.

   SUNSHINE: Women: Stableford: Medal Nov: E Batten (23) 33 cb.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Cups: M Cocks (24) 62. The Dunes: A: A Greenlees (5) 67. B: G Terry (18) 71.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: R Cortese (5) 40. B: J Goldblatt (15) 38. C: R Arrowsmith (28) 36 cb. St John: R Baker (16) 43.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: H Friend (22) 70. Moonah: E Koco (10) 68. Ocean: J Wright (8) 68. Old: D McMahon (15) 67.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: A: J McKoy (10) 39. B: D Yelland (26) 39 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: P Earles (8) 41. B: L Doyle (14) 41. C: D Crake (17) 39. Women: A: A Mayes (19) 35 cb. B: J Fitzpatrick (23) 38.

   TIRHATUAN: Women: Stroke: Medal Nov: A: G Johnson (30) 78. B: I Bettonvil (34) 72.

   TOCUMWAL: Men: Par: 4B: D Smith B Wilson (20) 8 up.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: G Fletcher (12) 42. B: D Condom (17) 41. C: L Hathaway (21) 42. D: D Guiney (24) 42. Visitor: R Allan (Wattle Park 24) 43. Resort: D Jennings (22) 42.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: A: S Rogers (22) 39. B: H Keith (36) 37.

   TRARALGON: Women: Par: G Wight (22) 2 up.

   VICTORIA: Women: Par: S Burton (24) 3 up.

   WANGARATTA: Men: Stableford: A Thomson (34) 46. 9-hole: J Millman (36) 19.

   WARBURTON: Mxd: Stroke White: J King (33) 68.

   WARRNAMBOOL: Women: Stroke: A: K Jenkins (18) 70. B: K Elvish (27) 73.

   WHITTLESEA: Stroke: Medal Nov: A: R Yates (7) 72. B/Medal: M Mc Ginty (15) 68. C: G Ridd (22) 72. Women: B Castle (27) 74 cb.

   WODONGA: Men: Stableford: L Bell (22) 43.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: Medal Nov: A: I Walsh (19) 75. B/Medal: J Loughran (25) 74. C: S Jagoe (37) 76.

   WOODLANDS: Women: Stableford: M Rudd (22) 37.

   WOORAYL: Women: Stroke: Medal Nov: A: P Lancaster (19) 80. B: H Sullivan (22) 81. C: I Giliam (33) 78.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: A: M Thorley (17) 72. B: H Grant (25) 72. C: C Ryan (35) 79. Stableford: J Fleming (29) 36.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Lake: Medal: A Buckley (14) 73. Murray: Medal: N Stone (30) 69.

   YEA: Men: Stableford: Challenge: M Spagnolo (9) 35. Women: M Gill (16) 37.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: M Alberts (18) 41. Stableford White: K Mark (34) 35 cb.

18 February 2018
Ballarat and Port Fairy hosted regional qualifying rounds today for the Vic Four-Ball. Read more
16 February 2018
For a second consecutive day, Jin Young Ko ruled Kooyonga, and the South Korean superstar has a three-shot buffer over the rest of the field at the ... Read more
18 February 2018
ALTONA LAKES: Men: Stroke: A: K Elers (7) 65 cb. B: L Hall (16) 63. C: R Hibben (22) 65. Women: D Griffin (21) 65. Read more
MyGolf
Golf Victoria