Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stroke: Ambrose: M Fahey (16) B Doyle (24) 63.

   AMSTEL: Women: Stableford: Ranfurlie: A: D Bobetic (22) 39. B: L Stewart (27) 30 cb.

   ANGLESEA: Stableford: A: D Calvert (10) 47. B: L Cooper (18) 44. C: D Cook (22) 44. D: A Sutherland (29) 46.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: G Vesey (16) 63. B: G McKenzie (24) 69.

   AXEDALE: Women: Par: A: R Griffin (23) 3 up. B: C Jacobs (39) 3 up.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: A: K Caple (19) 71 cb. B: W Lewis (28) 68.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: S Garnar (24) 40.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: Canadian Foursome: A: S Plowman P Holmes 38. B: L Kurrle T Archibald 33.

   BARHAM: Women: Par: A: J Wall (0) 72 up. B: G Sheldrick (35) 71 up.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: 4B: D Starkey (17) K Shiells (10) 48. MV: G Ludlow (13) D Birkill (7) 45.

   BELVOIR PARK: Men: Stroke: A: R Droney (10) 71 cb. B: W Badke (17) 67. C: P Schneider (25) 65. Women: B Savy (24) 69 cb.

   BENALLA: Men: Stableford: A: J Spencer (14) 44. B: P Purcell (17) 44. C: B Macarty (28) 41.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stroke: Canadian Foursome: M Crawford (13) D Gipp (20) 71.62.

   BLACK BULL: Men: Stroke: Medal Nov: G Charlton (5) 70.

   BOX HILL: Women: Stroke: A: J Atkins (18) 69. B: J Waltham (26) 68. C: A Foster (40) 75.

   BRIGHTON: Women: Stableford: A: R Baernrteuthe (22) 38. B: J Mayberry (32) 41. 9-hole: K Marriott (32) 17.

   BROADFORD: Men: Stableford White: G Kirk (15) 42. R Davies (32) 41.

   CAMBERWELL: Women: Stroke: Div 1: J Cohen (26) 73. Div 2: S Cauchi (38) 70. Medal of Medallists: T Arthur (37) 71.

   CAMPERDOWN: Women: Par: D Narik (25) 4 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stroke: K Greig (17) 69 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: P Barr (21) 72. C'ship: N Mitchell 284. P Barr 302. L Kitchin 361. Hcp: N Mitchell (17) 233.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stroke: American Foursome: Waverley: K Ellis M Blight 69.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: Trophy: N Cope (39) 38. A: G Valente (25) 34 cb. B: L Heenan (32) 36 cb.

   COHUNA: Women: Stableford: M Smith (16) 34 cb.

   COLAC: Stableford: B: P Lucas (14) 41.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: P Dawson (16) 40. B: B Andrews (19) 43.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: A: M Goglia (17) 72. B: J Fitzgerald (19) 72. C: A Hughes (34) 76 cb.

   COROWA: Women: Stroke: A: J Pavey (18) 70. B: G Handberg (26) 69.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stroke: A: V McCall (23) 76. B: L Sleep (41) 71.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: W Breakwell (9) 40. B: M Dubuisson (14) 45. C: P Grosman (29) 44.

   CURLEWIS: Men: Par White: A: R Wilson (12) 5 up. B: J Board (15) 6 up cb. C: P Lewis (28) 7 up. Green: G Blood (35) 9 up.

   DEVILBEND: Men: Par White: A: S Edmonston (11) 6 up. B: H Williams (28) 5 up.

   DORSET: Women: Stableford Yellow: P Catling (40) 45.

   EASTERN: Men: Stableford: North: A: I Iedema (13) 37 cb. B: E Goodsir (20) 38 cb.

   EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1: J Graham (19) 5 up. Div 2: A Houghton (30) 3 up.

   EASTWOOD: Men: Stroke: Medal Nov: A: C Burch (12) 70 cb. B: G Lane (18) 69 cb. C: G Paterson (36) 68. Medal of Medallists: B Emmerson (18) 73. Medal Oct: T Broadley (19) 72.

   EMERALD: Snr Par: Bisque: N Whiteside (26) 8 up.

   EUROA: Men: Stableford: A: J Huddle (18) 42. B: J Garrard (20) 42.

   FINLEY: Men: Stableford: P Pinnuck (9) 41. Women: Irish Team: G McCullough (30) S Pyle (14) G Henderson (20) J Dean (17) 84.

   FOSTER: Women: Stroke: A: R Galloway (13) 73. B: D Berryman (38) 72. Scr: R Galloway 86. C'ship: A: R Galloway 269. B: B Britten 299. C: K Morris 324.

   GARDINERS RUN: Mxd: Par White: A: S Fregon (10) 5 up cb. B: B Hughes (24) 6 up.

   GISBORNE: Men: Stableford White: L Glover (20) 38. Women: A: M Stoettrup (13) 41. B: M Gordon (25) 45. C: L Delavey (42) 42.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: C Tonkin (10) 41. B: B Hicks (17) 45. C: T Maguire (30) 40 cb.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: W Parkes (12) 42. B: B Rossiter (20) 42. C: B Johnson (29) 38 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: W Cowher (18) 37.

   HAMILTON: Women: Par: A: C Brinkmann (19) 4 up. B: M Clarke (29) 4 up.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: Div 1: L Fouracre (31) 34. Div 2: M Sims (37) 36.

   HEIDELBERG: Stableford White: A: J Heggie (11) 41 cb. B: B McRae (16) 42. C: P Wegener (23) 42 cb.

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: 2B multi: T Wangeman (16) L Rogers (44) 53.

   HORSHAM: Men: Stableford: A: G Magor (6) 41. B: K Walsh (12) 38 cb. C: D Salter (23) 40 cb.

   HOWLONG: Women: Par: A: G O'Halloran (11) 3 up. B: S Rose (43) 8 up.

   HUNTINGDALE: Men: Par: D Murray (18) 5 up.

   KERANG: Women: Stableford: M Cameron (16) 39. 9-hole: C Dear (21) 21.

   KEW: Men: Stableford White: A: P Gebert (8) 39. B: M Carr (18) 42. C: J Germano (21) 40.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: B: A Garlepp (15) 41. C: R Cheater (27) 41.

   KILMORE: Men: Stableford White: A: B Archbold (19) 39. B: G Marshall (21) 40. Women: T Grinter (22) 33 cb.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: J Salvado (8) 36 cb. B: J Holding (21) 39. Women: E Preston (27) 37.

   KOORINGAL: Medley: Stableford 9-hole: White: P Richardson (23) 20.

   KORUMBURRA: Women: Stableford Green: Div 1: J Blackmore (32) 38. Div 2: V Enbom (33) 33.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: A: M Laurenson (13) 39. B: J Baurler (15) 37. C: M Butler (29) 40.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stroke: A: J McHale (21) 69. B: L Haw (39) 67.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: A: R Percival (13) 40. B: M Maxwell (29) 43. Stroke: Medal of Medallists: R Percival (13) 68.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: J Lovett (24) 37. A: G Smith (8) 36. B: R Bone (20) 38. C: G McGregor (21) 43.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: B Mathews (11) 41. B: L Tier (14) 42. C: P Unger (24) 41.

   LONSDALE: Men: Stableford: A: S Prior (15) 41. B: J Goodman (20) 41. C: F Andrews (25) 42.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: G Robbins (10) 42. B: R Lestrange (18) 41.

   MALVERN PARK: Women: Stableford: A: I Hussey (28) 45. B: J Thomas (34) 41. C: M Harris (43) 40. Stableford: 9-hole: J Hocking (25) 22. Stroke: Medal of Medallists: J Thomas 65.

   MANSFIELD: Women: Stroke: Div 1: S Sargent (18) 67. Div 2: N Coffey (33) 68.

   MARYBOROUGH: Stableford: M Patten (25) 35.

   MELTON VALLEY: Stableford: A: T Kingsford (4) 42. B: R Savage (22) 43.

   METROPOLITAN: Men: Stableford: D Abraham (14) 36.

   MOE: Women: Stableford: A: A Williams (22) 36. B: M Passey (45) 38. Stroke: Medal of Medallists: P Dyt (30) 74.

   MORNINGTON: Men: Stroke White: A: E Chess (6) 68. B: M Freston (18) 64. C: G Newnham (29) 41. Stableford 54-hole C'ship: E Chess (6) 122.

   MORTLAKE: Super Veteran: Stroke: 12-hole: M Hampson (13) 49.

   MT MACEDON: Stableford: D Angarano (18) 38.

   MT MARTHA: Men: Stableford: C Bond (21) 48.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: G Veldman (23) 35.

   NORTHERN: Stableford: A: J Rhodes (9) 45. B: R Righton (15) 40. C: R Gacesa (23) 45. D: H Copeland (26) 39.

   NUMURKAH: Women: Stableford: N Dalton (12) 37.

   OAKLEIGH: Women: Stableford: 4B: M Gibson (24) P Lagastas (39) 44. 9-hole: J Willcox J Carroll (39) 21.

   ORBOST: Men: Stableford: H Sederlan (26) 38.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: G Clymo (22) 39. B: R Zomer (28) 42.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: C Little (6) 39. B: D McCullough (16) 43. C: K Forge (25) 45. Kingswood: A: L Wood (13) 38. B: D Martin (19) 37. C: R Smith (24) 41.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: 54-hole C'ship: A Scr: T Robinson 264. A: T Robinson (13) 228. B Scr: S Brown 289. B: S Brown (22) 217. C Scr: L Ward 317. C: M O'Brien (32) 228. D Scr: L O'Neil 343. D: L O'Neil (34) 238.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: J Webber (17) 36 cb. B: J Murrihy (29) 41. C: F Stone (33) 43.

   PORTLAND: Women: Par: A: J Shepherd (20) 1 up. B: H Webb (32) 1 up.

   PORTSEA: Women: Stableford: 4B: V Colliver (15) B Holt (31) 46. Hole in one: V Cooper at 16th.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: K Noy (31) 39.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Par: A: R Prero (13) sq. B: M Heffernan (24) 3 up. Women: B Richards (40) 2 down.

   RICH RIVER: Women: Stableford: East: Div 1: H Gunstone (17) 38. Div 2: C Ross (27) 40. Div 3: A McPherson (37) 45.

   RINGWOOD: Men: Stroke White: A: B Condon (8) 68 cb. B: A Peake (17) 62. C: D Blyth (26) 68.

   RIVERSDALE: Women: Par: A: S Murphy (18) sq cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: P Mason (33) 66. Scr: D Jacobs 88. 9-hole: Y Hutchinson (34) 36.

   ROSANNA: Women: Stroke: A: H Wood (13) 69. B: H Hillard (24) 65. C: P Mellerick (29) 68. Stableford: R Shaw (37) 37.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: A Lauder (24) 41. North: A: C Mew (4) 40 cb. B: P Cass (19) 39. C: M Katramados (30) 38 cb. Hole in one: R Mogg at 4th.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Medal of Medallists: White: J Johnson (34) 73. Scr: L Leudar 101.

   ROSSDALE: Women: Stableford: 4B: J Williamson (25) B Orfanellis (36) 46. MV: C Disher (16) K Canning (45) 41 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: Gentsome: East: M Trumble C Nicolson J Stone J Berry 94. West: S Bernard H Lovett C Harvey R Cutts 103.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: G Letson (11) 21.

   SAFETY BEACH: Stableford: C Whittingham (20) 44.

   SALE: Men: Stroke: A: S Faux (16) 63. I Doggett (16) 64. B: G Lear (18) 61. C Rintoul (17) 67.

   SANDRINGHAM ASSOCIATES: Stroke: Medal Nov: A Talacko (32) 64. A: J Wheatley (28) 70. B: A Talacko (32) 64. C: S King (39) 66. Stableford: 9-hole: C Sutherland (39) 20.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: Trophy: Div 1: S Moore (21) 39 cb. Div 2: A Farrell (30) 37.

   SOUTHERN: Men: Stroke: Div 1: M Lloyd (8) 65. Div 2: J Perry (16) 64. Div 3: K Barrett (30) 65.

   SPRING VALLEY: Men: Stroke: A: R Spiers (14) 68. B: P Scurrah (29) 66. A: L Vun (16) 71. B: J Lynch (20) 70. Medal Nov: P Scurrah (29) 66.

   STAWELL: Women: Par: Div 1: T Dignan (20) 5 up. Div 2: E Balle (29) 2 up.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: C Gennari (36) 44.

   SUNSHINE: Women: Stableford: M Boorer (35) 37.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Cups: P Day (21) 64. Ambrose: The Dunes: T Steward (+3) C Carter (18) 64.25.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: A McHarry (8) 36. B: S McPhee (15) 43. C: G Macleod-Smith (20) 36. St John: A: A Dinardo (5) 40. B: N Schiavello (13) 33. C: J Mafrici (21) 40.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Moonah: C Craigie (26) 37. Old: K Okalyi (26) 41.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: P Robertson (18) 44.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: N Walsh (2) 39. B: D Winsall (13) 38 cb. C: B McDougall (20) 39. Women: A: A Gourley (14) 36. B: T Robertson (23) 34.

   TOCUMWAL: Men: Stableford White: A: A Dale (6) 42. B: A Adams (16) 44. C: K Morey (18) 40. D: W Tendeson (26) 39. Gold: G Sharp (34) 36.

   TORQUAY: Men: Stroke: A: G Mifsud (10) 66. B: K Leeman (14) 67. C: S May (18) 66. D: P Brown (23) 65 cb. Stableford: Resort: J Wood (27) 45.

   TRAFALGAR: Women: Stroke: C'ship: A: J Evison (24) 69. B: S Balfour (32) 69.

   TRARALGON: Women: Stroke: D Elleman (26) 67.

   VICTORIA: Women: Stableford: A Stone (21) 41.

   WANGARATTA: Men: Stableford: B Woodward (22) 38. 9-hole: G Beale (36) 23.

   WARBURTON: Mxd: Stroke Ambrose: White: L Dickson (20) G Fox (9) 54.75.

   WARRAGUL: Women: Stroke: C'ship: A: J Marriott (13) 260. Div 1: H Amott (20) 282. Div 2: J Nelson (33) 320. Hole in one: H Amott at 15th.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: J Parr (16) 35. B: J Jones (31) 39.

   WHITTLESEA: Men: Par: A: G Dunstan (6) 3 up. B: M Schihabel (15) 5 up. C: M Hynes (24) 8 up. Women: Stroke: L Bland (17) 66.

   WODONGA: Men: Stableford: 2B: J Mahony M Vaughan 49 cb.

   WONTHAGGI: Women: Stableford: A: J Jeeves (22) 38. B: S Jagoe (37) 40. Foursome: C Bolding P Hanley.

   WOORAYL: Women: Stableford: Team Agg: F Maynard (33) L Young (34) 64.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: C Dumont (19) 42.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: B: C Fraser (21) 71. C: M McManus (34) 71. Stableford: N Kino (20) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Par: Murray: A: A Quinn (21) 3 up. B: M Shell (25) 3 up. C: J Moloney (39) 1 up cb.

   YEA: Men: Stroke: K Whitford (7) 68. Women: M Gill (16) 69.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Valley: G French (15) 4 up. White: J Brien (29) 6 up.

20 April 2018
The Australian Golf Course Superintendents’ Association (AGCSA) is encouraging all who love the game of golf to get behind ‘Thank a Superintendent ... Read more
19 April 2018
Queensland is the Boys’ Junior Interstate Series champion after a dramatic final-day shootout in Perth. Read more
20 April 2018
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: L Warner (12) 17. Read more
MyGolf
Golf Victoria