Victorian club golf results - Wednesday

 

   ANGLESEA: Men: Par: PM 2B Agg: L Cooper J Somerset 7 up.

   APOLLO BAY: Men: Par: A: C Coleman (12) 6 up. B: R Matthews (21) 5 up.

   AXEDALE: Women: Stroke White: A: R Iser (13) 70. B: D Wenzlau (30) 72.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: A/Medal: D Barnett (22) 74. B: C Young (26) 74 cb.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: R Harris (18) 33 cb.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: Irish Team: G Jackson (23) N Zosko (40) J Browne (45) J Sing (38) 91.

   BARHAM: Women: Stroke: A: C Letheby (23) 74. B: S Pope (35) 74.

   BELVOIR PARK: Men: Stableford: A: B Harding (11) 38. B: G Lyons (18) 44. C: J Evans (23) 41. Women: A: B Savy (23) 42. B: J Kamphuis (40) 37.

   BENALLA: Men: Stableford: B Symes (11) 43 cb.

   BLACK BULL: Stableford: G Charlton (5) 41.

   BOX HILL: Women: Stroke: A/Medal: B Zvirbulis (27) 69. B: G Pratley (45) 70.

   BROADFORD: Men: Stableford White: I Lee (19) 38. R McDonald (26) 38. Women: Stroke: Medal Dec: S Inness (24) 67. Y Jordan (34) 69.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: Medal Dec: M Finlay (23) 71.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: S Lowden (21) 44.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: Medal Jan: M Leembruggen (30) 63.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Ambrose: T Dignan (21) J Fletcher (20) J McInerney (18) 62.17.

   CHELTENHAM: Women: Stableford: K Chen (32) 41.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Churchill Park: A: C Lackenby (18) 33. B: P Maloney (30) 40. C: Y Daniel (38) 35 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Par: A: M Brooks (23) 1 up. B: J Farnell (27) 2 up. C: D Burns (43) 5 up.

   COHUNA: Women: Stableford: S Hancock (21) 38.

   COLAC: Stableford: T Forbes (20) 38.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford White: A: G O'Brien (3) 42. B: S Leaf (26) 40.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: 9-hole Team: W Swift (14) H Scales (24) J Drummond (30) J Kempster (14) 39.

   COROWA: Women: Stroke: Medal Dec: A: J Mills (14) 73. B: L Sargood (25) 74.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: 2B: M Mott (29) F Merson (34) 47.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: J Rasmussen (0) 40. B/Medal: B Allen (18) 42. C: J Shapiro (30) 40.

   CURLEWIS: Men: Stableford: A: R Ryan (10) 43. B: J McCowan (18) 46 cb. C: G Stribley (27) 39. Green: R Shimmen (25) 46.

   DENILIQUIN: Stableford: A: S Hogan (13) 40. B: R Smith (31) 43.

   DEVILBEND: Men: Stroke: A: A Findlay (15) 68 cb. B: J Damman (18) 67.

   EASTERN: Men: Stroke: East: A: B Hammen (9) 65. B: D Watt (30) 65.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: G Paradowski (20) 39 cb. Div 2: D Blamire (22) 42 cb.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: J Rich (8) 39. B: T Ashton (16) 35 cb. C: R Kane (21) 40. PM: A: G Spicer (9) 38. B: A Farrell (13) 40. C: A Witton (26) 36. Women: V Laurito (6) 35.

   EMERALD: Snr Stroke: S Krummenacher (24) 70.

   FINLEY: Medley: Stableford: L Caldwell (Yeppoon 17) 39.

   FOSTER: Women: Stroke: A/Medal: G Tyers (18) 71. B: J O'Sullivan (33) 74.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: N Wilson (10) 42 cb. B: G McIlwain (17) 42 cb.

   GISBORNE: Women: Stableford: A: A Bainbridge-Robb (19) 39. B: C Cribbes (32) 38. C: P Gilchrist (34) 31.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: A: S McInerney (20) 71. B: P Boulton (31) 76. C: E Chiaravalle (37) 71. Medal of Medallists: J Bravo (21) 75.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: A: J Johnstone (10) 69. B: B Bishop (14) 58. C: L Long (23) 67. Medal Dec: R Stepniak (16) 65.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: T Simpson (13) 40 cb. B: D Lumb (17) 41. C: B Paice (30) 41.

   GROWLING FROG: Medley: Stableford: M Wescott (14) 43.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Medal: J Safstrom (32) 74. L Fouracre (31) 74.

   HEIDELBERG: Men: Stableford White: A: A Costantini (7) 46. B: B Ricardo (14) 44. C: R Plant (24) 41 cb.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: G Gallasch (25) 42.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Medal: A: J Hill (24) 73. B: M McGrath (38) 76.

   HUNTINGDALE: Stableford Gold: J Hearst (14) 42.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: A Bastin (1) 42. B: K Moorhead (13) 43. C: R Hyland (18) 40.

   KEW: Men: Stableford White: A: B Holland (9) 44. B: J Nelson (19) 41 cb. C: N Byrne (26) 43.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: T Andrews (8) 42. B: R Mould (16) 47. C: M Hogan (25) 43 cb.

   KILMORE: Men: Stableford White: K Lambert (9) 39. Women: A: J Hourigan (19) 36. B: J Banon (27) 32.

   KINGSTON HEATH: Men: Par White: A: J Hunter (11) 4 up. B: N Davies (14) 3 up. Women: J Cayzer (24) 1 up cb.

   KOORINGAL: Mxd: Stableford 9-hole: White: R Edwards (27) 22.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: W Ferguson (13) 48. B: M Baker (15) 49. C: V Moss (18) 23.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: A: J Johnstone (22) 39. B: W Hacon (30) 35.

   KYNETON: Stableford: 4B: R Macrae (23) G Jacobs (12) 47.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: Div 1: K Fearnley (17) 41. Div 2: C Nicholls (40) 38.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: S Diserio (26) 34. A: M Nguyen (11) 41. B: B Murnane (17) 39 cb. C: L Fay (22) 43.

   LANG LANG: Women: Stroke: A: R May 73. B: S Purser 73. C: C Lynch 76.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: C Baker (5) 42. B: B Beresford (14) 42. C: P Whittingham (30) 40. Hole in one: T Wilcox at 9th.

   LEONGATHA: Women: Stroke: Medal Dec: A: F Quilford (24) 73. A Scr: T West 84. B/Medal: V Milner (34) 71. C: B Miller (39) 73. Stableford: M Gartner (39) 41. Stableford 9-hole: Green: C Lay (45) 27.

   LONSDALE: Stableford: A: J Nicholson (9) 42. B: S Birrell (20) 40. C: I McTaggart (25) 38.

   MAFFRA: Stableford: A: J Gray (10) 39. B: R Melville (28) 38.

   MANSFIELD: Women: Stableford: Div 1: M Knapp (18) 37. Div 2: L Cullen (24) 36.

   MARYBOROUGH: Stableford: 2B: L Pratt (27) A Strain (14) 44.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: A Piorkowski (15) 68. B: G McDonald (32) 65.

   METROPOLITAN: Stableford: L Chiew (20) 41 cb.

   MOE: Women: Stableford: 9-hole: A: P Majak (21) 19. B: L Saggers (38) 22.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: A: P Johnson (15) 75. B: C Barca (27) 72. C: J Ward (34) 77.

   MORNINGTON: Stableford White: A: S Winchester (10) 43. B: M Scott (16) 45. C: B Cheasley (19) 42.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: K Murley (7) 53.

   MT MACEDON: Stableford: D Angarano (17) 40. Plate: G Timmins (25) 25.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: P Ternes (15) 38.

   NUMURKAH: Women: Stroke: Medal: J Hannaford (19) 73.

   ORBOST: Men: Stableford: T Hooper (27) 38.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: N Bonne (16) 44. B: C Kondarios (23) 42.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: T Vassiliadis (3) 40. B: A Tame (21) 40. C: R Christie (25) 38 cb. Hole in one: Kingswood: P Lewis at 6th.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: 9-hole: W Hopkins (28) 24.

   PORT FAIRY: Medley: Stableford: R Bevan (13) 42 cb.

   PORTLAND: Women: Stroke: A: A White (20) 69 cb. B: T Florakx (23) 69. C: J Hall (41) 71.

   PORTSEA: Women: Stroke: Medal Dec: J Simpson (21) 71.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke: Medal Dec: A: P Tyler (18) 68. B: I Norman (31) 68 cb. Women: Medal: T Lawton (35) 79.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: D Philipson (13) 40. B: M Mawer (17) 42 cb. C: T Ralph (25) 44.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: A Shin (21) 34. B: A Carter (39) 37.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: C Disher (16) 34. B: M O'Flaherty (31) 32. C: B Orfanellis (35) 37. 9-hole: M Costello (22) 39 cb.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: B Hince (12) 33.

   SAFETY BEACH: Stableford: M Trewick (25) 44.

   SALE: Men: Stroke: A: J Thomas (10) 64, I Glover (9) 66 cb. B: A Taylor (15) 66, F Simmonds (23) 70 cb.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: D Saykan (6) 39. B: B Qin (12) 41. C: M Parker (21) 40.

   SEYMOUR: Men: Stableford: D O'Sullivan (16) 42. Women: Stroke: R Rickman (12) 73.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: D Kennedy (14) 38. B: J Exell (27) 37.

   SOUTHERN: Men: Stableford: Div 1: P Tyler (13) 65 cb. Div 2: B McLeod (20) 65. Div 3: K Jorgensen (29) 62 cb.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: A Dunlop (16) 38. B: V Gardiner (25) 43. A: T Hargraves (6) 39. B: J Hinton (20) 40. Medal: V Gardiner (25) 43.

   STAWELL: Women: Stableford: Div 1: L Martin (18) 37. Div 2: D Russell (27) 37.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: C Webber (36) 43.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: A: A Greenlees (4) 68. B: S Galpin (31) 74. Stableford: The Cups: R Richardson (13) 39.

   THE HERITAGE: Men: Par: St John: A: T Dixon (4) 3 up cb. B: M Sargeant (18) 5 up. C: R Pianta (23) 7 up. Stableford: Henley: R Baird (36) 40.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: G McIntyre (23) 66. Stableford Old: P Wearne (5) 38 cb. Black: R Schilling (14) 31. Moonah: D Troy (14) 40. Ocean: L Minotti (19) 42.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford White: S Rixon (5) 41 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: G Phelps (10) 38 cb. B: D Peebles (11) 41. C: V Moncur (18) 43. Women: A: C Parkin (18) 36. B: K Upham (24) 38.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: 9-hole: A: T Johnson (13) 17. B: G Bradley (19) 22.

   TOCUMWAL: Men: Stroke: Team: L Gilbee M Studwick R Tyler G Flippe (9.38) 57.62.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: W Bent (9) 42 cb. B: S Giallo (16) 42. C: J Bishop (21) 38 cb. D: P Doak (25) 42. Visitor: S Brown (RACV 8) 37. Resort: R Ball (23) 41.

   TRAFALGAR: Women: Stroke: A: C Deppeler (21) 69. B: B Burleigh (32) 69. Medal of Medallists: K Macgregor (20) 71. Grandmothers Trophy: C Deppeler (21) 69.

   TRARALGON: Women: Stroke: R Stewart (32) 69. Div 1: J Payne (22) 71. Div 2: G Rodda (27) 73 cb. Div 3: D Makowski (31) 71.

   WANGARATTA: Men: Stableford: S Noble (18) 36.

   WARBURTON: Stableford White: N Leckenby (17) 36.

   WARRNAMBOOL: Women: Stableford: A: A Creed-Sycopoulis (21) 42. B: J Bolden (31) 40.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Dec: A: K Dove (18) 77. B: J Bateson (27) 77.

   WHITTLESEA: Men: Stroke: Medal Dec: A: T Kufner (8) 73. B: F Russell (11) 74. C: G Ridd (22) 73. Mxd: Stableford: 4B: D Wheeler (20) M Wheeler (35) 42.

   WODONGA: Men: Stableford: R Mann (18) 43.

   WONTHAGGI: Women: Stableford: A: G Prentice (21) 34. B: C Bolding (25) 37.

   WOORAYL: Women: Stroke: Medal Dec: A: S Thomas (18) 73. B: A Poole (25) 69.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: A: F Love (8) 74 cb. B: C Carlise (28) 75 cb. C: C Ryan (35) 77. Medal of Medallists: F Love (8) 74. Stableford: S Lambert (25) 32.

   YEA: Men: Stableford: R Glenister (9) 38.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Valley: C May (29) 8 up. Medal Dec: A Gelley (32) 6 up. White: L Scicluna (24) 4 up.

Golf Month
17 October 2018
Patterson River Golf Club is more than playing its role in helping Golf Australia's #Vision2025 become a reality. Read more
16 October 2018
On Episode 65, we talk Leish, Lucas and the LPGA before welcoming Jan Stephenson and Harrison Endycott to the show. Mark Hayesy is joined by Jo ... Read more
19 October 2018
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Lee (11) 18. Read more
MyGolf
Golf Victoria