Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stroke: Medal Mar: A: M Fahey (16) 70. B: M Bland (39) 70.

   ANGLESEA: Stroke Black: A: K Taylor (13) 70. B: B McDonald (15) 71. C: M Meade (69) 69.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: B McKenzie (18) 66 cb. B: B Buckley (20) 58.

   AXEDALE: Women: Stroke White: A: T Shanahan (15) 69. B: L Poker (29) 70. C: B Collns (45) 29.

   BACCHUS MARSH: Men: Stroke: Medal Mar: A: W Gaffney (23) 73. B: W Lewis (28) 73.

   BACCHUS MARSH WEST: Men: Stroke: Medal: B Hannah (21) 68.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: A: A Boyd (12) 68. B: L Avery (24) 69. C: J Hickey (39) 68.

   BARHAM: Women: Stroke: Ambrose: J Wall J Weaver (5.5) 69.5.

   BENALLA: Men: Stableford: A: R Close (12) 41. B: E Hoolihan (16) 42. C: R Hocking (23) 40.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: W Kilby (12) 40. B: J Rodgers (13) 42. C: G Spence (19) 39 cb.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: A Luck (30) 40.

   BLACK BULL: Par: R Prichard (19) 5 up.

   BOX HILL: Women: Stroke: A/Medal: J Baumgartner (9) 72. B: E Leung (29) 78. C: S Hepworth (34) 79 cb.

   BRIGHT: Women: Stroke: 4B: R Poyner (23) S Heydon (45) 65.

   BRIGHTON: Women: Stroke: A: R Baernreuther (21) 71. B/Medal: H Tuddenham (32) 66.

   BROADFORD: Men: Stableford White: T Potts (11) 42. I Newton (15) 41. Women: Stroke: Medal Mar: S O'Connor (20) 70.

   BUNDOORA PARK: Women: Stableford: Trophy: A: J Crooks (30) 38. B: L Lierse (32) 34 cb.

   CAMBERWELL: Women: Stroke: Div 1/Medal: K Nakagawa (33) 74. Div 2: L Parker (40) 84.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: A: J Bennett (24) 70. B/Medal: J Hillman (25) 70.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stroke: S Harvey (41) 69.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: Medal: G Prewett (23) 72.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Brooch: A/Medal: R Hamilton (15) 68. B: J Cronin (22) 70. C: A Kitchen (27) 75.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stroke: Rowville: A: F Stubbs (14) 74. B/Medal: J Thomas (26) 72. C: A Robbins (33) 74.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stroke: A: A Franklin (14) 71. B: H Morris (27) 73. C: B Rafferty (32) 74.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: H Miller (21) 45. B: L Fox (25) 46. C: K McGrath (45) 46.

   COHUNA: Women: Stableford: 4B: H Harley (6) S Hancock (21) 42.

   COLAC: Men: Stroke: D Robinson (22) 64. Veteran: D Robinson (22) 64.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: B Stevenson (8) 39. B: A Baggeridge (18) 39.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: A: D McCall (18) 35. B: M Behmer (23) 37. C: P Norden (42) 34.

   COROWA: Women: Stableford: A: N Miller (20) 38. B: J Wheatley (28) 33.

   CRANBOURNE: Men: Stroke: A: J Neeson (12) 71. B: R West (16) 73. C: J Federman (33) 70. Star Medalist: R West (16) 73.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: G Ward (12) 43. B: C Ardornetto (14) 43. C: D Sims (27) 42.

   DENILIQUIN: Stableford: A: B Barlow (9) 41. B: D Alexander (20) 42.

   DEVILBEND: Men: Par: Medal Mar: A: H Rice (11) 4 up. B: J Schubert (33) 7 up.

   DORSET: Women: Stroke: Medal Mar: G Ellis (35) 71.

   EASTERN: Stableford: East: A: G Doueal (9) 43. B: L Hassan (31) 43.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1/Medal: T Edward (16) 40. Div 2: A Houghton (27) 39 cb.

   EASTWOOD: Men: Stroke Ambrose: White: C Blythman (6) D Marchino (8) 57.5. T Welsh (22) G Davis (19) W Walker (25) 58.

   FINLEY: Men: Stableford: J Munro (14) 44. Women: 9-hole Ambrose: H Daniel M McNamara (Wynnum) 36.625.

   FOSTER: Women: Stroke: A/Medal: T Prue (23) 70. B: M Ellis (30) 72. A Scr: R Galloway 83.

   GARDINERS RUN: Men: Stableford White: A: C Felton (6) 41. B: J Ellis (11) 48. C: R Reid (26) 45. A: C Felton (6) 41. B: J Ellis (11) 48. C: R Reid (26) 45.

   GISBORNE: Women: Stroke: Medal Mar: A: A Fievez (17) 75. B: J Day (23) 72. Stableford: P Campbell (39) 35.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Mar: D Wardle (24) 75. A Tanner (22) 74. Snr Stableford: 9-hole: P Tait (45) 20.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: A: M Yassar (11) 69. B/Medal: R Sheldrake (15) 68. C: J Beaton (27) 69.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: A: P Buchanan (11) 42. B: T Alexander (20) 40. C: J Webber (29) 41.

   HAMILTON: Women: Par: A: L Satchell (9) 2 up. B: K Payne (24) sq. C: V Linke (38) 4 up.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Medal: C Stuart (17) 74.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: P Doyle (10) 41. B: S Janiszeski (14) 43. C: N Sabithong (20) 43.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: American Foursome: L Mulcahy S Turnbull (27) 75.875.

   HORSHAM: Men: Par: A: L Gebert (1) 3 up. B: C Smith (16) 5 up. C: A Reinheimer (24) 4 up.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford Gold: W Zhao (8) 40 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: A Bastin (2) 37. B: J Hemphill (16) 42. C: A Gibbs (20) 46.

   KERANG: Women: Stroke: Medal Mar: M Learmonth (19) 68.

   KEW: Men: Stroke: Medal: D O'Callaghan (12) 70. D Britten (18) 70. R James (20) 71.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: A: C Highett (11) 42. B: J Jackson (14) 45. K Reid (20) 38 cb.

   KILMORE: Men: Stableford: B Goodchild (20) 42. Women: Stroke: A: M Bell (21) 69. B: B McKenzie (38) 72.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: B Holt (28) 40. Men: A: G Webster (13) 41. B: N Chandler (21) 40.

   KOORINGAL: Medley: Stableford 9-hole: White: F Landells (31) 22.

   KORUMBURRA: Women: Stroke: A/Medal: J Webb (20) 71. B: K Welsh (32) 74.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: Ambrose: M Laurenson M Maxwell (6.5) 49.5.

   KYNETON: Men: Stableford: G Hackett (19) 40.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: A: R Percival (9) 35. B: R Mcphee (29) 36 cb.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stroke: Medal Mar: A: H Thomas (11) 65 cb. B: G Talbot (15) 66. C: D Hayes (27) 70. Women: J Casanelia (33) 68.

   LATROBE: Men: Par: White: A: C McKenzie (3) 5 up. B: D Hocking (13) 7 up. C: J O'Neil (24) 4 up.

   LEONGATHA: Women: Stroke: A: S Wylie (23) 75. B: G McRobert (28) 76. C/Medal: B Miller (37) 72. A Scr: W Parker 89. Stableford 9-hole: Green: C Borg (45) 15 cb.

   LONSDALE: Men: Stableford: 4B: A: G Peters (20) P Waters (25) 49. B: P Cordner (19) S Hope-Johnston (Barwon Heads 16) 47. Div 1: I Warren (7) A Korostin (17) 47. Div 2: G Pietersen (22) S Steele (Portarlington 17) 46.

   MAFFRA: Stroke: A: R Lestange (16) 71. B: A Gravener (20) 69.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: Medal Mar: C Reinelt (33) 74 cb.

   MARYBOROUGH: Stroke: A/Medal: H Rogan (15) 76. B: B Brown (22) 78.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: M Donnelly (16) 66. B: A Barbour (17) 67.

   MILDURA: Men: Stroke: A: J Williams (15) 68. B: B Forrester (25) 67.

   MOE: Women: Stroke: A: K Middlemiss (13) 71. B/Medal: S Tate (28) 64.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: J Palmer (15) 49.

   MT MACEDON: Stroke: S Hohmann (29) 66. Plate: T Penney (34) 89.

   MT MARTHA: Men: Par: L Smith (21) 8 up.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: P Ternes (14) 37.

   NORTHERN: Stroke: A: J Marnell (10) 66. B: P McNamara (14) 64. C: J Scarpa (19) 66. D: L McCarthy (25) 69.

   NUMURKAH: Women: Stroke: Medal Mar: N Dalton (12) 72. Scr: T Clouston 81.

   OAKLEIGH: Women: Stroke: S Stott (29) 53.

   ORBOST: Men: Stableford: R Melville (17) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: M Wilson (14) 36 cb. B: D Neal (19) 38 cb. C: B Davis (34) 39. Kingswood: A: P Lewis (9) 43. B: D Pickard (21) 40. C: T Gleeson (24) 37.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: B Peterson (19) 37. B: J Pardy (23) 37. C: A Kiely (35) 40.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: Div 1: S Evans (13) 41.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: B Williams (36) 37. Women: Stableford: D Ewen (18) 33.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Medal Mar: Black: A: G Cohen (11) 66. B: G Wood (20) 76. Women: Stroke: J Fleming (16) 77.

   RANFURLIE: Women: Stroke: A/Medal: C Thompson (13) 71. B: T Macdonnell (23) 72 cb.

   RICH RIVER: Women: Par: East: A: D Haw (19) 1 up. B: K Briggs (28) 3 up. C: P Fraser (33) 4 up.

   RINGWOOD: Men: Stroke White: A: D McArdle (12) 61. B: G Kan (20) 63. C: R Alford (25) 64.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: A: L Glennon (19) 69 cb. Medal Mar: B: K Serrano (37) 67. 9-hole: E Bryant (31) 34.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: Medal: A: J Bergman (25) 70. B: J Wain (35) 69. Stableford: 9-hole: R Cross (43) 19.

   ROSANNA: Par: A: A Stevens (17) 1 up cb. B: E McMahon (21) 5 up. C: R Van Der Schalk (26) 1 up cb. D: C Tieman (38) 2 up cb. Women: Stroke: Matchplay: G Whiston bt L Irving 3-1.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stroke: Medal Mar: South: C Rider (20) 67 cb. Medal Dec: A: G Campbell (6) 68. B: C Rider (20) 67. C: G McGough (29) 67. Stableford: North: A: M Crow (10) 36 cb. B: B Volpato (30) 38.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Medal Mar: White: C Tiedgen (29) 70. Scr: C Tiedgen 99.

   ROSSDALE: Women: Stableford: A: B Rogers (14) 34 cb. B: A Stannard (30) 33. C: J Russo (40) 29 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: 4B: East: J Reed (10) H Yencken (14) 9 up. West: J Campbell (22) L Cotton (34) 6 up cb.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: B Sutherland (6) 33.

   SAFETY BEACH: Stableford: M Szeitz (16) 40.

   SALE: Men: Stroke: A: D Adamson (8) 65. B: B Johnson (22) 69.

   SEYMOUR: Men: Stableford: J Mundy (25) 37. Women: L Gee (22) 38.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: Team: H Brain (22) E Chard (28) F Hand (35) 83.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: M Johnson (8) 40 cb. B: M Mullumby (27) 39.

   SOUTHERN: Men: Stableford: 4B: D Lucas (13) D Buckland (21) 46. Mxd: I Richardson (17) B Gu (18) 49.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: G Ong (15) 40. B: R Mag (19) 40. PM: A: N Stavrakis (8) 40. B: P Meade (25) 41.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: G Taylor (21) 39 cb.

   SUNSHINE: Women: Stroke: Z Neskov (17) 74.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: A: G Walton (9) 73. B: J Morris (23) 66. The Cups: W Osborne (7) 65.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stroke Ambrose: White: A Stephens B Brackin (5.25) 60.75.

   TIRHATUAN: Women: Stroke: A: G Johnson (31) 69. B: B Sage (33) 69.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: C McNamara (9) 42. B: I Vize (13) 38. C: H Crapp (19) 39. D: J Harmer (26) 34. Stableford Gold: G Sharp (31) 40.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: W Nitschke (10) 44. B: K Ballard (16) 42. C: G Nash (17) 40. D: P Rau (21) 45. Resort: J Woods (27) 42. Visitor: A Bird (Devilbend 17) 42.

   VICTORIA: Women: Stableford: S Rowston (21) 39.

   WANGARATTA: Men: Stableford: L Chitty (31) 43. 9-hole: G Beale (36) 15.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: R Taylor (13) 44. B: N Clements (20) 46. C: R Elliott (22) 42. Women: Stroke: A: C Stewart (18) 67. B: M McNulty (27) 70. C: J Gilcrist (45) 70. Scr: A: I Thomas 83. B: S Herbel 95. C: T Cusden 101.

   WARRNAMBOOL: Women: Stroke: Medal Mar: A: K Jenkins (19) 72. B: K Henry (24) 75. C: S Scimomello (44) 71.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: A: L Borg (12) 80. B/Medal: T Christo (30) 76.

   WHITTLESEA: Men: Stroke Medal Mar: White: A: R Yates (7) 71 cb. B/Medal: F Russell (12) 64. C: S Passeri (19) 68. Women: Stroke: M Wheeler (37) 67.

   WODONGA: Stableford: T Barlow (30) 47.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: Medal Mar: A: A Walker (12) 71. B/Medal: P Hanley (25) 71. C: H Wintle (40) 71. Stableford: 9-hole: H Williams (34) 18.

   WOODLANDS: Stroke: A: S Hobbs (18) 74. B: R Simondson (28) 74.

   WOORAYL: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: E Berryman (16) 71. B: L Young (35) 75.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: O Ling (33) 72.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: A: F Love (8) 73. B/Medal: A Guy (23) 68. C: D Woolhouse (34) 77. Stableford: A Philip (22) 30.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal Mar: Lake: A Johnson (26) 72. Murray: Medal: J Kennett (35) 70.

   YEA: Men: Stableford: P Johnston (15) 37. Women: V Clements (21) 37.

   YERING MEADOWS: Men: Stroke: Nursery: B: M Ambler (20) 67. A: S Brennan (10) 68. Stableford White: J Hutchieson (26) 46.

18 June 2018
Douglas Francis (Metropolitan) & Helen Pascoe (Bunniyong) take overnight leads in Shepparton Read more
17 June 2018
Ian McCleary (Kooringal) and Helen Pascoe (Buninyong) have taken out top place in their respective fields at the Heathcote Senior Amateur Read more
18 June 2018
BAIRNSDALE: Mxd: Par: A Fleischer (22) 3 down. Read more
MyGolf
Golf Victoria